НЕЛЕЧЕНА ХЕЛИКО БАКТЕРИЈА може створити низ компликација, али и РАК! Доктор упозорава на шта треба обратити пажњу
Познато је да се ова бактерија јако често отклања из организма.
Ако траје годинама, гастритис, који је и најблажа компликација инфекције хелико бактеријом, претвара се у облик познат као атрофични гастритис. Даљим променама, слузница се мења из метаплазије у дисплазију, од које настаје карцином желуца, упозорава професор др Дино Тарабар
Хелико бактерија (Хелицобацтер pylori) је један од најчешћих узрочника гастроентеоролошких проблема. Уобичајено је да за велики број симптома проналазимо оправдања попут прекомерног уношења хране, вишка киселине, гасова, надутости, лошијег варења. Међутим, када се прекомерно намножи, хелико бактерија је одговорна за развој болести које морају да се лече да не би дошло до компликација.
Хелико бактерија може да буде дуго мирна и без икаквих симптома
Процењује се да је више од половине светске популације (чак и до 70 одсто) инфицирано хелико бактеријом. Она се налази свуда око нас, али јој је људски организам једини домаћин, њено природно „станиште“, резерват.
– Овом бактеријом човек може да се зарази у раном детињству и да је „носи“ дуго, преносећи је орално-фекалним путем даље. Велики део инфицираних особа не осећа никакве тегобе, па тако и не знају да је имају док се симптоми не интензивирају. То су пре свега осећај гађења, мучнина, надимање, киселина, брза ситост, понекад дијареја. Све су то неспецифични, али и уобичајени симптоми за неке друге болести црева (синдром иритабилног колона, нервозна црева) као и нека друга стања, а могу да трају месецима. Једноставно, ако се човек се не осећа добро када нешто поједе, тешко му је, мучнина, гађење, надимање и нелагода не престају ни након месец дана континуираних симптома, треба да се јави гастроентерологу – каже у разговору за еКлиника портал професор др Дино Тарабар, гастроентеролог и онколог.
''ПОДМЛАДИО МЕ ЈЕ!'' - Годинама пије свој УРИН, а разлог за то је НЕВЕРОВАТАН!
УМОР, СВРАБ, ВИСОК КРВНИ ПРИТИСАК, БОЛ У ЛЕЂИМА - Ова болест је ''TIHI УБИЦА'', обратите пажњу ако имате неке од ових симптома
Шта утиче на то да се у слузници црева намножи хелико бактерија
Неадекватна исхрана, пушење, прекомерно коришћење лекова и неке лоше а свакодневне навике каква је испијање кафе на празан желудац, погодују условима за размножавање хелико бактерије. Како објашњава професор Тарабар, слузница нашег желуца је изложена различитим негативним утицајима. Међу њима је и лучење киселине. Ако, на пример, што је веома чест случај, пре него што доручкујемо попијемо кафу, па додамо и цигрету, све то ће уз нагомилану киселину која се читаве ноћи лучила, сигурно бити удар на слузницу. Такође, направиће хелико бактерији „слободан пролаз“ да се настани и размножава у њеним истањеним и већ оштећеним слојевима.
Како се потврђује присуство хелико бактерије
Не постоји ниједан разлог да неко са оваквим тегобама трпи, посебно због тога што су тестови који потврђују присуство хелико бактерије једноставни и нису инвазивни. Читаоци често питају да ли је поуздан тест из крви на Хелицобацтер pylori.
– Гастоентеролози са разлогом сугеришу уреа издисајни тест, као и анализу столице на присуство хелико бактерије. Оба теста су специфична и високосензитивна. Важно је напоменути да три недеље пре издисајног теста пацијент не сме да користи антибиотике, нити лекове познате као инхибитори протонске пумпе. Тест из крви може преко ИгА антитела да потврди инфекцију у акутном стадијуму. Међутим, за праћење каснијих фаза није идеалан, јер iGg антитела дуго остају у крви па могу да дају лажно позитивну слику. У пракси се за доказивање инфекције користе издисајни или тест из столице. Након два и по месеца на исти начин проверавамо успешност лечења. Она је у високом проценту, од 70 и 80 одсто. Али, и овај остатак пацијената мора да буде праћен у смислу адекватне терапије. Свако нелечено или незалечено присуство хеликобактерије може да се искомпликује и да се претвори у далеко озбиљније болести – упозорава професор др Дино Тарабар.
Какве последице хелико бактерија може да изазове
Оштећење слузнице желуца, посебно оно које траје дуже, може да резултира различитим поремећајима. Гастритис и чир (пептички улкус) су само неки од њих. Уједно су и најчешћи. Професор др Тарабар о другим могућим последицама каже:
– Ако траје годинама, гастритис, који је и најблажа компликација инфекције хелико бактеријом, претвара се у облик познат као атрофични гастритис. Отприлике 10 до 15 одсто људи ће добити чир на желуцу. Данас готово да више и не проверавамо да ли особа која има хеликобактер има и чир, јер је код највећег броја људи то сигурно. У комбинацији са дејством појединих лекова (аспирин, бруфен, волтарен…), може да дође до озбиљних, животно угрожавајућих крварења. Слузница се понекад мења из метаплазије у дисплазију, од које настаје карцином желуца. Тај проценат је од 1 до 3 одсто. Али, ако знамо да од карцинома желуца на нивоу светске популације годишње премине око милион људи, бројка је далеко од занемарљиве.
Који облик лимфома може да се развије од ове бактерије
– Оно што се релативно ретко спомиње као последица ове инфекције је један специфичан облик лимфома. Реч је о карциному лимфног ткива мукозе или МАЛТ лимфому желуца, који је такође последица озбиљног оштећења површинског (мукозног) слоја слузнице. Све су то могуће последице наизглед баналне инфекције за коју често можемо да чујемо да је „има сваки човек“ и да то није ништа претерано опасно, посебно ако симптоми нису интензивни и не ремете свакодневни живот – упозорава саговорник нашег портала.
Лечење Хелицобацтер pylori
Ни овде, каже проф. др Тарабар, нема дилеме: најбољи начин да се ослободимо било које бактерије, па и Хелицобацтер pylori јесте антибиотска терапија. Међутим, хелико бактерија је с временом мењала своју структуру и постала резистентна на неке од њих. Због тога се у лечењу користи комбинација инхибитора протонске пумпе, два антибиотика уз бизмут и пробиотика.
– Мало је антибиотика довољно ефикасних за елиминацију Хелицобацтер pylori, због моћи прилагођавања бактерије да се одбрани. Постоји стандард у избору ефикасне терапије, који обавезно укључује и пробиотике. Они се иначе и сами боре са хеликобактеријом у заштити слузнице, а протективним дејством је у терапији чувају од негативних ефеката антибиотика, спречајавући првенствено дијареју. Употреба пробиотика је неопходна и због тога што терапија траје десет до петнаест дана, уз потребу понављања ако се након првог турнуса покаже да је хеликобактер и даље ту. И то је могуће, а једини начин да спречимо описане компликације међу којима су и карциноми, јесте потпуно излечење – испричао је у разговору за еКлиника портал професор др Дино Тарабар, гастроентеролог и онколог.