“Ferari” virus ISPRAZNIO ŠKOLE I VRTIĆE U SRBIJI! Počinje kao STOMAČNA TEGOBA, ali to nije SVE - ovo su SIMPTOMI
Ovaj virus brzo izaziva slabost i bol, ali traje od dva do tri dana
Svaki period godine ima određene specifičnosti koje su uslovljene vrstom mikronapasnika koji izaziva bolest, a tokom zimskog perioda jedan od najzaraznijih, koji se veoma brzo pronosi (od 10 do 100 partikula virusa je dovoljno da se prenese infekcija) jeste norovirus.
Kombinacija gripa i norovirusa, poznatijeg kao “ferari”, desetkovala je decu u vrtićima i školskim klupama. Zbog učestalog povraćanja i visoke temperature, domovi zdravlja prepuni su iznemoglih i malaksalih mališana.
"METASTAZIRA I ŠIRI SE TELOM KAO KANCER" U Srbiji potvrđen 1 slučaj OPASNOG PARAZITA, unosi se preko hrane i SMRTNO JE OPASAN
KATJA JE PRODALA NEVINOST ZA 1.2 MILIONA EVRA: Kupac sada želi da je OŽENI, a evo na šta će POTROŠITI NOVAC
Prenosi se kontaktom sa zaraženom osobom ili kontaminiranim površinama, konzumiranjem kontaminirane vode ili hrane. Period inkubacije je kratak, 15 do 50 sati.
Virus izaziva akutni gastroenteritis. Može ga dobiti svako, i to više puta u toku života jer postoji mnogo tipova norovirusa i infekcija jednim tipom ne štiti vas od drugih tipova virusa.
Norovirus se može naći u povraćenoj masi i stolici, čak i pre nego što osoba dobije simptome. Virus ostaje u stolici dve nedelje, čak i duže nakon ozdravljenja. Tada su obolele osobe i najzaraznije.
Simptomi su uglavnom razviju 12 do 48 sati nakon izlaganja virusu, a bolest uglavnom prolazi za jedan do tri dana.
Najčešći simptomi norovirusa su dijareja, povraćanje, mučnina, bolovi u stomaku, groznica, glavobolja i bolovi u telu. Ukoliko su povraćanje i prolivi jače izraženi, to može dovesti do dehidratacije, pogotovo kod male dece i starijih osoba. Simptomi dehidratacije su smanjena količina urina, suva usta, osećaj vrtoglavice pri ustajanju, kod dece plač sa malo ili bez suza, pospanost ili razdražljivost.
Prevencija
Najbolja prevencija norovirusa je praktikovati pravilno pranje ruku i održavanje čistoće. Ruke prati pravilno, sapunom i vodom, naročito nakon upotrebe toaleta, menjanja pelena, i uvek pre pripremanja i serviranja hrane i obroka. Nakon pranja ruku mogu se koristiti sredstva za dezinfekciju ruku na bazi alkohola, ali ona ne mogu zameniti pranje ruku.