ИЗБЕГНИТЕ ПРЕВАРУ! Овако ћете знати да препознате ЕКСТРА ДЕВИЧАНСКО МАСЛИНОВО уље, мирис је први знак
Обратите пажњу приликом куповине!
У свету се продаје око 70 посто лажног маслиновог уља, што значи да је мешано с другим уљима. Ако осетите мирис воћа, арашида или чак руколе, значи да је реч о квалитетном уљу. Лош знак је мирис сирћета, воска или недостатак мириса јер онда је реч о мешавини.
Најквалитетније екстра девичанско маслиново уље је добиЈено једнако из плода маслине искључиво механичким поступцима, а садржи највише 0,8 грама слободних масних киселина изражених као олеинска киселина на 100 грама уља.
ЧЕТИРИ ЗАЧИНА ЗА РАВАН СТОМАК! Подстичу и убрзавају метаболизам, брзо ћете приметити разлику
ХИДРАТАЦИЈА СМАЊУЈЕ ОСЕЋАЈ ГЛАДИ! Докторка открива КОЛИКО је тачно потребно да пијете ВОДЕ да бисте СМРШАЛИ - топи масти и док ОДМАРАТЕ
Девичанско маслиново уље добија се истим поступком но садржи највише 2 грама слободних масних киселина изражених као олеинска киселина на 100 грама уља.
Маслиново уље лампанте је девичанско маслиново уље неприхватљивих сензорских својстава, које садржи више од 2 грама слободних масних киселина изражених као олеинска киселина на 100 грама уља.
У другој категорији су рафинирано маслиново уље, мешано рафинирано и девичанско и уље комине маслине.
Како препознати квалитетно уље?
Боја може преварити јер може бити вештачки додата, али укус не. Специфичан, интензиван укус тешко може имати оно мешано с другим уљима. Мирис може пак подсећати на траву или друге биљке.
Уља којима су додана друга уља или супстанце, могу садржати уље соје, сунцокрета, палме или канолино уље. Киселкаста уља неугодног укуса и мириса су резултат неадекватне израде и излагања јакој светлости, врућини или ваздуху, објаснила је Ашварија Лејер, директорка фабрике Брајтланд, калифорнијског произвођача екстра девичанског маслиновог уља.
Постоји једноставна метода којом можете провјерити квалитету. Довољно је улити уље у чашицу за жестока пића, покрити једном руком, а другом држати чашицу да се уље мало загреје. Након неколико минута помиришите руку. Ако осетите мирис воћа, арашида или чак руколе, значи да је реч о квалитетном, чистом уљу. Лош знак је мирис сирћета, воска или недостатак мириса јер онда је реч о мешавини.
Како чувати маслиново уље
Зато саветује како увек треба куповати уље у боци тамног стакла јер се тако чувају његова својства. Важно је и проверити датум брања маслина, а он мора бити пре 18-20 месеци у тренутку када сте уље купили. Но најбољи је начин дегустација – ако има пластични укус, укус као маслац или нема укус – уље је лоше.
Начин на који похрањујете маслиново уље је јако важан за очување његовог квалитета јер његови непријатељи су светлост, врућина и ваздух. Зато га чувајте на тамном и сувом месту, а боцу добро затворите.