Зашто се некада осећамо као да смо "КОПАЛИ", а знамо да физички нисмо ништа тешко радили?!
Постоји разлика између менталног и физичког умора
Колико вам се пута деси да сте спавали доста, да нисте ништа физички тешко радили данима, а опет се осећате јако уморно, као да сте „копали“, како се увек каже.
ИЗЛАЗЕ ВАМ МОДРИЦЕ ПО ТЕЛУ, А НЕ СЕЋАТЕ СЕ ДА СТЕ СЕ УДАРИЛИ? Ово су прави разлози!
ИДЕАЛАН ДОРУЧАК ЗА ЉУДЕ 50 : Намирнице које помажу у мршављењу и убрзавају метаболизам
Шта се сматра ВИСОКОМ ТЕМПЕРАТУРОМ, и у којим случајевима је ТРЕБА СКИДАТИ, а у којим НЕ?
То је зато што постоји разлика између менталног и физичког умора. Оне имају различите симптоме, али могу међусобно утицати једна на другу.
Узроци и симптоми физичког умора
Кривци за физички умор и исцрпљеност обично су претерано тренирање или недостатак сна. Многима одмах прво на памет пада да се претерано тренирање може односити само на врхунске спортисте, али то није тако због тога што, и ако сте почетник, можете претерати у односу на свој тренутни ниво кондиције.
Кад говоримо о претераном тренирању, тренери истичу да то може укључивати повећан број откуцаја срца током мировања, болове у мишићима који не престају у року од 48 до 72 сата након тренинга, главобољу и смањени апетит. Тада је потребно направити неколико дана паузе, за одмор и опоравак.
Као други разлог наводи се недостатак сна и то је један од најчешћих узрока јер можда једноставно не спавате довољно или је ваш квалитет сна лош. На пример, то можете препознати по томе ако сте уморни чак и након што сте спавали осам или више сати, или се пробудите у “добром” стању, а око 14 сати вас ухвати велики умор. Ипак, ту је потребно направити разлику: „успореност“ у поподневним сатима је нормална, али не у тој мери да буквално ништа не можете да радите. Лош квалитет сна увелико је повезан са стресом, хормонима и проблемом штитне жлезде, а ако препознајете да би то и код вас могао бити случај, свакако се обратите изабраном лекару.
Узроци и симптоми менталног умора
Ментална исцрпљеност и умор дефинишу се као неуспех у извршавању менталних задатака који захтевају самомотивацију те такав умор смањује свакодневну учинковитост. У таквом периоду људи имају потешкоће у обављању свакодневних задатака или доношењу рутинских одлука, раздражљиви су и нерасположени те одуговлаче са обавезама.
Истовремено, то утиче и на сан јер ум се не може искључити. Кључ за сваку врсту таквог умора јесте да урадите нешто за себе, било да одвојите мало времена за тренинг или да скувате здраву вечеру. Радите оно што ће вам донети више енергије. Ако осетите умор након ручка, покушајте да уместо дремања одете у шетњу и тако напуните батерије за остатак дана.
Шта урадити у ситуацијама менталног и физичког умора?
Кад осетите било који од ових симптома, пре него што појурите код лекара, запитајте се спавате ли довољно, каква је ваша исхрана и конзумирате ли превише шећера, крећете ли се довољно током дана, јесте ли под стресом и с киме се дружите – проводите ли довољно времена са својим вољенима и дружите ли се с правим људима који вас чине срећнима или вас спутавају? Након што сами себи одговорите искрено на сва ова питања, знаћете најбоље који су вам наредни кораци…