Пандемија корона вируса је у Европи изазвала ЦУНАМИ ДРУГЕ, ОПАСНЕ БОЛЕСТИ: Лекари УПОЗОРИЛИ на опасност
У целом свету се бележи огроман број пацијената који су након ковида оболели од дијабетеса, а лекари упозоравају да нам прети пандемија те болести.
Ендру Болтон, професор медицине на универзитету Манчестер и специјалиста за дијабетес поручио је Британцима да се здравствени систем ове државе у овом тренутку суочава са неколико криза, а да су све повезане са дијабетесом типа 2.
- Страхујем да ћемо у наредне две године имати цунами дијабетеса и његових пратећих компликација - позорио је, а сличне процене дају и стручњаци из других земаља.
Тако др Баптист Галвиц, дијабетолог са универзитетске болнице у Тибингену у Немачкој каже да се исти тренд запажа и тамо.
Дијабетес иначе већ дуго важи за пошаст савременог света, а од дијабетеса типа два најлешће страдају људи у средњем и старијем добу са прекомерном тежином који се премало крећу. Основни симптом болести је висок ниво гликозе у крви, а дијабетес долази са низом других компликација - од проблема са кардиоваскуларним системом који може да доведе и до ампутације удова, преко слепила или застоја рада бубрега, па чак и инфаркта. То значи да ће драматични пораст људи који болују од дијабетеса донети нови велики притисак на болнице због повећања других болести које прате дијабетес.
Британски стручњаци наводе три разлога због којих свет треба да се припреми на "цунами" дијабетеса 2. Први је пандемија корона вируса, због чега људи са другим болестима имају отежан приступ лекарима и болницама. То значи да се у међувремену појавило много новооболелих од дијабетеса којима болест није ни дијагностикована, па немају ни терапију нити савете стручњака, па ће им се опште здравствено стање озбиљно и брзо погоршавати.
Други разлог је повећање броја гојазних људи за време пандемије, а претерани калоријски унос са мало кретања су директно повезани са овом болешћу.
Трећи разлог је веза између ковида и развоја дијабетеса. Студије спроведене у Енглеској кажу да на 20 хоспитализованих због ковида долази једна којој се дијагностиковао и дијабетес, што је три пута више него што би се у просеку у Енглеској открило особа које болују од дијабетеса.
Др Кевин Фернандо, саветник за дијабетес на Ројал Колеџу каже да се тренутн скупљају докази о јасној вези између ковида и дијабетеса, па је провера нивоа глукозе у крви након инфекције новим корона вирусом сада постала стандардна процедура.
И даље није јасно зашто су ова два стања заправо повезана. Једна струја научника уочила је могућност да ковид инфекција утиче на бета ћелије гуштераче која је одговорна за производњу инсулина, хормона који омогућава пренос шећера из крви у ћелије тела. Други су приметили везе инфекције са развојем инсулинске резистенције.
Експерт за дијабетес у Exeter Медицал школи, др Дејвид Стрејн, упозорио је да су се лекари опште праксе пре пандемије ретко сусретали с особама с тежим обликом дијабетеса типа 2 при првој дијагнози, али сада то постаје уобичајена пракса.
До краја следеће године, процењују стручњаци, у Британији ће се открити 200.000 нових случајева дијабетеса, што је два пута више него у обичној години пре пандемије. У појединим клиникама уочили су раст дијагноза дијабетеса виши од 50 одсто.