Кад приметите симптоме, болест је УЗНАПРЕДОВАЛА: Ево КО је подложан карциному ГРЛИЋА МАТЕРИЦЕ!
Добро обратите пажњу...
Карцином грлића, тела материце и јајника су најчешћи малигни тумори женских репродуктивних органа. Постоји још велики број карцинома, али су они заступљени у далеко мањем броју.
Србија је, на жалост, деценијама уназад у врху листе европских земаља (увек међу прве три земље) по броју оболелих и умрлих жена од карцинома грлића материце. Под слоганом "Боље спречити него лечити – редовном контролом победићемо карцином грлића материце", од 17. до 23. јануара обележава се Европска недеља превенције рака грлића материце.
И У ТРУДНОЋИ ВОДИ РАЧУНА: Софија Милошевић испоштовала старо МОДНО ПРАВИЛО, с овим НЕМА ГРЕШКЕ! (ФОТО)
САВРШЕНИ ДЕТОКС НАКОН ПРАЗНИКА: Ове састојке имаш код куће, а заједно те ослобађају нагомиланих КИЛОГРАМА!
Користи се за негу и лепоту, а многи не знају да ОВО УЉЕ помаже код губитка МАСНИХ НАСЛАГА!
Карцином грлића материце односи животе, а редовни прегледи га могу искоренити
- Оно што је заиста тужно и што треба да нас све натера да се добро замислимо је то да се карцином грлића материце редовним прегледима може готово у потпуности искоренити. У домовима здравља и у болницама се раде колпоскопије и цитолошке анализе (брис на Папаниколау), а у неким установама се ради и типизација ХПВ вируса. Поједини сојеви ХПВ вируса имају изузетно висок онкогени потенцијал и они су најчешћи узрочници настанка карцинома грлића материце - каже у разговору за еКлиника портал др Ненад Димитријевић, специјалиста гинекологије и акушерства.
Карцином грлића се споро развија и може се открити на време
Сам карцином грлића материце се, објашњава др Ненад Димитријевић, од прекарцинозе до карцинома углавном споро развија (од 5 до 15 година). Тим пре га је лакше раније и открити.
- На време откривена преканцероза се лечи мањим хируршким интервенцијама (конизацијама различитог типа. Карцином, који још није постао инвазиван лечи се већим операцијама (одстрањивањем материце), а инвазивни карцином до одређеног стадијума (ИИа) се лечи највећом гинеколошком операцијом, радикалном хистеректомијом. Том приликом се поред материце одстрањују и масно ткиво са лимфним жлездама, као и горњи део вагине. Ако је карцином узнапредовао преко стадијума ИИа, индикована је једино зрачна терапија - наводи др Димитријевић.
Предиспозиције за развој овог карцинома су, како истиче др Димитријевић, промена већег броја партнера, лоша хигијена мушког партнера и стрес. Први и најчешћи симптом који лекару сугерише да посумња на карцином грлића материце је крварење након односа. Међутим, тада је, упозорава др Ненад Димитријевић, карцином вероватно већ узнапредовао.
Колпоскопија и Папаниколау тест у високом проценту откривају карцином грлића
Од карцинома грлића материце обољевају жене свих година које су имале сексуалне односе, а најчешћи је код жена од 35 до 45 година. Сама колпоскопија открива око 88 одсто лезија које могу изазвати овај карцином, а цитолошки брис (Папаниколау) око 86 одсто ове опаке болести. Удружено, колпоскопија и Папаниколау тест откривају око 96 одсто овог, код жена у Србији, јако раширеног карцинома.
- Цео тај преглед је потпуно неинвазиван, није болан, лако је доступан, и у домовима здравља и болницама невероватно јефтин. И то је разлог због чега првенствено сви ми који радимо у здравству треба да се стидимо тако великог броја овог опаког карцинома. Ко је заказао? Ко је тај ко треба да натера жене на један овако јефтин, безопасан, неинвазиван и безболан преглед који може да спаси огроман број живота? - пита се др Ненад Димитријевић и додаје и да су неке државе то уредиле на различите начине. Један он њих је и да жена која није урадила овакав преглед не може да продужи здравствену књижицу, да плати порез, или нешто слично. На огроман број адреса се шаљу позиви за прегледе, али одзив није адекватан - са жаљењем констатује др Димитријевић.
Иако су доступни, жене код нас не раде ове тестове
У неким земљама је само Папаниколау скрининг метода за откривање ове болести. Да би нешто било скрининг метода, објашњава др Димитријевић, мора бити довољно поуздано и довољно јефтино. Брис на Папаниколау узима техничар, те је та метода много јефтинија него удружена са колпоскопијом, јер колпоскопију ради лекар.
- Код нас се готово свуда ради и колпоскопија и Папаниколау, и опет, наше жене то не користе. У развијенијим земљама се као скрининг метода користи ХПВ типизација. У нашем систему то још није случај, вероватно због високе цене. Са тренутним капацитетима, користећи колпоскопију и Папаниколау, уколико би на неки начин убедили све жене да се једном годишње подвргну овом прегледу, готово би искоренили карцином грлића материце из наше популације - апелује на ширење свести др Ненад Димитријевић.
Карцином тела материце
Према речима др Димитријевића, овај карцином се најчешће развија код жена које су ушле у менопаузу. Посебно су му склоне гојазне, затим жене које имају дијабетес, оне које нису рађале, као и оне које имају проблеме са штитном злездом. И жене које се одређеним лековима лече од карцинома дојке могу да оболе од ове врсте малигнитета.
- Најчешћи први симптом који жена примети је крварење у менопаузи. Но, тада овај карцином већ може бити узнапредовао. Редовним ултразвучним прегледом се може открити задебљање ендометријума које индикује лекару да пацијенткињу упути на експлоративну киретажу. Материјал се шаље на хистопатолоску анализу. У случају да се докаже да је у питању карцином, терапија је оперативно одстрањивање материце. Након поновне хистопатолошке анализе некад је потребно оперативну терапији допунити хемиотерапијом, у зависности од тога колико је узнапредовала болест. Превентива је редовни гинеколошки преглед, са добром анамнезом и УЗВ барем једном годишње - објашњава др Ненад Димитријевић.
Карцином јајника је најподмуклија врста код жена
Уз сво напредовање науке и проналажење различитих тумор маркера, савремена медицина још увек није успела да одреди адекватан скрининг метод за рано откривање карцинома јајника. Заправо, наводи др Димитријевић, рано откривање је практично "задесна ствар". Открива се случајно, након хистопатолошке анализе, код оперативно одстрањене цисте јајника или целог јајника који не морају да буду сумњиви.
- Када је налаз на јајнику сумњив приликом УЗВ прегледа, већ је реч о узнапредовалом стадијуму. Такође, тумор маркери нису уско специфични и могу бити само помоћна метода у стварању целокупне слике лекару који прати пацијента. Тај карцином је подмукао и зато што се не шири као остали карциноми путем крви и путем лимфе, већ се шири контактом. Све сто дође у контакт са карциномом јајника или са слободном течношћу која се ствара услед њега у трбушној дупљи може да развије метастазе - упозорава доктор који је дуги низ година успешно обављао дужност начелника Службе за гинекологију и акушерство Опште болнице у Ваљеву.
Које жене су подложне карциному јајника
Од овог карцинома најцешће обољевају жене у перименопаузи и менопаузи. Нажалост, истиче др Ненад Димитријевић, нису ретки случајеви ни код младих жена. Управо због тога се особама у перименопаузи и менопаузи препоручује оперативно одстрањивање сваке цисте на јајнику која је већа од 4 или 5 центиметара.
- Чешће обољевају и жене које су због стерилитета имале више стимулација јајника, оне које су дуго користиле контрацептивне пилуле, жене пушачи... Уз њих, особе фокусиране на исхрану богату протеинима, и оне које су под стресом. И у овом случају редовни прегледи (барем једном годишње) са УЗВ прегледом, могу довести до ранијег откривања карцинома јајника. Нажалост, не толико ране фазе каква је први стадијум, ако прегледи нису редовну - наводи др Димитријевић.
Прегледи спасавају животе
Саговорник еКлиника портала закључује нечим што, како каже, не би требало наметати као потребу, већ као обавезу.
- Свака жена, почевши од првих сексуалних односа и почетка герминативног периода, све до краја свог живота, треба да иде једном у 6 месеци на УЗВ и ручни преглед, а једном годишње на колпоскопију и Папаниколау тест. Наравно, у договору са својим гинекологом ти прегледи по потреби могу бити и чешћи. Никако ређи - саветује др Ненад Димитријевић, специјалиста гинекологије и акушерства.