ХИТ ИЗ ЊУЈОРКА! Заборавите на лекове - ова НОВА терапија помаже код низа болести - а НЕ КОШТА НИШТА!
Једноставно - а помаже!
Многи не воле одлазак код лекара пошто га повезују са преписивањем лекова. Међутим, један лекар је почео да мења ту праксу и инспирисао многе своје колеге.
Налог пацијентима, који упише у здравствени картон, да морају да шетају исто као што треба да узимају прописану терапију, прославио педијатра из Вашингтона др Роберта Зара. Он свакодневно испише својим пацијентима по десетак рецепата на којима им поручује да барем један сат недељно проведу у природи, на свежем ваздуху, шетајући парком, шумом, ливадом, или се бавећи неким спортом на отвореном, јер ће тако значајно побољшати своје здравље.
Он сам каже:
– О парковима више не можемо размишљати само као о месту за одмор и рекреацију, то су права „лечилишта” која доприносе да се оболели, без обзира на врсте тегоба и животно доба, боље осећају, нарочито они који имају проблема са повишеним крвним притиском, шећерном болешћу (дијабетес типа 2), вишком килограма, као и они са менталним болестима – каже др Зар, који је 2017. покренуо иницијативу „Парк на рецепт”. Такви налози остају забележени и у њиховим здравственим (електронским) картонима.
Терапија природом
Покрет за „парк на рецепт” улази у званичну медицину. Ниједан здравствени радник, наравно, не тврди да ће свеж ваздух и шетња сами по себи излечити сваку болест, али ће, доказано, ублажити њихове симптоме и болесницима донети телесне и духовне благодети. У раду објављеном 2017. у „Међународном журналу за истраживања животне средине и јавног здравља” дати су резултати 64 студије које су испитивале ефекте „терапије природом”: она смањује стрес и депресију, подиже расположење, снижава крвни притисак, регулише циркулацију и још много тога.
Прописујући „парк на рецепт” заједно са утврђеним терапијама за одређене болести, лекари охрабрују пацијенте да на нов, отворенији, слободнији начин, али са једнаком озбиљношћу приступе таквом лечењу.
– Кад кажемо пацијенту да би му пријало мало ходања кроз зеленило, уз реку или језеро, он ће нас можда саслушати а онда наставити по старом, али кад му то напишемо на рецепту, већа је вероватноћа да ће тако и поступити – истиче др Зар.
Државна болница у Шетланду у Шкотској, део националног здравственог система Велике Британије, од октобра прошле године допушта својим лекарима у десет различитих служби да издају такве рецепте.
Није ти добро – иди у парк
Пракса се шири и у другим деловима света. У педесетак установа прихватили су нову идеју.
Захваљујући друштвеним мрежама и „Инстаграму”, слике „лечења природом” са предивних места, које постављају пацијенти, уверава све већи број људи да је то сјајна ствар и да би и сами требало тамо да проводе време. Реч је о позитивном животном избору: уместо „није ти добро, узми таблету” опредељују се за „није ти добро – иди у парк!”.
Благодети од боравка у природи
ОПУШТАЊЕ
Што више времена проводите напољу, виши је ниво кортизола у организму, хормона који снижава крвни притисак и смањује стрес.
ФИЗИЧКА АКТИВНОСТ
Вежбање је један од стубова доброг здравља, а природа вас подстиче да шетате, бавите се баштованством, возите бицикл...
ДРУЖЕЊЕ
Паркови су савршена места за упознавање људи и за сусрете са пријатељима и познаницима, дакле, прави лек против усамљености која је један од највећих ризика по здравље.
МЕНТАЛНО ЗДРАВЉЕ
Зеленило које нас окружује поправља расположење, отклања симптоме депресије, бриге и анксиозности, показала су многа истраживања.
СВЕЖ ВАЗДУХ
Загађење је повезано са низом здравствених тегоба, од обољења дисајних путева до срчаних и малигних болести, а свеж ваздух умањује тај ризик.
ИМУНИТЕТ
Природно окружење помаже одбрани организма: јача имуни систем и ментално здравље, доносећи осећај задовољства, великодушности, несебичности, наде...
Зато, ако вас нешто мучи - отидите у природу!