ИМА ЛИ ЗНАЧАЈНЕ РАЗЛИКЕ ИЗМЕЂУ ЗАШТИТНОГ ФАКТОРА 50+ И 30? Све што треба да знате о СПФ-у: ЕВО шта он заиста представља
Лето је увелико у току, па је крајње време да посегнете за кремом за сунчање
Кад је већина људи у питању, подразумева се хватање за крему са највећим СПФ-ом. Што већи, то бољи, зар не? Али шта ти СПФ бројеви заправо значе?
СПФ је скраћеница за фактор заштите од сунца (Сун Протецтион Фацтор), а број поред њега показује колико добро крема за сунчање штити кожу од опекотина узрокованих сунцем. То није показатељ колико дуго можете да останете на сунцу, већ указује на то колико је потребно да бледа кожа почне да црвени када се нанесе крема за сунчање у поређењу са колико је времена потребно да започне тај процес без ње.
ГРЕШКА КОЈА МОЖЕ СКУПО ДА КОШТА: Ово је ТАЧНА КОЛИЧИНА креме за сунчање коју треба нанети пре излагања сунцу
ТОПИ КИЛОГРАМЕ, А ОДЛИЧНА ЈЕ И ЗА КРВ - ОВУ биљку свако може да приушти, а од ње се МЕТАБОЛИЗАМ драстично УБРЗАВА
ОЧИСТИТЕ ПЛУЋА ОД ТОКСИНА ЗА САМО 72 САТА - ОВИ природни сокови ће то одрадити за вас, али прво урадите ЈЕДНУ СТВАР
Да би се одредио СПФ креме за сунчање, лабораторијски тестови се спроводе на најсветлијем делу коже (као што је задњица) добровољаца. Крема за сунчање се обилно наноси на кожу, а затим се излаже симулираној сунчевој светлости преко УВ лампе. Мери се колико времена је потребно кожи да задобије минималну опекотину када је прекривена кремом за сунчање и кад није. За израчунавање овог броја, користи се једноставна формула. Број секунди у којима је потребно комаду коже да крене да поцрвени када је прекривен кремом за сунчање подељен је бројем секунди које је потребно да поцрвени када није нанесена.
Према важећим аустралијским прописима, ове креме морају имати СПФ знатно већи од 50 да би биле оцењене на 50 (плус значи да је оцена "најмање" дата вредност). Фактор од 51 не мења ништа; крема за сунчање мора да има СПФ од 60 или више да би оцена била повећана.
Постоји неколико ствари које је добро знати када је у питању СПФ крема
Први је да мало УВ зрачења увек може да продре до коже, без обзира на то колико је висок СПФ. Ниједна крема за сунчање никада не може у потпуности да блокира опекотине од сунца и повезана оштећења коже; она је само један део ефикасне заштите од сунца, а не одбрана на првој линији.
Други је да се СПФ одређује тестовима у којима се наноси велика количина креме за сунчање. То значи да, да бисте заиста постигли заштиту назначену на етикети, морате да нанесете крему за сунчање довољно густо - што многи људи не чине. Такође, морате поново да наносите крему за сунчање свака два сата, јер може лако да се скине знојем или одећом.
На крају, обавезно проверите датум употребе или рок трајања било које креме за сунчање пре него што је употребите. Ако је застарео, неки од активних састојака су се можда покварили и крема за сунчање такође неће деловати. И не заборавите да га протресете пре наношења ако није густа крема.
Дакле, да ли је већи заштитни фактор заиста бољи?
Па, иако се чини да су разлике у вредностима СПФ велике, заправо постоји врло мала разлика између тога колико УВБ зрака филтрирају. СПФ 50 филтрира 98 процената УВБ-а, у поређењу са 96,7 процената које филтрирају креме за сунчање са СПФ 30. А крема са СПФ 30 која се правилно наноси пружиће бољу заштиту од оне са СПФ 50 која се наноси у претанком слоју или недовољно често.
Крема за сунчање би требало да буде само један део ваше летње рутине. Такође, морате да навучете кошуљу, набаците шешир и сунчане наочаре и потражите хлад - онда сте спремни за лето!