СРПКИЊЕ ДОЛАЗЕ С ЛЕТОВАЊА и жале се на инфекције! "Упозоравамо на ПРОМИСКУИТЕТ И ТАНГЕ" - гинеколози једногласни око једног
Треба их избегавати.
Скоро све што нађете на јавном купалишту је потенцијални извор заразе почев од свлачионице, преко купатила, папуча, лежаљки и столица, пешкира, чешљева, капа. Баш све може да вам упропасти лето.
Ако живите у граду, базен је одлично место да се расхладите током летњих врућина, али ЦДЦ упозорава на неколико потенцијалних ризика. Осим утапања које, насупрет увреженом мишљењу, може да се деси у у "плитким" водама, ризик представљају и одређене супстанце које могу да се нађу у базенима, а најчешћи "непријатељ" је бактерија ешерихија коли (Е. цоли) која изазива највише проблема код деце од 4 до 14 година.
Велика ПРЕВАРА СА ХЛЕБОМ? Подваљују ОБОЈЕНИ као црни хлеб и СКУПО га плаћамо! Нутрициониста открива трик за проверу
ЧИСТА КАО СУЗА! Ево како да УКЛОНИТЕ НАСЛАГЕ са ПЕГЛЕ, довољан је само један састојак, сви га имају у кући
Докторка Александра Костић из Дома здравља "Др Симо Милошевић" открива да поред превентивних прегледа, током летњих месеци, жене најчешће посећују гинеколога због урогениталних инфекција, упозорила је гошћа у Јутарњем програму РТС-а.
"Жене чешће бораве на плажи, купају се, некада и у нехигијенским водама. Дуго бораве у хладној води, мокри купаћи костими, седење на мокром пешкиру, ношење неадекватног веша такође, све су то фактори који су ризични за настанак инфекције", напомиње докторка и открива да су најчешће инфекције које вребају лети инфекције кандидом, ешерихијом коли и осталим цревним бактеријама.
"Оно што ми саветујемо током летњих месеци јесте превентивна употреба пробиотика. То су тзв. женски пробиотици који могу да се пију, могу да се стављају локално и наравно да се води рачуна о хигијени, да се носи удобан памучни веш, да се избегава ношење синтетичког веша, танги, да се купаћи костим мења одмах по изласку из воде", саветује докторка Костић.
Уколико постоји сумња на неку озбиљну полно преносиву болест или пацијенткиње кажу да су имале ризично интимно понашање, увек се спроводи тестирање узорка крви на сиду, на сифилис, на генитални херпес итд. Младе жене би требало упозорити на опасности које носи ризично се**уално понашање, истиче докторка.
"Значи, да им укажемо на опасност од промискуитета, честог мењања партнера и на то да је коришћење кондома веома битно да их заштити. У највећем броју случајева ће их кондом заштитити", додаје др Костић, пише РТС. Превентивни прегледи подразумевају узимање Папа Николау бриса, бар једном годишње, колпоскопију, гинеколошки ултразвук, обавезан преглед дојки, по потреби ултразвук дојки и превентивна мамографија код свих жена које напуне 50 година.
Гинеколози упозоравају и на ове ствари
Дневни улошци и тампони су узрок инфекција
Већина козметичких препарата за жене која се рекламира није неопходна, а сваки гинеколог ће вам рећи да стално коришћење танких дневних уложака, као и редовна употреба тампона за време менструације није пожељна. Наиме, то спречава "доток ваздуха" и подстиче размножавање бактерија и настанак упала.
Пажљиво са детерџентом и омекшивачем
Средства за прање одеће иритирају генитално подручје, па је препоручљиво да бирате хипоалергенска средства за прање без мириса за осетљиву кожу. Са њима обавезно перите сав доњи веш.