ТОПЛА ИЛИ ХЛАДНА СОБА? Ово је идеална темпаратура за КВАЛИТЕТАН САН, баке и деке не претерују када се покрију са 3 ЋЕБЕТА
Правила су тотално другачија када су старији у питању
Сви знамо колико је тешко заспати у летњим месецима када имамо осећај да нам је крв прокључала. Превише се знојите, не можете да се удобно сместите у кревету, а чак и мали део јоргана на кожи чини да се осећате као да вас неко гуши.
И онда сви кажемо да једва чекамо зиму да се ушушкамо у 2 ћебета и јорган и спавамо као бебе, али сада када је дошло хладније време опет имамо проблем - сада нам је превише хладно. Па ко ће нам угодити?!
ЗАШТО ИГРА ОКО: У народу се верује да је то ДОБАР ЗНАК, али медицина упозорава да је у неким ситуацијама ЈАКО ОПАСАН СИМПТОМ
НЕ СКИДАТЕ ЧАРАПЕ КАДА КРЕНЕТЕ НА СПАВАЊЕ? Ево зашто одмах треба да ПРЕСТАНЕТЕ са овом навиком
Дакле, која је савршена температура за добар сан? Стручњаци за спавање и научници су урадили сву компликовану математику уместо вас и открили на коју температуру треба подесити радијаторе.
Према Националној фондацији за спавање, савршен распон температуре за идеалан сан је између 15 и 19 степени Целзијуса (или 60-67 у Фаренхајту). Међутим, нова студија је показала да то можда није најбољи температурни распон за све.
Студија, објављена у часопису "Сциенце оф The Тотал Енвиронмент", заправо сугерише да особе старије од 65 година често боље спавају у топлијим срединама између 20 и 25 степени Целзијуса (или 68 до 77 Фаренхајта). У истраживању, научници су пратили 50 учесника старијих од 65 година током 12 месеци.
Учесници су носили мониторе за спавање који су пратили немир, трајање сна и ефикасност спавања, док је сензор животне средине пратио температуру у њиховој спаваћој соби. Треба напоменути да је студија имала ограничења по питању броја учесника и укључивала је само људе који живе у Бостону у САД, међутим, стручњаци тврде да истраживање још увек даје неке корисне податке.
Фил Герман, ванредни професор клиничке психологије у психијатрији на болници Универзитета у Пенсилванији, који није био повезан са студијом, рекао је за "HuffPost" да су налази у истраживању "вриједни пажње" упркос малој величини узорка, јер су истраживачи објективно мерили собну температуру и пратили субјекте током времена. Међутим, професор је инсистирао да је потребно спровести још истраживања пре него што се донесу било какви коначни закључци.
Студија је такође нагласила да је идеалан температурни распон за добар ноћни сан и даље велики, а индивидуалне преференције су највећи одлучујући фактор када је у питању колико добро спавате. На пример, соба од 25 степени може бити савршена за једну особу, али може учинити да се друга осећа као у сауни.
Амир Баниасади, водећи истраживач студије, рекао је: - Ови резултати наглашавају потенцијал да се побољша квалитет сна код старијих особа оптимизовањем топлотног окружења и наглашавањем важности персонализованих подешавања температуре на основу индивидуалних потреба и околности.
Да бисте пронашли своју савршену температуру за спавање, научници предлажу да почнете у просторији која има око 20 степени. Ако вам је превише вруће, можда ћете имати користи од вентилатора који ће помоћи да ваша соба буде хладнија, или ако вам је мало хладно, покушајте да узмете додатно ћебе. Требало би да посматрате колико добро спавате на одређеним температурама најмање седам дана да бисте пронашли температуру која вам најбоље одговара.
Др Рафаел Пелајо, клинички професор психијатрије, бихејвиоралних наука и медицине спавања, рекао је: - Упозорио бих људе да доносе одлуке на основу само једне или две ноћи, јер наш сан варира сам од себе. Неке ноћи су боље од других. Пацијенти би требало да чекају обично недељу дана да виде да ли се оно што доживљавају заиста релевантно.