Откривен могући МОТИВ САМОУБИСТВА БРАТА Марка Јањушевића - Стручњаци објашњавају како ПОМОЋИ ОСОБАМА које се БОРЕ са СУИЦИДНИМ МИСЛИМА
Вест да је учесник ијалити програма "Елите", Марко Јањушевић Јањуш, 25. децембра је напустио Белу кућу због губитка свог рођеног брата Михајла, који је изврширо самоубиство, потресла је читаву Србију. Да до оваквих трагедија не би долазило важно је да када се суочимо с особом која има самоубилачке намере, кључно је пружити подршку и активно слушати, избегавајући осуђивање или давање савета. Потребно је подстицати дијалог, изражавати искрену забринутост и подсећати је да није сама. Такође, важно је препознати знакове самоубилачког понашања и, уколико постоји непосредна опасност, одмах контактирати хитну помоћ и стручњаке за ментално здравље
Бивши кошаркаш и бивши учесник ријалити програма "Елите", Марко Јањушевић Јањуш, 25. децембра је напустио Белу кућу због губитка свог рођеног брата Михајла, који је извршио самоубиство. Јањуш је лично испратио свог брата на последњи починак у њиховом родном Пријепољу, изражавајући отворено своју бол и сломљеност услед трагедије која је задесила породицу.
У недавном излагању, Јањуш је делио своје размишљање о могућим мотивима овог трагичног догађаја и признао да је код његовог брата дошло до тренутног емоционалног слома, описујући ситуацију као тренутни прелом у његовој психи.
Да до таквих сломова не би дошло, важно је обратити се стручњацима за ментално здравље, али постоји и низ корака које можемо предузети како бисмо помогли некоме код кога препознајемо суицидне намере.
Теодора Џехверовић ОПЕРИСАНА због ПУЦАЊА ЦИСТЕ на ЈАЈНИКУ - Стање погађа све више МЛАДИХ, ако осетите ове СИМПТОМЕ, обавезно код лекара!
"Постоје 3 технике опреације пола" Николина је коначно ПОСТАЛА ЖЕНА, а ево како јој је то пошло за руком
Прво и најважније, важно је активно слушати и показати емпатију. Дијалог са особом може помоћи да се изрази, а важно је избегавати осуђивање или давање савета који звуче као решење проблема.
Самоубилачке намере могу произаћи из различитих животних изазова с којима се суочавамо и које не можемо адекватно савладати. Губитак вољене особе, неуспешна веза или каријера могу довести некога до очаја и одлуке да оконча сопствени живот. Према подацима Светске здравствене организације, годишње се процењује више од 700.000 самоубистава широм света. Често, иако препознамо некога с суицидалним мислима, можда се осећамо несигурнима како им пружити подршку.
Могући мотив самоубиства
- Ма није се ништа брате дешавало. Верују ми да ни ја не знам ни за један његов проблем. Нешто му је пукло у глави, имаш таквих случајева колико хоћеш, ја нисам знао ништа и нико од нас, једноставно му је тако наишло у глави, није имао ниједан проблем. Има таквих случајева колико хоћеш, можеш да си најсрећнији човек, да имаш све, кад ти тако дође у глави... ко зна која је то мука, брате. Шта ће кукавица - истакао је Јањушевић, па додао да је најгоре његовој мајци коју је покојни мИхаило највише волео:
- Замислите како је нашој мајци. Ништа није слутило на то. Дописивао се и са мајком тај дан, све нормално јој је писао. Тетка је дошла по мене, кад су ме извели из ријалитија, чим сам је видео знао дам да је неко срање. Нешто су ми моји гурали у уста да се смирим, неке лекове. Та ноћ ми је гора, него онај дан кад сам му куповао шта ће да обуче. Не дај боже никоме.
Знаци самоубилачког понашања
Самоубиство је фаталан чин који представља нечију жељу за смрћу, каже др Асхис Гамбре, консултант психијатар, СРВ Хоспиталс – Горегаон, Мумбај. Иако је самоубиство готово немогуће предвидети, постоје одређени знаци самоубиства на које треба обратити пажњу:
- интензивна туга
- друштвено повлачење
- поклањање важних ствари
- тражење опроштаја за мале ствари
- екстремне промене расположења
- изражавање осећања терета другима
- осећај празнине, безнађа, без сврхе у животу
- бежање у алкохол или друге наркотике
Разлози због којих људи имају самоубилачке мисли
Суицидалне мисли се обично појављују када се особа суочи са изазовном околношћу или упорним стресом за који, по њиховој перцепцији, недостаје изводљиво решење, каже др Гамбре за HealthShots. Људи који пролазе кроз тешка раздобља у свом животу, као што су развод, недавна жалост, незапосленост или утицај хроничних здравствених стања, имају тенденцију ка таквим мислима. Овоме још доприноси и ако постоји породична историја самоубиства.
Осим тога, психијатријски поремећаји као што су велики депресивни поремећај, шизофренија, тешки опсесивно-компулзивни поремећај могу интензивирати присуство суицидалних идеја. Др Гамбре каже да је ризик од самоубиства код људи са психијатријским стањима три до 10 пута већи него код људи без таквих стања.
Како помоћи некоме ко има самоубилачке намере
Потребно је много пажње и разумевања када приступамо таквим ситуацијама. Ево шта треба да урадимо ако мислимо да неко има самоубилачке намере:
1. Не остављајте их саме
Ако осећате да неко кога познајете жели да оконча свој живот, покушајте да га не остављате самог. Можемо их подстаћи да се консултују са стручњаком за ментално здравље или размисле о томе да потраже помоћ у некој другој здравственој установи.
2. Процените ризик и останите прибрани
Не морају сви који изражавају самоубилачке намере бити хоспитализовани јер многи људи доживљавају самоубилачке мисли, али не предузимају ништа да би их реализовали. Зато треба да се понашамо у складу с тим.
3. Започните разговор с њима
Разговор може донекле помоћи особи са самоубилачким мислима. Укључивање у дијалог о њиховим самоубилачким осећањима могло би им омогућити да отворено поделе своја размишљања.
4. Не осуђујте их
Важно је да их саслушамо шта имају да кажу, али никако не треба да их осуђујемо. Ако их осуђујемо, имаће више негативних мисли о себи и свом животу.
5. Реците им да сте искрено забринути
Није све у томе да они причају и деле своје мисли са вама. Понудите им сигурност тако што ћете изразити своју истинску забринутост и дати им до знања да нису сами.
6. Контактирајте телефонске линије за превенцију самоубистава
Подстакните људе са самоубилачким мислима да контактирају телефонске СОС линије за превенцију самоубиства, предлаже др Гамбре.
7. Изградите друштвену подршку
Немојте све сами. Можете покушати да изградите снажан систем друштвене подршке око људи са самоубилачким мислима. Они могу бити чланови породице или пријатељи који их не би осуђивали.
8. Не дозволите приступ алкохолу
Људи са самоубилачким мислима могу у својим кућама да имају алкохол или иду у кафане. Зато ограничите њихово конзумирање алкохола или неке опојне дроге ако је узимају као механизам који им помаже да се суоче са проблемима.
9. Помозите им да направе кризни план
Запишите нека упутства на папир или у мобилни да би особа могла да их прочита када помисли на самоубиство. Ове белешке могу да садрже разлоге које мотивишу на останак у животу, стратегије за преусмеравање штетних мисли, листу људи за пружање подршке које треба контактирати или са којима се треба састати у време кризе, као и контакт информације за професионалне здравствене услуге.
10. Не називајте њихове самоубилачке мисли глупим
Не схватајте олако ако показују било какав знак самоубилачког понашања. Одбацивање њихових самоубилачких мисли или називање њихових идеја глупим за њих није добро.
Можемо понудити помоћ свакоме ко има самоубилачке мисли, али ми нисмо професионалци. Дакле, потрудите се да охрабрите особу да затражи помоћ од обучених стручњака за ментално здравље. Ако је особа у непосредној опасности или сте забринути за њену безбедност, једноставно узмите телефон и контактирајте хитну помоћ.