“Ферари” вирус ИСПРАЗНИО ШКОЛЕ И ВРТИЋЕ У СРБИЈИ! Почиње као СТОМАЧНА ТЕГОБА, али то није СВЕ - ово су СИМПТОМИ
Овај вирус брзо изазива слабост и бол, али траје од два до три дана
Сваки период године има одређене специфичности које су условљене врстом микронапасника који изазива болест, а током зимског периода један од најзаразнијих, који се веома брзо проноси (од 10 до 100 партикула вируса је довољно да се пренесе инфекција) јесте норовирус.
Комбинација грипа и норовируса, познатијег као “ферари”, десетковала је децу у вртићима и школским клупама. Због учесталог повраћања и високе температуре, домови здравља препуни су изнемоглих и малаксалих малишана.
"МЕТАСТАЗИРА И ШИРИ СЕ ТЕЛОМ КАО КАНЦЕР" У Србији потврђен 1 случај ОПАСНОГ ПАРАЗИТА, уноси се преко хране и СМРТНО ЈЕ ОПАСАН
КАТЈА ЈЕ ПРОДАЛА НЕВИНОСТ ЗА 1.2 МИЛИОНА ЕВРА: Купац сада жели да је ОЖЕНИ, а ево на шта ће ПОТРОШИТИ НОВАЦ
Преноси се контактом са зараженом особом или контаминираним површинама, конзумирањем контаминиране воде или хране. Период инкубације је кратак, 15 до 50 сати.
Вирус изазива акутни гастроентеритис. Може га добити свако, и то више пута у току живота јер постоји много типова норовируса и инфекција једним типом не штити вас од других типова вируса.
Норовирус се може наћи у повраћеној маси и столици, чак и пре него што особа добије симптоме. Вирус остаје у столици две недеље, чак и дуже након оздрављења. Тада су оболеле особе и најзаразније.
Симптоми су углавном развију 12 до 48 сати након излагања вирусу, а болест углавном пролази за један до три дана.
Најчешћи симптоми норовируса су дијареја, повраћање, мучнина, болови у стомаку, грозница, главобоља и болови у телу. Уколико су повраћање и проливи јаче изражени, то може довести до дехидратације, поготово код мале деце и старијих особа. Симптоми дехидратације су смањена количина урина, сува уста, осећај вртоглавице при устајању, код деце плач са мало или без суза, поспаност или раздражљивост.
Превенција
Најбоља превенција норовируса је практиковати правилно прање руку и одржавање чистоће. Руке прати правилно, сапуном и водом, нарочито након употребе тоалета, мењања пелена, и увек пре припремања и сервирања хране и оброка. Након прања руку могу се користити средства за дезинфекцију руку на бази алкохола, али она не могу заменити прање руку.