ИНСУЛИНСКА РЕЗИСТЕНЦИЈА: Симптоми и лечење!
Откривамо вам како да знате да ли сте инсулински резистентни!
Инсулинска резистенција је стање у коме ћелије организма не реагују на дејство инсулина тако да инсулин не може да оствари свој биолошки ефекат. Инсулин је притом присутан у концентрацијама које су иначе ефикасне код здравих људи. Како би се супротставио отпору ћелија, организам ствара повећане количине инсулина, његов ниво у крви се повећава и настаје хиперинсулинемија.
ИЗАЗИВАЈУ РАК: Научници откривају које освежавајуће напитке треба да ИЗБЕГАВАТЕ!
СТАЛНО СТЕ ГЛАДНИ? Пет РАЗЛОГА због чега вам се ово догађа чак и након јела!
МУЧЕ ВАС СТАЛНИ УМОР И НЕДОСТАТАК ЕНЕРГИЈЕ: Ево како ћете знати да је ДЕПРЕСИЈА у питању!
Инсулин је хормон кога производе β ћелије Лангерхансових острваца панкреаса. Његова основна улога у организму је да контролише метаболизам угљених хидрата (шећера), масти и протеина.
На жалост истина је да свако може постати ирезистентан на инсулин – чак и мршави људи. Свима прети та опасност јер живимо у друштву које има брз приступ мноштву рафинисаних угљених хидрата (бели хлеб, шећер, паста, кромпир, газирана пића попут кока-коле, индустријски–хемијски третиране хране којој је додана фруктоза итд. ).
У ствари велика већина нас је резистентна на инсулин у одређеној мери. Разлика је само у коликој мери? Што више једемо рафинисану и индустријски третирану храну то нам треба више инсулина да је разложимо.
Што је више инсулина у крвотоку то ћелије све мање на њега реагују. Како старимо ова стална изложеност исцрпи способност организма да толерише рафинисане угљене хидрате и смањује нашу осетљивост, односно осетљивост наших ћелија на инсулин.
Ако патите од виског холестерола, триглицерида, или високог притиска треба да проверите вашу инсулинску резистенцију без обзира на узраст и тежину. Ако имате висок притисак велика је вероватноћа да имате и инсулинску резистенцију. Лекови за висок притисак не лече инсулинску резистенцију, већ само маскирају симптоме.
На први поглед и без анализе крви инсулинска резистенција се може препознати по неколико ствари. Неко има све те знаке набројане, а неко не.
*Гојазност, где је индекс телесне масе БМИ већи од 25. Ово није апсолутан показатељ поремећаја јер има и мршавих људи за ИР.
*Дебљина фокусирана на и око стомака, велики стомак, масне наслаге на стомаку, грудима, око унутрашњих органа
*Стална поспаност, посебно након оброка у учестало зевање
*хронични недостатак енергије и осећај умора и поред обилних оброка
*заборавност, депресија, безвољност
*висеће израслине на кожи као брадавице које висе, око врата, испод пазуха, испод груди
*стална потреба за слатким и након оброка
*нагли пад шећера
*тешко се мршави када је особа на дијети и лако се гоји
Ризик за појаву овог сидрома је велики код особа које у породици имају појаву дијабетеса типа 2, или пате од другог типа шећерне болести, високог притиска или имају велики вишак телесне тежине.
Жене којима је дијагностикована dyslipidemia (нарушен ниво масти у крви), посебно оне са ниским нивоом ХДЛ, а са високим присуством триглицерида су такође изложене ризику.
Мало, али ефикасно: Колико минута дневно треба да проведемо у природи да бисмо ублажили стрес?
КАДА ОСТЕОПЕНИЈА ПРЕЛАЗИ У ОСТЕОПОРОЗУ: Како се тумаче резултати мерања минералне густине костију
ОСЕЋАТЕ БОЛ? Ево које су АЛТЕРНАТИВЕ најјачих ЛЕКОВА, сви су ПРИРОДНИ, а НЕКИ јефтинији од 100 динара!
Ако поделите вредност триглицерида са вредношћу ХДЛ холестерола и добијете 3.0 или више – велика је вероватноћа да постоји инсулинска резистенција. Такође кожне промене познате под називом acanthosis нигрицанс, где постоје брадавичасте тамне флеке на врату и пазуху у 90 % случајева указују на инсулинску резистенцију.
Добра вест је да се на ниво инсулина и глукозе врло лако може утицати: начином живота, вежбама и дијетама. Уколико вам је дијагностикована инсулинска резистенција има доста ствари које можете да урадите да бисте је отклонили или смањили.