Генерацијама се користе ови НАРОДНИ "ЛЕКОВИ", а заправо могу бити веома ШТЕТНИ!
Ко би рекао...
Када грло заболи, већина нас одмах посеже за топлим чајевима, испирамо усну дупљу жалфијом и инхалирамо се све како бисмо загрејали и отопли секрет који се "нахватао" на грлу и изазива проблеме.
Један од ових честих третмана представља велику грешку.
ХРСКАВИ И СЛАНИ ШТАПИЋИ: Одушевићете се овом савршеном грицкалицом - идеални за ужину! (ВИДЕО)
ПОТРЕБАН ЈОЈ ЈЕ ДОДАТНИ КИСЕОНИК: МИћаловићева забринула пратиоце - тело јој је ослабило! (ФОТО)
"БИЛА САМ НЕПОКРЕТНА И У КОМИ": Стоја искрено о ПРОМЕНАМА које је радила, али и о ПАКЛУ кроз који је прошла (ВИДЕО)
Заправо, он само повећава ризик од озбиљних компликација. Оториноларинголог Владимир Зајцев је упозорио све који имају овај чест симптом у зимском периоду да се не инхалирају, односно да не удишу пару. У овом случају, грло је изложено топлоти, што може да изазове едем (оток) ткива. С обзиром на то да је слузница упале грла већ отечена, ако се створи едем приликом удисања паре, то само може да доведе до гушења.
- Врелина повећава оток и може да угушити пацијента - истиче Зајцев.
Још једна опасна грешка, на коју је указао доктор, јесте лечење упале грла петролејем, некада популарним домаћим "леком" за грлобољу, који се још увек понегде практикује у Србији.
- Овај метод је екстремно опасан и може да изазове разне канцере, као што су рак корена језика, усне дупље, крајника, ларинкса...
Постоји још неколико домаћих лекова који се у нашој земљи изузетно често користе код проблема са грлобољом, а то је испирање грла растворима са додатком соде бикарбоне, соли и јода. Резултат овакве терапије, а посебно ако се претерује, јесте исушивање слузокоже, па чак и опекотине.
Ево које грешке многи често праве, а да не знају да су "погубне":
- Узимање антибиотика на своју руку;
- Одбијање узимања антибиотика када их је лекар изричито преписао;
- Неправилна употреба УВ лампи;
- Прекомерна употреба таблета против болова.