ПОВЕЋАВА ефекте ВАКЦИНЕ: Шта је потребно да радите да бисте се ЕФЕКТИВНО заштитили од КОРОНА ВИРУСА?!
Сачувајте се од пандемијие...
Резултати новог истраживања Универзитета Глазгов Каледонијан показали су да редовна физичка активност јача имунолошки систем, смањује ризик од болести и смртних исхода од заразних болести и знатно појачава ефикасност вакцинисања.
Редовно вежбање повећава изгледе да ћете имати више антитела и то за 50 одсто од некога ко је физички мање активан, тврде британски научници.
ТРИКОВИ ЗА ВОЗАЧЕ КАДА ПАДА КИША: Ево шта треба да урадите и стакла вам неће замаглити
НАЈМОЋНИЈИ ЛЕК ЗА СИНУСЕ: Прави се од само ДВА САСТОЈКА, нема штетних ефеката, а веома је ЈЕФТИН
Не игноришите их: Ово су знакови који могу да УКАЗУЈУ НА ТО ДА ИМАТЕ КРВНИ УГРУШАК
Већ је познато да је физичка активност један од најефикаснијих начина превенције хроничних болести, уз здраву исхрану и одвикавање од пушења. Студија из 2008. године показала је да је телесна неактивност сваке године одговорна за више од пет милиона преурањених смртних исхода, пише Индепендент.
Истраживање професора Себастијана Частина, који је водио студију, и његових колега са Универзитета Глазгов Каледонијан укључило је све доступне доказе који су довели у везу ефекат физичке активности и ризик од оболевања и смртног исхода од заразних болести попут упале плућа, честог узрока смрти од Ковида-19, на функционисање имунолошког система и на исход вакцинисања.
Частин је рекао да је студија спроведена раније, на самом почетку пандемије па није обухватила истраживања која се односе на Ковид-19, али тврди да су сазнања релевантна за одговор на актуалну пандемију.
- Наша сазнања су важно откриће за потенцијално деловање и реакцију на пандемије у будућности - рекао је Частин и додао да доступност вакцинама улива наду у скори завршетак пандемије.
Резултати истраживања
На осниву шест одвојених истраживања у којима је учествовало више од пола милиона учесника, показало се да 30 минута вежбања, пет дана недељно, смањује ризик од оболевања и смрти од заразних болести за чак 37 одсто.
Открили смо и поуздане доказе на основу којих редовна физичка активност јача имунолошки систем. Кроз 35 независних насумичних контролних испитивања, златног стандарда за научне доказе, показало се да је редовна телесна активност резултирала повишеним нивоима имуноглобулина ИгА.
Имуноглобулини (Иг), односно антитела, су гликопротеински молекули које ствара имунолошки систем као реакцију на улазак неке стране супстанце у организам, односно антигена.
Постој пет врста молекула имуноглобулина, од којих је гама глобулин најшири, и састоји се од пет подкласа имуноглобулина, који су најактивнији у имунолошком систему, а то су: ИгА, ИгМ, IgG, ИгЕ и ИгД.
ИгА се ствара на слузници интестиналног и респираторног тракта. Секреторни ИгА налази се у секретима бронха, црева, зноју, сузама и колоструму и штити интестинални и респираторни тракт од вирусних инфекција.
Дакле, реч је о антителима која прекривају слузницу наших плућа и осталих делова организма у које могу да продру вируси и бактерије.
На крају, у насумичним контролисаним испитивањима које су провели Частин и његове колеге, показало се да су вакцине биле ефикасније ако су се давале након спровођења програма физичке активности.
Код физички активне особе примећена је чак 50 одсто већа вероватноћа да ће након примања вакцина развити већи број антитела у односу на неког ко није физички активан.
Ова сазнања би, како истичу научници, владама и здравственим радницима могла да послуже као једноставан и ефикасан начин подстицања кампање вакцинисања.
Како физичка активност смањује могућност за развијање болести?
Три су механизма која телесну активност чине ефикасним леком против заразних болести.
Пре свега, она штити од фактора ризика развоја тешке и фаталне инфекције. Код физички активних људи ређе се развијају гојазност, дијабетес, респираторне и кардиоваскуларне болести.
Епидемиолошке студије су показале да особе које пате од поменутих стања теже подносе ковид-19 и остале респираторне заразне болести.
Не треба заборавити ни то да физичка активност смањује стрес и хроничне упале, што опет утиче на мању вероватноћу развоја инфекција са фаталним исходом. Већина смртних случајева код ковида-19 и упале плућа резултат су неконтролисаног упалног одговора организма. И на крају, ако смо физички активни наш имунолошки систем је снажнији и отпорнији.