Морате ОДМАХ РЕАГОВАТИ - Код ДИЈАБЕТИЧАРА се могу јавити ове КОЖНЕ ПРОМЕНЕ, у том случају јавите се лекару
Код дијабетеса се могу јавити разне кожен промене као што су бактеријске инфекције, гљивичне инфекције или хроничан свраб коже. Све ове проблеме могуће је лечити, али је јако важно да реагујете да не напредују.
Особе које имају дијабетес могу у неком тренутку приметити и промене на кожи. Већина ових проблема може се успешно санирати, уколико се на време открије. Дугорочно гледано
У склопу дијабетеса који дуго траје, долази до оштећења ситних крвних судова и оштећења нерава. Заједно, ова два поремећаја олакшавају настанак различитих повреда ткива. Недовољна прокрвљеност смањује исхрану ткива, а оштећење нерава смањује осећај додира и бола, па се неке повреде, посебно на стопалима, често превиде.
Ноћу се ПОГОРШАВА до НЕИЗДРЖЉИВОСТИ - Стручњаци саветују шта да радите како вас ПРЕД СПАВАЊЕ не би мучила ПРЕХЛАДА
Рецепт за ШНИЦЛЕ од ПИЛЕЋЕГ МЕСА на ПОСЕБАН НАЧИН - Ручак који се брзо припрема, а састојке сигурно већ имате (ВИДЕО)
Тако се могу јавити следеће кожне промене.
Бактеријске инфекције
Иако се могу јавити код свих особа, дијабетичари су подложнији бактеријским инфекцијама, најчешће на рубовима очних капака, на ноктима. Чести су карбункули (са захватањем ткива испод површине коже). На кожи постоји црвенило, локално повећана температура, оток и бол. Третман антибиотским мастима углавном брзо доводи до побољшања.
Гљивичне инфекције
Код особа са хронично повишеним вредностима шећера у крви, честе су гљивичне инфекције, а посебно оне изазване гљивицом Цандида албицанс. Ова инфекција се такође манифестује црвенилом, сврабом, и понекада појавом плихова на кожи. Честе су на деловима коже где постоје одговарајући услови: влажна и топла кожа, као што су прегиби и прсти стопала. Код жена су честе вагиналне инфекције.
Хроничан свраб коже
Свраб код дијабетеса може настати због ослабљене циркулације и инфекција. Некада је неподношљив, упоран, а најизраженији је на доњим екстремитетима. За смањење свраба могу се користити хидратантни лосиони за кожу који смањују њено исушивање, и блага средства за прање коже која не исушују.
Витилиго
Витилиго представља ограничена поља на кожи на којима је дошло до потискивања или уништавања меланоцита, ћелија које стварају пигмент коже. Није утврђен узрок ових промена, али се сматра да је у основи аутоимуни процес, и често је удружен са другим аутоимуним болестима, као што је дијабетес тип 1.
Неуропатска оштећења
Услед смањеног осећаја за додир или бол, особе често не примете повреду, посебно на стопалима. Отворени улкус на кожи често се секундарно инфицира и може представљати велики проблем за лечење.
Склероза прстију
Око трећине оболелих од дијабетеса тип 1 развија склерозу прстију, са истањеном, тврдом кожом воштаног изгледа, најчешће на дорзалном делу шака. Отежано је покретање прстију. Некада су захваћени и прсти на ногама, а ретко колена, глежњеви или предео чела. За превенцију најбитније је одржавати ниво шећера у крви у границама нормалних вредности. Од помоћи су креме и лосиони који хидрирају и омекшавају кожу.