ХРАНА ЗА МОЗАК: Дијета после које изгледате и до СЕДАМ година МЛАЂЕ!
Храна вас може учинисти срећним.
Ако сте икад искусили блаженство у залогају чоколаде или сте се насмешили кад вам је неко понудио помфрит, онда знате да вас храна може учинити срећним.
Међутим, иако је тачно да вам ваша омиљена посластица може накратко побољшати емоционално стање, трајна моћ мозга да поправи расположење може проистећи само из доследне употребе храњивих намирница.
Мало, али ефикасно: Колико минута дневно треба да проведемо у природи да бисмо ублажили стрес?
МОГУЋЕ ЈЕ НЕЖЕЉЕНО ДЕЈСТВО: Ево шта се може ДЕСИТИ ако ЧЕСТО једете ПАРАДАЈЗ! Обратите пажњу на ОВО!
Постоји мноштво доказа који показују да темељно истражена медитеранска исхрана може смањити ризик од срчаних болести, канцера и дијабетеса. Та иста дијета се такође повезује са побољшаним расположењем и смањеним ризиком од депресије и слабљења когнитивних способности.
Кључ медитеранске дијете лежи у нагласку на поврће, воће, махунарке, орашасте плодове, интегралне житарице, маслиново уље и немасне протеине, док се смањује количина прекомерно обрађене, пржене и заслађене хране. Углавном, једите праву, а смањите брзу храну.
Истраживачи су открили да људи који се хране према овој дијети имају боље когнитивне способности, еквивалентно томе да су 7,5 година млађи од људи који не прате ту дијету.
Такође су открили да је код људи који се хране у складу са медитеранском дијетом ризик од Alchajmerove болести смањен за чак 53 посто.
Лосос: Код људи који конзумирају рибу богату омега-3 масним киселинама обично постоји мањи ризик од депресије и позитивнији афекат, који се дефинише тиме колико доживљавате позитивно расположење и осећате радост.
Бонус: Лосос такође садржи витамин Б-12, који помаже у стварању можданих хемикалија које утичу на расположење. Низак ниво витамина Б-12 је повезан с депресијом.
Пробиотици: Било да долазе из суплемената или хране, ове добре бактерије нису корисне само за здравље органа за варење. Људи који узимају пробиотике примећују побољшања у уоченим нивоима стреса и имају позитивнији ментални став у односу на људе који не узимају пробиотике.
Лиснато поврће: Спанаћ, блитва и друго тамно лиснато поврће садржи магнезијум, који може позитивно да утиче на ниво серотонина и да вам поправи расположење.
Око половини свих Американаца недостаје магнезијум, а тај мањак је повезан са повећаним ризиком од депресије и анксиозности. Осим лиснатог поврћа, својим оброцима додајте магнезијумом богате семенке бундеве, бразилски орах, леблебије и махунарке.
Боровнице: С високим садржајем антиоксиданаса познатих као флавоноиди, боровнице помажу у активацији можданих путања повезаних са бољом когницијом и смањим ћелијским старењем.
Остриге: Овај деликатес морских плодова садржи висок ниво цинка, минерала који тело не складишти и који се мора конзумирати свакодневно. Недостатак цинка се повезује с депресијом. Остали добри извори цинка су ракови, говедина, махунарке, леблебије и индијски орах.
Чуваркућа чува кућу, али и ЗДРАВЉЕ: 4 лековите употребе ове биљке
НАДИМАЈУ, ИЗАЗИВАЈУ БУБУЉИЦЕ: Ево шта се дешава са телом, када ИЗБАЦИТЕ млечне производе из ИСХРАНЕ!
НАЈЗДРАВИЈЕ ПОВРЋЕ: Чисти дисајне путеве, тело од токсина и сагорева масне наслаге!
Чоколада: Резултати систематских истраживања указују на то да какао може одагнати лоше расположење и заштитити од депресије. Испијање топлог какаоа богатог антиоксидансима појачава осјећај задовољства и доводи људе у добро расположење.
Међутим, будући да је превише шећера негативно повезано са здрављем мозга, конзумирајте црну чоколаду и нека вам порције буду коцкица или две дневно.