Болест прљавих руку за коју родитељи ЗБОГ ОВИХ ЗНАКОВА у први мах помисле да су МОРБИЛЕ! Може бити и врло опасна, на ове ствари обратите пажњу!
Ево како да разликујете једну болест од друге.
Коксаки вирус, болест прљавих руку највише погађа децу предшколског и школског узраста. Симптоми варирају, некада се јавља осип, инфекције горњих респираторних путева, повишена температура, док се током тежих облика може јавити и миокардитис и перикардитис.
Многи родитељи у паници у први мах помисле да им је дете управо добило морбиле јер им се по табанима, рукама, око уста појавила тачкаста оспа, а у устима чак и афте или беличасте наслаге, па се с малишанима одмах јављају лекару.
ЕЛИМИНИШЕ БАКТЕРИЈЕ ИЗ ГРЛА: Ова храна ОПОРАВЉА, греје и дезинфикује, хидрира и помаже код прехладе
Новак Ђоковић ЦРПИ ЕНЕРГИЈУ из ове ДВЕ НАМИРНИЦЕ - Подстичу здравље костију, пуне су витамина и минерала, уз то су и хранљиве
Ово јело је Јованка Броз спремала Титу: Рецепт за преукусне БРИОНСКЕ ЋУФТЕ, припремају се брзо и једноставно
Срећом, овакви симптоми не указују на морбиле, већ на "болест шака, стопала и уста" или "болест прљавих руку, ногу и уста", како је већина лекара назива.
Обавезно прање руку
У питању је вирусно, заразно обољење, које се преноси додиром, а изазивају га поједини енетеровируси, а често и озлоглашени коксаки.
Извор заразе је човек, а савет је, кажу лекари, хигијена, обавезно прање руку. Ови вируси преносе се фекооралним путем, о има их у отпадним водама и базенима. Иако се многи током живота заразе, на удару су увек осетљиве особе јер до њих вирус најлакше нађе пут, а опоравак може трајати дуже.
Терапија коксаки вирусних инфекција је симптоматска и она подразумева примену антипиретика и аналгетика, уношење већих количина течности, узимање витамина Ц. Ипак, све зависи о томе да ли је развијен тежи или лакши облик.
Важно је мировати и избегавати физичко напрезање, што се посебно ондоси на она стања која су означена као тешка. Код озбиљнијих облика болести и терапија је дугачија, те се комбинују различити лекови. Код овог обољења антибиотици нису ефикасни као што то није случај ни са другим вирусним инфекцијама.
Педијатар др Саша Милићевић истакао је недавно да је веома необична мешавина различитих вируса, јер се некада знало када је сезона стомачних вируса, а када варичела, а сада је на делу преклапање.
- Риновирус је најчешћи и напада горње дисајне органе, али актуелни су и стомачни – рота и аденовирус. Они су најзаступљенији и најлакше се шире. Варичеле, тзв. овчије богиње такође су веома заступљене. Има и БРНУ вируса који напада уста, руке и ноге и припада групи коксаки вируса. Карактеристичне су красте у и око усне дупље, на табанима и длановима. Он брзо прође, најчешће сам од себе, али родитељима делује застрашујуће.
Вирусе који изазивају стомачне тегобе лако је препознати.
- Ако дете или одрасла особа осети болове у стомаку, има дијареју, јави се и повраћање, повишена телесна температура, малаксалост – онда су то ти вируси. Може се међутим десити и да ове тегобе изазову и бактерије - салмонела, шигела, кампилобактер. Не можемо одмах знати шта је, потребне су анализе – казао је др Милићевић у „Уранку“.
Шта може изазивати коксаки
-Миокардитис
-Перикардитис
-Менингитис
-Херпангину
-Респираторне инфекције