У Европу стигла ЈЕЗИВА БОЛЕСТ коју преносе - мачке! Изазива ЧИРЕВЕ који не зарастају, може напасти плућа, очи, зглобове...
Срећом, до сада није забележен ниједан случај преношења са човека на човека, тако да се и даље ради искључиво о зоонози.
Болна болест с чиревима на кожи коју шире мачке први је пут откривена у Британији, јавља Мејл Онлајн. До сада, ретка инфекција коју преносе мачке никада није виђена изван Јужне Америке. Троје Британаца оболело је од гљивица, задобивши ране и чиреве на рукама и длановима.
"БОЖЕ, КАКАВ БЛАМ" Џенифер Лопез се снимала, а онда је филтер нестао! Сви су видели њено право лице (ВИДЕО)
СТРУЧЊАК УПОЗОРАВА - ВЕОМА ЈЕ ОПАСНО! Грешке са грудњаком које праве све жене, а не знате колико ЛОШЕ утичу НА ЗДРАВЉЕ!
Болест се шири на људе преко угриза или огреботине мачке заражене гљивицом Sporotrichosis брасилиенсис. У Британији су тренутно заражене мајка, њена ћерка и ветеринар, а добра вест је да су се све троје потпуно опоравиле уз помоћ лекова против гљивица.
Симптоми почињу лезијама или ранама у близини дела тела изложеног гљивицама. Инфекција, која је обично блага, такође може захватити очи, плућа и кости, зглобове. У ретким случајевима може утицати на нервни систем.
Светска здравствена организација каже да гљивичне инфекције постају 'велика претња' јавном здрављу јер климатске промене чине окружења погоднијима за њих. Научници УКХСА-е документовали су британске случајеве у часопису Медицал Mycology Цасе Репортс.
Научници тврде да је мачка која је вероватно одговорна за људске случајеве био 9-годишњи мушки дугодлаки домаћи мачак којег је спасила породица у југоисточном Бразилу. Довели су га са собом у Уједињено Краљевство када су се преселили. У часопису нису објављени детаљи о пасмини мачке.
Нема забележених случајева преноса с човека на човека. Први симптом је обично мала ружичаста, црвена или љубичаста безболна квржица, која се обично појављује на прсту, шаци или руци где је гљивица први пут ушла кроз пукотину на кожи, као што је огреботина или угриз.
Будући да већина случајева споротрихозе укључује само кожу или ткива испод коже, ЦДЦ каже да се углавном лечи антифунгалним лековима на рецепт током неколико месеци. Ако је инфекција тешка и захвата друге делове тела, даје се интравенски лек. Особе са споротрихозом у плућима можда ће требати операцију уклањања оштећеног ткива.