Један од НАЈЈАЧИХ оксиданаса - Има га у ЈАЈИМА, а ЕВО зашто је толико битан за ШТИТНУ жлезду
Селен је веома слабо заступљен у нашем организму, стога је и неопходан унос селена кроз исхрану.
Селен је један од најјачих антиоксиданата у природи. Овај есенцијални минерал, који се у организму налази у траговима, неопходан је за живот и нормално функционирање организма. Одрасли људски организам у просеку садржи око 20 мг селена од чега се највише концентрације налазе у еритроцитима, бубрезима, јетри, срцу, слезени и тестисима.
Извор селена у храни налазимо у многобројним здравим намирницама које је пожељно свакодневно конзумирати, како нам и препоручују лекари и нутриционисти. Он је веома цењен и права је драгоценост за наше здравље. Препоручена дневна доза Селена је 70 мцг коју треба унети храном.
Атипични СИМПТОМИ УПАЛЕ ПЛУЋА су знак за узбуну, уколико ОСЕТИШ ово, одмах се ОБРАТИ ЛЕКАРУ
Жарко Лаушевић је водио БИТКУ са овом ОПАКОМ БОЛЕШЧУ! РАНА ДИЈАГНОСТИКА може спасити живот - ево који су СИМПТОМИ које не смете занемарити
Антиоксиданс
Селен је одличан антиоксиданс, што значи да уништава слободне радикале у организму, који изазивају многе здравствене проблеме попут карцинома, проблема са срцем, превремено старење.
Имунитет
Селен игра важну улогу у правилном функционисању имуног система и помаже у стварању Т-ћелија из белих крвних зрнаца. Мањак селена у исхрани може довести до дисфункције ових антитела.
Тироидна жлезда
Селен помаже у ензимским реакцијама у ћелијама и веома је важан за функционисање штитне ж Он поспешује продуктивност хормона штитне жлезде. Ако се јави недостатак селена, превише јода може оштетити тироидну жлезду. Зато је потребно обезбедити организму додатне количине овог минерала, посебно у случају смањене функције штитне жлезде.
Селен у путем исхране снижава ниво лошег (ЛДЛ) холестерола, што је важан фактор у превенцији готово свих обољења срца. Препоручује се и за спречавање кардиомиопатије (упала и оштећење срчаног мишића).
Намирнице богате селеном
Мешовитом и уравнотеженом исхраном дневни унос селена је 70-100 микрограма. Највише га има у пивском квасцу и пшеничним клицама, орашастим плодовима, као што су бразилски орах и ораси, говедина и изнутрици, јајима, путеру, соји, риби (туњевина, бакалар и харинга), морским плодовима, белом луку, интегралним производима од целог зрна,овсеној каши и сунцокретовом семену.
Месо (говедина, јагњетина, свињетина, ћуретина, пилетина и џигерице) је најбољи извори селена.
Говедина: од свих врста меса говедина је најбољи извор селена – ова намирница богата селеном на 100 грама садржи 91,4 мцг селена, што је 131% од укупних дневних потреба. Говедина је сјајан извор протеина. Остали минерали који се налазе у говедини су гвожђе, бакар и фосфор. Говедина садржи и много витамина Б12 и витамина Ц. Ипак, садржи и доста холестерола, тако да је треба јести у умереним количинама.
Пилетина: порција од 100 грама пилетине садржи око 27,6 мцг селена, што је око 39% дневних потреба за селеном. Поред тога што је намирница богата селеном пилетина је и добар извор протеина, као и витамина Б6 и Б3, и минерала – фосфора и калијума. Мада пилетина садржи мало масноћа и калорија, садржи доста холестерола.
Свињетина; једна порција од 100 грама свињетине садржи 49,6 мцг селена, што је 71% од укупних дневних потреба организма за селеном. Свињетина садржи доста калорија, тако да треба бити опрезан са овом намирницом. Поред тога што је намирница богата селеном свињетина садржи и гвожђе, фосфор, протеине, цинк и витамин Б12.
Ћуретина: сто грама ћуретине садржи 22,8 мцг селена, што је око 33% од укупних дневних потреба. Од свих врста меса, ћуретина садржи најмање засићених масноћа, угљених хидрата и калорија, а одличан је извор витамина Б3 и фосфора.
Печурке прилично су богате различитим есенцијалним нутријентима. У 100 грама печурака има око 11,9 мцг селена. Одличан су извор гвожђа, калијума, бакра, витамина Б2 и Б3, Ц и Д. Садрже и доста влакана. Печурке не садрже много масноћа, калорија и угљених хидрата и зато је добро увести их у редовну исхрану.
Плодови мора и риба су такође добар извор селена.Селен се налази у туњевини, иверку, сардинама, остригама, јастозима, крабама, дагњама, рачићима и шкампама.
Туњевина је посебно богата селеном. Једна порција садржи 80,4 мцг селена, што је 115 одсто од препорученог дневног уноса. Туњевина садржи и доста омега-3 масних киселина, које спречавају различита обољења и доста витамина Б, а нема много угљених хидрата и калорија.
Јаја, посебно жуманцеје богато селеном. Једно јаје у просеку садржи 13,9 мцг селена, што испуњава око 20% дневних потреба за овим минералом. Осим тога, јаја су богата витаминима из Б групе, витамином Д и фосфором.
Махунарке: храна богата селеном су и махунарке попут грашка, кикирикија, сунцокрета, пасуља различитих врста и путера од коштуњавог воћа. Махунарке и језграсто воће су и одлични извори протеина.
Воће садржи антиоксидансе, витамине и минерале (где спада и селен), који су веома важни за функционисање људског организма. Воћке које су најбогатије селеном су урме, банане, суво грожђе, бобичасто воће, авокадо, грејфрут, киви, лубенице, грожђе и јагоде.
Језграсто воће, бадем, кикирики, индијски орах, пистаћи, пињоли, лешници и ораси су најбољи извор селена. Они су и значајан извор гвожђа. Ове намирнице садрже и солидне количине омега-3 масних киселина, које су нам важне за здраву косу, кожу и нокте.
Бразилски орах, у веома малим количинама надокнађује неопходну дневну дозу селена у организму. Бразилски ораси су вероватно најбољи извор селена – 100 грама бразилског ораха садржи чак 1.917 мцг селена. Садрже око 30% влакана. Одличан су извор магнезијума, фосфора и бакра, али не претерујте, јер су такође врло богати и калоријама.
Уколико се осетите лоше и сумњате на неки здравствени проблем, немојте сами одређивати дозу селена ради лечења, већ се обратите изабраном лекару или фармацеуту, јер и превисока доза селена може лоше утицати на здравље.