КАСНА ВЕЧЕРА би вас могла КОШТАТИ ЖИВОТА! Лекар упозорава да оброк после овог ВРЕМЕНА повећава ризик од МОЖДАНОГ УДАРА за чак 28%
Јести вечеру након 21:00 час може бити повезано са повећаним ризиком од можданог удара, показује истраживање спроведено у Француској. Студија, која је обухватила више од 100.000 људи, пратила је навике у исхрани током седам година и забележила око 2.000 случајева кардиоваскуларних болести, укључујући мождане ударе. Резултати су показали да особе које вечерају најкасније, после 21:00, имају значајно већу вероватноћу да ће доживети мождани удар или пролазни исхемијски напад (тзв. "мини мождани удар"). Повећање ризика износило је чак 28% у поређењу са онима који вечерају пре 20:00.
Јести касно може деловати безопасно, али истраживање спроведено у Француској показује да вечера после 21:00 час може повећати ризик од можданог удара или мини можданог удара.
Не само да нутриционисти не препоручују касну вечеру, већ и лекари упозоравају да може пореметити укупно здравље. Ево када је оптимално време за ваш последњи оброк у току дана!
Жене, ПАЖЉИВО СА БРИЈАЧЕМ! Гинеколози упозоравају да пречесто БРИЈАЊЕ и ДЕПИЛИРАЊЕ може довести до ГАДНИХ ИНФЕКЦИЈА
Престаните да ЧАЧКАТЕ НОС! Не само да је НЕКУЛТУРНО и РУЖНО, већ може да повећа ризик од ALCHAJMEROVE БОЛЕСТИ
Једна студија је испитивала више од 100.000 људи у Француској, а сваки испитаник је попуњавао до 15 дневника хране који су показивали време оброка радним данима и викендом.
Трећина људи који су вечерали раније јели су пре 20х, док је трећина оних који су вечерали касније то чинила после 21х.
Испитаници су били праћени око седам година, током којих је забележено око 2.000 случајева кардиоваскуларних болести, укључујући срчане и мождане ударе.
Особе које су вечерале најкасније, после 21 сат, имале су 28% већу вероватноћу да ће доживети мождани удар или пролазни исхемијски напад, често познат као "мини мождани удар".
Истраживачи су упоредили ове податке са подацима оних који су вечерали пре 20х.
Еволуирали смо да једемо раније током дана, а неки докази из студија на животињама сугеришу да касније варење хране подиже ниво шећера у крви и крвни притисак.
Повећање крвног притиска увече, када је нормално нижи, може током времена оштетити крвне судове и повећати ризик од крвних угрушака који доводе до можданог и срчаног удара. Ипак, потребно је много више истраживања, а мало је вероватно да ће време оброка имати значајан утицај на здравље, исто као и нездрава исхрана.
Др Бернард Сроур, старији аутор студије са Универзитета Сорбона Парис Норд, рекао је: - Као и многе људе, моја бака ме је упозоравала да не вечерам прекасно, а ова студија сугерише да можда има смисла у томе.
- Сада смо друштво које ради 24 сата дневно, 7 дана у недељи, где људи осећају да никада немају довољно времена, па многи од нас често једу касније увече.
- Али људи који вечерају касно јер мисле да су превише заузети да би то учинили раније могу повећати ризик од здравствених проблема, иако се то чешће примећује код жена, и потребно нам је више истраживања да потврдимо ове налазе.
Студија, објављена у часопису "Натуре Communications", посматрала је када људи доручкују и вечерају и како то утиче на ризик од кардиоваскуларних болести.
Кардиоваскуларне болести обухватају цереброваскуларне болести, попут можданих удара и мини можданих удара који утичу на проток крви у мозгу. Такође су укључивали проблеме са коронарним срцем, попут срчаних удара, стабилне ангине пекторис и особа којима су потребне процедуре ангиопластике за блокиране и сужене артерије.
Особе које су вечерале после 21х, у поређењу са онима који су вечерали пре 20х, нису имале већи ризик од коронарних срчаних проблема. Међутим, за сваки сат касније када неко вечера, резултати студије сугеришу да се повећава ризик од можданог или мини можданог удара за 8%. Сваки сат касније када неко доручкује, ризик од свих врста кардиоваскуларних болести повећава се за 6%.
Веза између времена оброка и срчаних проблема уочена је углавном код жена, које су чиниле скоро 80% испитаника у студији. Једину значајну повезаност са мушкарцима представљао је сваки сат касније када су доручковали, што је било повезано са 11% повећаним ризиком од коронарних болести срца - али то је можда било због недовољног броја мушкараца у студији да би се добили статистички значајни резултати.
Студија је пронашла и више доказа, као што се види у претходним истраживањима, да што дужи период без хране преко ноћи може бити добар за здравље. Сваки додатни сат гладовања преко ноћи био је повезан са 7% смањеним ризиком од можданог или мини можданог удара. Међутим, чини се да су ови резултати последица људи који вечерају рано и посте дуже пре доручка, а не резултат стратегије касног вечерања и доручковања следећег дана.