КОД ПРВИХ СИМПТОМА ГРИПА И ПРЕХЛАДЕ, ОВО ЈЕ СПАС: Нутрициониста Раичевић саветује и која ХРАНА штити од МОЖДАНОГ УДАРА
Ова храна је синоним за витамин Ц
Кијавица, сузење, иритација и цурење из носа, главобоља, дрхтавица и слабост, уз непревазиђене дарове фантастичне природе, такође су на "менију" јесени. Неко се проблема отараси брже, код неких баш знају да потрају па су принуђени да трагају за решењима која ће их вратити у топ-форму. Испробавају све и свашта, поводе се за разноразним (непровереним) саветима, док се помоћ све време крије тик поред њих - у чинији са воћем, у остави или у фрижидеру.
- Чињеница је да је већина људи усвојила апел да је потребно чешће и детаљније прати руке. То јесте прва превентивна мера у борби не само против ковида 19 већ и других респираторних инфекција, али се исто тако може констатовати да још увек сви редовно не вежбамо, не одржавамо здраву телесну тежину, не одмарамо се довољно, пушимо, пијемо...
Кад се свему томе придруже стрес и неправилна исхрана, јасно је да имунитет не може да буде на завидној висини. Добра вест је ипак да све то можемо да поправимо: одбацимо оно што нам одмаже, прихватимо оберучке оно што нам помаже. Пре свега, окрените се својој кухињи и пробраним намирницама," порука је Милке Раичевић, нашег познатог дијетолога и нутриционисте.
ДОКТОР УПОЗОРАВА! ОВЕ АКТИВНОСТИ утичу на сексуалност и НЕОПХОДНЕ су за очување здравља!
Јапанска јутарња дијета ПОТПУНИ ХИТ У СВЕТУ: Доручкујте ово 7 дана и гледајте како килограми нестају!
Не може баш свако да набави страно семење и бобице које се рекламирају као одлично решење за подизање имунитета, а чија имена не можемо ни да попамтимо.
"Без бриге, свако слободно може да их заобиђе, јер све што је потребно да спречимо респираторне инфекције или се од њих, ако их већ зарадимо, лакше опоравимо имамо на нашим пијацама, у радњама. Ту прво треба да набавимо лимун."
Да ли је овај цитрус заиста универзални лек или постоји боље решење?
"Лимун је синоним за витамин Ц и свака кућа треба да га има. Важно је да се у организам уноси дневно јер повећава производњу белих крвних зрнаца, кључних у борби против инфекција. Ако је некоме сувише кисео, нека узме замену, а то су поморанџе, мандарине и грејп."
Лимун у чају стари је рецепт.
"Никако се не сме стављати у врућ чај, витамин Ц ће нестати. Најбоље би било да се исцеди и попије свеж. И иначе је намирнице богате Ц витамином најбоље јести свеже или умерено обрађене на пари. Само тако ће у њима остати овај снажан антиоксиданс који јача имунитет и који је у функцији превенције или ублажавања симптома респираторне инфекције или скраћивања њеног трајања".
Колико намирница са витамином Ц треба дневно да узимамо?
"Уз цитрусе, друге намирнице богате витамином Ц треба да расподелимо на пет до шест оброка. Нека буду саставни део и главних јела и ужина, а то су црвена паприка, кељ, карфиол, грашак, кисели купус... Посебно је важно да се ове намирнице комбинују с јајима и месом јер су то најбољи извори цинка, који такође, у заједници са витамином Ц, подиже наш имунитет."
Да ли је тачна тврдња и да не смемо да прескочимо бели лук?
"И за бели лук важи исто што и за лимун, најбоље је да се једе сиров јер се неки од вредних састојака губе када се термички обрађује. Ако се ипак одлучите да га кувате, не загревајте га изнад 60° Ц јер виша температура убија алицин; додајте га у јело тек кад је скоро кувано. Треба иначе знати да бели лук не спречава и не лечи само прехладу, одличан је за бројна друга обољења. Доказано је да делује слично као антибиотици, а не може да изазове резистенцију као они."
На ком је нивоу антиинфламаторно деловање ђумбира? Све више се користи.
"Заговорник сам употребе ђумбира, не само у разним јелима већ и у десертима, без којих мало ко може, али и у чајевима. Само једна шоља дневно може да ублажи кашаљ и прехладу. Уз антиоксидативно има и противупално дејство, крепи организам и јача његову одбрану."
Да ли је тачно да може да поправи и крвну слику, сведоци смо колику опасност може да представља густа крв код оболелих од короне?
"Тачно је да може да смањи ризик од срчаног и можданог удара. Ко јелу додаје сушени ђумбир, знатно смањује агрегацију тромбоцита."
У којим случајевима треба користити куркуму?
"Најбоље је узимати је ако нам се нека вирусна респираторна инфекција искомпликује. Кад нас уз њу победе и бактерије, па доктор препише антибиотике, куркума је добродошла јер појачава њихово дејство. Дакле, ова ароматична лековита биљка није решење само за оболеле од реуматског артритиса и остеоартритиса већ и кад наступи прехлада. Наравно, може да се користи и у превентивне сврхе, за јачање имунитета, приметно је да спречава упале грла и суви и надражујући кашаљ."
Може ли баш свако да је узима?
"Најважније је да се њена употреба не схвата олако: прекомерне дозе могу да наруше здравље ако се упаре с појединим лековима које је преписао доктор, па је најбоље да се свако посаветује колико и кад сме да троши овај традиционалан лек, а не да слуша савете комшија или пријатеља. Само у том случају куркума може да буде чудотворац."
Шта ви препоручујете здравим особама?
"Препорука за коришћење куркуме код апсолутно здравих особа је једна кашичица дневно растворена у маслиновом уљу на празан стомак."
Многе изненађује тврдња да и чоколада може да помогне у јачању имунитета.
"То је тачно. Увек треба имати у кући чоколаду, али само ону тамну, која садржи најмање 70 одсто какаоа. У том случају представља снажан антиоксиданс, штити наше ћелије од слободних радикала и болести. Наравно, треба је јести умерено. Довољне су једна или две коцке дневно, не само зато што је тамна чоколада висококалорична. Наиме, ова количина је способна да активира Т-ћелије и имунолошки одговор ћелија, док већа количина може да узрокује другачије процесе."
Шта бисте нам још саветовали?
"Корисно је конзумирање намирница богатих пробиотицима и пребиотицима (црни лук, банане, ферментисани млечни производи...) јер одржавају наш пробавни систем здравим. Имају више него значајан утицај на наш имунитет; у комбинацији са намирницама богатим витаминима А, Б групе и витамином Е спречиће да често оболевате од респираторних инфекција."
ШТА КАД ПРОЦУРИ НОС
1. Самељите пет ченова белог лука, па их додајте у непастеризовано млеко (1 чаша) и добро прокувајте. Пијте неколико пута током дана. 2. Поједите целу главицу лука са шећером, кијавица ће нестати. 3. По чашу топлог млека у којем је растворен мед пијте два до три пута током дана. 4. Скувајте 7 дл пилеће супе са 1 главицом белог лука, 1 везом першуна, 1 малом кашиком бибера, 1 прстохватом млевене нане. Док кувате, удишите пару од супе, а течност пијте на свака три сата.
5. Испирајте грло раствором јабуковог сирћета и воде.