УСПОРИТЕ док ЈЕДЕТЕ! Ево да ли постоји МАГИЧАН број колико пута треба да ЖВАЋЕТЕ ЗАЛОГАЈ - због овога вас и боли ЖЕЛУДАЦ
Уколико се гојите и стално сте гладни, можда је проблем у овоме!
Многи од нас обожавају да једу док гледају ТВ или скролују на телефону, мада се често деси да се занесемо и уместо да жваћемо, почнемо да гутамо храну.
Ако приметите да сте очистили тањир за само неколико минута, а да скоро и нисте осетили укус хране како ваља, то је знак да пребрзо једете, те да се гојите и имате гастролошких проблема. Данас откривамо да ли заиста постоји одређен број пута колико се залогај треба жвакати или је то још један мит.
Нисте ни свесни шта се све налази на вашој ЧЕТКИЦИ ЗА ЗУБЕ! Стоматолог саветује да је одмах БАЦИТЕ ако видите ово - "Не помаже ни КЉУЧАЛА ВОДА!"
Мучи вас честа АНКСИОЗНОСТ? Две ствари које користите сваки дан ПОГОРШАВАЈУ стање ваше ПСИХЕ
Неки стручњаци кажу да сваки залогај треба жвакати 32 пута. Међутим, овај "магични број" неће вредети за сву храну.
Ако размислите о томе, заиста је логично, меко воће попут јагоде или банане ће захтевати много мање труда и времена за жвакање од хрскавог бадема или тврдог комада меса.
Пишући за персонализовану платформу за исхрану ЗОЕ, регистрована дијететичарка Натали Рико препоручила је да "уместо да циљате на број, жваћете храну док не буде довољно мала и мекана да се лако прогута".
И рекла је да је вредно успорити обратити пажњу на брзину једења. Истраживања показују да спорије једење може бити корисно средство за губитак тежине.
Колико треба да жваћем храну?
Морате жвакати сваки залогај хране док не изгуби текстуру и не постане мекан, рекла је Наталие.
Портпарол дијететичара и Британског удружења дијететичара Никола Лудлам-Раине је раније рекао да је 20 магични број када је у питању жвакање залогаја.
- За оне који су имали баријатријску операцију, користимо правило 20:20:20:20: комад хране величине 20 пенија, жваћи га 20 пута, спусти нож и виљушку на 20 секунди између пуних залогаја и одвојите 20 минута да поједете оброк.
- Очигледно, ако нисте имали операцију, можете јести веће залогаје, али ипак би требало да одвојите 20 минута током оброка и тежите да сваки залогај више жваћете.
Њен савет се не односи само на људе који су отишли под нож – вреди га испробати уколико чак и код мање количине хране имате осећај преједања, патите од надимања или жудите за још хране након што завршите обилан оброк.
Који су ризици ако храну не жваћете довољно?
Постоји неколико ризика када храну не жваћете довољно темељно, неки су озбиљнији од других.
Прво, можда једете више хране него што вам је потребно.
Натали је цитирала истраживање спроведено 2020. које сугерише да бржа стопа исхране може довести до повећаног уноса енергије, што може бити повезано са повећањем телесне тежине.
Студија коју је спровео ЗОЕ такође је подржала ово.
Објављено у марту ове године, показало је да су Британци, који су пријавили да једу брже, јели више калорија и имали већу телесну тежину.
Натали је истакла да жвакање такође сигнализира вашем телу да производи одређене ензиме и хлороводоничну киселину, који помажу у разградњи хране.
Ако нема довољно киселине у стомаку, можете доживети гасове и надимање, упозорила је она.
Још један проблем са гутањем ваших залогаја је тај што ваше тело можда не апсорбује и хранљиве материје из ваше хране.
- Да би апсорбовало хранљиве материје, ваше тело треба да разбије храну на мање молекуле, попут једноставних шећера и аминокиселина, написала је Натали.
У међувремену, Healthline је упозорио да када не жвачете храну довољно, остатак вашег дигестивног система постаје збуњен.
Речено је да то може довести до симптома као што су:
- дијареја
- Горушица
- Рефлукс киселине
- Грчеви
- Мучнина
- Главобоље
- Проблеми са кожом
- Раздражљивост
- Неухрањеност
- Лоше варење
- Савети за здраву исхрану
Све у свему, чини се да је јести полако најбољи начин.
Постоје и друге ствари које можете учинити да успорите, осим да се концентришете на жвакање, каже Натали. Њени савети су укључивали:
- Спустите свој прибор за јело након сваког залогаја и поново га подигните након што га прогутате
- Будите пажљиви док једете и уживате у својој храни тако што ћете се концентрисати на оно што мирише и има укус
- Често пијте воду током оброка
- Одлучите се за тврђу, чврстију храну