ИЗБЕГНИТЕ ТОПЛОТНИ УДАР: Врхунски трикови за ПРЕЖИВЉАВАЊЕ летње врућине!
Водите рачуна...
Време с високим температурама је пред нама! Да не бисте дехидрирали и да бисте се заштитили, помозите себи са 12 једноставних трикова.
Замрачите кућу
Ујутро, када сунце почне да излази, затворите све прозоре и врата, спустите ролете и навуците дебеле завесе. На тај начин ћете дуже задржати ноћну свежину унутар куће.
Користите вентилаторе
Добро ће доћи било која врста вентилатора. Имате ли прилику, набавите их неколико. У вечерњим сатима свакако све у кући отворите и направите промају. Упалите вентилаторе који ће додатно подстаћи улазак свежијег ваздуха у дом, а излазак топлог.
ОВО ВОЋЕ СМО СВИ ЈЕЛИ КАО МАЛИ, А НИКО НЕ ЗНА КАКО СЕ ЗОВЕ: Јача бубреге, чисти јетру, помаже и код канцера
НЕ БАЦАЈТЕ КОРУ ЛИМУНА! Здравија је од СОКА! Брзо решава НАЈНЕПРИЈАТНИЈИ здравствени проблем
Расхлађујте се водом
Напуните лавор водом и намачите стопала. Уз то, користите мокре пешкире или мараме – стављајте их на рамена или на главу, имају учинак хлађења. Неколико пута на дан се истуширајте хладнијом водом или њоме напуните каду и лезите у њој.
Добра идеја је и напунити водом боце са системом за прскање па ту и тамо попрскајте лице и тело ситним капљицама.
Боравите више у приземљу
Живите ли у кући на спрат, током паклених врућина више боравите у приземљу. Наиме, познато је да се топли ваздух диже па је на спрату увек топлије него у приземљу.
Искључите додатне изворе топлине
Рачунаре и остале електронске уређаје избегавајте да укључујете. Такође, једите свежу, лагану храну која не захтева кување или печење.
САМО 7 ДАНА: Пијте ЧАЈ од ЂУМБИРА, убрзава метаболизам, ЧИСТИ КРВ, али КРАЈЊИ ефекат ће вас ОДУШЕВИТИ!
ОПАСНО ПО ЖИВОТ! Ако пијете ПРЕТОПЛА пића можете се тешко РАЗБОЛЕТИ - а све због ОВОГА! (ФОТО)
Пијте довољно воде
Важно је одржавати правилну хидратацију тела јер се течност појачано губи из за време великих врућина.
Уколико се јако знојите, свакако узимајте храну или пића која ће вам осигурати довољно електролита, на пример, лимунаду с мало соли.
Избјегавајте алкохол и кофеин
Када је јако вруће суздржите се од испијања алкохолних пића или оних која садрже кофеин јер и једно и друго у телу делује као диуретик – подстиче избацивање течности из тела и води дехидрацији.
Ставите лед пред вентилатор
Испред вентилатора ставите широку плитку посуду и напуните је коцкицама леда или пластичне боце које сте претходно напунили водом и заледили. Расхладиће вам ваздух у кући.
СПАС И ПРЕПОРОД ЗА ТЕЛО! У јабуково сирће је СИПАЛА ово и избацила све отрове из организма! Брзо, а јефтино
СИМПТОМИ РАКА ВИДЕ СЕ ПО СТОЛИЦИ: Ево како ћете знати да ИМАТЕ ОПАКУ БОЛЕСТ! Сигнали тела су ОЧИГЛЕДНИ!
Идите у климатизоване просторе
Уколико вам је током најтоплијег дела дана у кући неподношљиво вруће, са породицом посетите неки јавни простор који има систем расхлађивања, на пример, шопинг центар, библиотеку, биоскоп…
Пазите шта једете
Избегавајте обилне оброке богате угљохидратима јер могу повећати метаболичку топлину (нуспроизвод метаболизма нашег организма), а тиме и топлину тела.
Пазите на симптоме топлотног удара
Морате бити у стању на време препознати симптоме болести повезаних с врућином, као што је топлотни удар и на време правилно реаговати.
- Топлотни удар стање је повишене телесне температуре које настаје када природни терморегулацијски механизми тела више нису способни да ослободе вишак топлине у околини. Најважнији механизам ослобађања вишка топлине је испаравање зноја. Ако је врло топло, а постотак влаге висок, зној не може испаравати. Топлотни удар је врло опасно стање из којег се организам не може извући сам - кажу стручњаци.
Набројали су симптоме топлотног удара: осећај врућине, главобоља, вртоглавица, смушеност, немир; кожа је сува и црвена, а код млађих особа може бити и знојна; губитак свести; телесна температура измерена ректално износи 42ºЦ или више.
- Болесника пренесите у хладну просторију или хладовину. Скините му одећу. Ако није при свести, окрените га у бочни положај. Поливајте га хладном (али не леденом) водом уз истовремено стварање ветра вентилатором, лепезом или новинама. Не стављајте му лед на кожу. Хлађење треба трајати док се температура не спусти испод 38°Ц - саветују у заводу за здравље.
Пазите на кућне љубимце
Имајте на уму да и животиње пате када је екстремно вруће. Имате ли пса, мачку или зеца, расхладите их хладним купкама или туширањем.
На плочице им ставите мокар пешкир на којем могу лежати или их прекријте мокром тканином у близини вентилатора, и то ће их расхладити.
Побрините се да увек имају довољно свеже воде за пиће.
Знакови топлотног удара код кућног љубимца:
- плитко, убрзано дисање
- очи широм отворене
- појачано слињење
- кожа врућа на додир
- трзање мишића
- повраћање
- ошамућен изглед
Напомена: Уколико приметите те симптоме, назовите ветеринара.