ВАЖНО! Ево како ПРОМЕНА ВРЕМЕНА утиче на здравље, урадите ово да се ЗАГРЕЈЕТЕ, потребно је избегавати ове навике
Грешке које погоршавају ситуацију!
Дефинитивно нисмо очекивали снег у априлу и после изузетно топлих дана, овакав прелазак могао би да буде велики шок за организам. Уколико имате проблем да се загрејете, дајемо вам неколико практичних савета.
УЈУТРУ пре кафе поједите ЛИСТ ЧУВАРКУЋЕ! Познати српски травар саветује за шта је све добар ЛЕК ИЗ САКСИЈЕ
Близанац добија ЗАНИМЉИВУ ПОНУДУ, Рибе да се спреме за ОТКАЗ - Хороскоп за уторак је пред нама
Резервне чарапе
Чарапе не заузимају много места, тако да можете увек да их имате у ташни, као резервне ако вам те на вама не буду довољне када изађете из куће. То је нарочито добра идеја уколико пада киша или је напољу снег.
Љута храна
Зачините своје тело неком љутом храном, од које ћете свакако кренути да се знојите и осетити врелину. Само немојте да претерате са љутим папричицама.
Топла вода
Најбржи начин да се угрејете је да пустите топлу воду да клизи преко важих ручних зглобова. Загрејана крв путује телом и чини да вам буде топлије за само неколико секунди. Дакле, када кренете да цвокоћете, брзо ставите зглобове под топлу воду и чућете себе како испуштате задовољни уздах.
Врућ кромпир
Ставите кромпир у микроталасну на 20 секунди и потом га неко време држите у рукама. Звучи блесаво, али делује!
Обрнута психологија
Хладно вам је у сваком атому вашег бића, али можете себе да убедите како ипак није тако. Замислите да је нека ватра унутар вас, да седите поред топлог камина, или да једноставно уживате у овом "прохладном" времену и чудите се како вам није уопште хладно.
Друга тактика је да помислите на неко место које је далеко хладније од овога на којем се ви налазите.
Купка уместо туширања
Потопите се у топлу купку. Ваше тело ће упити топлоту из воде и задржати је неко време када изађете из каде. Још ако одмах попијете допао чај, па још додате мало ђумбира, биће вам претопло! Можда будете били расположени и за овај егзотични чај са млеком.
За разлику од хроничних болесника, услед промена времена релативно здраве особе често не знају да кажу зашто имају тегобе. Истраживања су показала да метеоропатија најчешће погађа децу млађу од петнаест и особе старије од педесет година.
Најмлађи су осетљиви на промену времена јер више од осталих следе инстинкте и реагују на утицаје електромагнетних таласа, а старије особе имају осетљивији метаболизам, који јаче реагује на хормонске промене узроковане променом времена.
Облачно време без сунца изазива чак и код релативно здравих особа мањак енергије. Људи, поготово када пада киша и када је висока влажност ваздуха осећају поспаност, невољност, губитак енергије, понекад и вртоглавицу и главобољу. Са друге стране, када је сунчан и ведар дан те исте особе су активније и за краће време реализују више ствари.
САВЕТИ
- Довољно сна – уморан човек осетљивији је на све, па и на промене времена. Зато је здрав сан веома важан за наш организам. У сну се луче супстанце које снижавају ниво хормона стреса, регулишу крвни притисак, јачају све одбрамбене механизме. У току дана чешће се одмарајте и релаксирајте.
- Будите активни – дугорочно гледано, редовна физичка активност јача организам и помаже му да лакше издржи разне напоре и промене, па и временске. Зато је важно континуирано вежбати, и то најмање три пута недељно. Када захладни препоручује се шетња и вежбе али блажим темпом.
- Свакодневно проводите неко време на свежем ваздуху јер је то одличан начин да се спрече интензивне реакције на промене времена.
- Редовно се туширајте наизменично топлом и хладном водом, посебно особе са ниским притиском.
- Што више витамина – да бисте лакше поднели температурне осцилације, пређите на лагану храну, а смањите употребу соли и зачина или их потпуно избаците из употребе. Једите што више свежег воћа и поврћа и узимајте довољно течности.
- Ако ван куће боравите дуже време у току дана, обуците се слојевито, водећи рачуна да одећа буде од природних материјала и прилагођена и за хладнији и топлији део дана.
- Уколико не морате, немојте излазити из куће у раним јутарњим и касним вечерњим сатима када су ниже температуре ваздуха.
- Ако имате хроничну болест, избегавајте могућност стреса и строго се придржавајте прописане терапије. Уколико сметње које осећате дуже трају и појачавају се, обратите се лекару.
- Пратите биопрогнозу и понашајте се у складу са упутствима.
Најважније од свега је да схватите да је нагла промена времена пролазна.