ХИТНО СЕ ОБРАТИТЕ ЛЕКАРУ! У случају да ТЕМПЕРАТУРА не пролази у овом временском року, реагујте ОДМАХ
Грешке у кућном лечењу могу само погоршати ситуацију!
Повишена телесна температура, коју често у разговору зовемо само температура, сама по себи није болест, већ знак болести (симптом). Може се јавити код разних болести и стања, а готово све заразне болести манифестују се грозницом.
Обично пролази без компликација, али увек је неопходно надгледати пацијента, а ако постоји и најмања сумња да је реч о стању или болести која може довести до озбиљних здравствених компликација, потребно је одмах посетити лекара, пише "Здравље и превенција".
Пронађите све што вам је потребно за породични излет на једном месту!
Вредности телесне температуре
Распон физиолошких, односно нормалних вредности био је од 36 ° Ц до 37 ° Ц измерено аксиларно (испод пазуха) и од 36,5 ° Ц до 37,5 ° Ц измерено ректално (у ректуму). Ове вредности могу да варирају од особе до особе и мењају се током дана услед дејства различитих фактора као што су физичка активност, сан, менструални циклус, трудноћа, узбуђење, храна и пиће, али постоје мале варијације и пролазна грозница.
- Минимална телесна температура је 35 ° Ц, а ако телесна температура падне испод ове вредности, то значи да тело улази у хипотермију и захтева хитну негу пацијента.
- Сматра се да је повишена телесна температура виша од 37 ° Ц.
- Температура виша од 40,9 ° Ц назива се хиперпирексија и обично прати озбиљније болести.
СВЕ ОПЕРАЦИЈЕ ДАЛИЛЕ ДРАГОЈЕВИЋ: Задругарка НА НОСУ има огроман ОЖИЉАК, открила КАКО је НАСТАО (ВИДЕО)
КАРЛЕУША ЗАГРМЕЛА: Душку Тошићу истекла ЗАБРАНА приласка, а Јелена ПОДЕЛИЛА ово на Инстаграму (ФОТО)
Болести са високом температуром - како избећи ризике?
Висока температура или грозница се готово увек јавља код заразних болести. Грозницу редовно прати осећај болести, „ударања“ и слабости, понекад језа и дрхтавица. После овог почетног општег знака, обично следе и други знаци и промене, и тада се болест може лакше препознати: или се развија осип и многима су познате водене козице, или респираторни проблеми и упала плућа, или знаци оштећења централног нервног система (менингитис или менингоенцефалитис) и други.
Стога, иако је код већине ових готово свакодневних људских болести, односно болести са повишеном температуром, исход повољан, често без лечења, на пример, ако се ради о вирусу, још увек постоје многе могуће замке и самим тим потешкоће и одговорности лекара, као и за саме пацијенте или чланове њихове породице, и за особље установа за колективни смештај - вртиће, домове итд. Јер, у једном тренутку неко може приметити само температуру као изоловани симптом, а неко време се могу појавити и други ., можда врло озбиљни знаци и поремећаји својствени одређеним инфекцијама које захтевају брзу акцију.
Сама тешка врућица, посебно ако је изнад 39 ° Ц, може довести до озбиљних здравствених компликација, нарочито код мале деце, и зато је вредна пажње и захтева савесну примену поступака за њено смањење, па је важно пажљиво надгледати пацијента: дисање, кожа, стање свести и ако приметите било шта необично, одмах се обратите лекару.
Кијање, цурење носа, а затим зачепљен нос, гребање или упала грла и грозница. Симптоми су типични и за прехладу и за грип, али постоје значајне разлике у интензитету и појави симптома који нам помажу да разликујемо две болести.
Које симптоме не бисте требали занемарити?
Када надгледате развој или напредовање болести грозницом и уочавате озбиљне знаке који указују на тежак развој болести код вас или ваше породице, посебно треба да приметите:
- промене на кожи: осип, посебно крвави осип или пегаве модрице које су један од знакова сепсе (менингококни, пнеумококни итд.)
- необична поспаност, осетљивост на светлост
- јака прогресивна главобоља са мучнином и повраћањем, инхибиција покрета врата
- отежано и убрзано дисање, тешка дијареја, поремећаји вида, немогућност ходања итд.
- потребан је посебан опрез и пажња код деце и новорођенчади због врло брзог развоја болести
Ако не можете сами да смањите температуру у року од три дана, симптоми болести се погоршавају или имате потешкоће са дисањем, гутањем итд. - одмах се обратите лекару
Како се отарасити грознице?
Мере за снижавање температуре су физикалне и са лековима и примењујемо их по правилу када температура пређе 38,5 - 39 ° Ц. Ако се пацијент осећа лоше, може се приступити неким од начина за снижавање телесне температуре на 38 ° Ц.
- Скините вишак одеће и носите лагану удобну одећу и користите лагану ћебад.
- Пијте довољно течности, али не прекомерно како бисте избегли дехидрацију (чај, сок, супа, вода).
- Охладите тело натапањем, заливањем или туширањем млаком водом.
- Не користите алкохол за хлађење пацијената! Трљање или алкохолни облози имају слабији ефекат од воде и могу бити штетни!
- Антипиретички лекови ублажавају симптоме грознице и болова у мишићима, костима и зглобовима.
- Деци треба давати само препарате који су посебно прилагођени њиховом узрасту - ацетилсалицилна киселина се не сме давати деци млађој од 12 година, јер може изазвати озбиљне болести јетре и мозга!
Проверавајте температуру пацијента сваких 15 до 30 минута и пажљиво пратите његово стање. Ако не успете сами да смањите температуру у року од три дана, симптоми болести се погоршавају или имате потешкоће са дисањем, гутањем итд. - одмах се обратите лекару