ХЛАМИДИЈА - Тиха ПОЛНА болест која може ОЗБИЉНО да наштети вашем здрављу!
Опрез!
Хламидија је једна од најчешћих сексуално преносивих болести. Изазивач обољења је бактерија, "Chlamydia Trachomatis", која може оштетити женске репродуктивне органе! Иако су симптоми обољења благи или их уопште нема, озбиљне компликације које могу проистећи, укључујући и неплодност, развијају се подмукло, пре него што жена и примети проблем.
ГОНОРЕЈА - Полна болест која се шири НЕВЕРОВАТНОМ БРЗИНОМ - Изазива ОЗБИЉНЕ последице!
Колико је честа хламидијална инфекција?
Хламидија је најшешћа бактеријска полно преносива болест. Процене Светске здравствене организације (WHO) говоре да је у свету око 140 милиона људи заражено хламидијом, а да је око 500 милиона под ризиком да добије инфекцију. Недовољно пријављивање обољења, из разлога нејављања пацијената јер немају симптоме или се већ лече због неких других симптома, је један од основних проблема за сагледавање тачног броја оболелих, који је сигурно значајно већи. Такође велики број жена добије реинфекцију јер се њихов партнер не лечи!
88 одсто жена које су заражене хламидијом су у доби испод 25 година!
Како се преноси?
Хламидија се може пренети током вагиналног, аналног или оралног полног односа. Преноси се и током вагиналног порођаја са мајке на дете.
Свака сексуално активна особа може бити заражена. Са порастом броја сексуалних партнера повећава се ризик за пренос инфекције. Адолесценткиње које су сексуално активне су под посебно повећаним ризиком за развој инфекције услед недовољне зрелости грлића материце. Из тог разлога и због чињенице да је више од половине жена инфицирано а нема симптоме најновије препоруке упућују да се све жене сексуално активне до 25. године једном годишње тестирају на хламидију!
ВИТИЛИГО - Појава БЕЛИЧАСТИХ ПЕЧАТА без пигмента на кожи!
Симптоми
Хламидија је позната као притајена инфекција јер већина жена (75-80 одсто) нема никакве симптоме! Уколико се јаве, симптоми се развијају 1-3 недеље након контакта.
Уколико дође до развоја симптома, што се догоди код малог броја заражених жена, они су у виду неуобичејеног или појачаног исцедка из вагине (ако је иницијално захваћен грлић материце) или осећај пецкања приликом мокрења кад је иницијално захваћена уретра. Уколико се инфекција прошири на јајоводе, жена и даље не мора осећати било какве симптоме, а уколико се ипак јаве они су у виду бола у доњем делу трбуха или леђа, мучнина, повишена телесна температура, бол током полног односа или крварење између две менструације.
Симптоми попут неуобичајеног или појачаног исцедка из вагине могу проћи кроз неколико дана сами од себе што ни у ком случају не значи да је инфекција излечена већ је и даље присутна и може се проширити на материцу и јајоводе!
Зашто треба хламидију схватити озбиљно?
Нелечена хламидијална инфекција може довести до озбиљних репродуктивних проблема или других здравствених проблема. Као и сама инфекција и компликације до којих доводи најчешће су притајене и без уочљивих симптома.
Код жена које имају нелечену инфекцију, по подацима из литературе, у 10 одсто до чак 40 одсто случајева инфекција се шири сходно у органе мале карлице, материцу и јајоводе, те настаје пелвично инфламаторно обољење (ПИД). Прва епизода ПИД-а доводи до стерилитета у 10 одсто случајева, а њено понављање овај ризик удвостручује. Дакле сваким оштећењем јајовода повећавају се шансе за развој стерилитета, као и повећање ризика за настанак ектопичне, ванматеричне трудноће која је животно угржавајућа.
НЕ ВИДИ СЕ ГОЛИМ ОКОМ: Полип на грлићу материце, симптоми и лечење
Имунитет
Једном лечена и излечена инфекција не доводи до заштите од инфекције у будућности јер се инфекцијом не ствара имуност на хламидију. Зато је јако битно придржавати се мера превенције обољења и користити заштиту током полног односа.