РОДИТЕЉИ ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ! ДЕТЕ може да се УТОПИ за мање од 30 секунди у КУЋНОМ БАЗЕНУ, а и ЛЕГЛО су ЗАРАЗЕ
Базен у дворишту обећава бескрајну породичну летњу забаву, али такође подразумева огромну одговорност.
Куповином кућног базена већина родитеља сматра да је загарантовано обезбедила забаву, али и безбедност за дете, ако упоредимо са јавним базенима.
Међутим, стручњаци упозоравају на утапање које се може десити брзо, и то је и даље водећи узрок смрти од ненамерних повреда код деце узраста од 1 до 4 године, па и код оних старијих.
"Магарче, ко те научио да се тако улази у манастир!" Свештенику ОДРЖАНА ЛЕКЦИЈА на ОСТРОГУ - Ову ГРЕШКУ СВИ ПРАВЕ
Срби, никако НЕМОЈТЕ ово РАДИТИ на ЦРВЕНО СЛОВО! Строга правила којих се придржавају верници, није само уздржавање од рада
Педијатри упозоравају да најмлађи у овим базенима обавезно бораве под родитељским надзором, како би се избегло утапање. Свега 30 секунди непажње, довољно је да дође до најгорег.
Према неким светским статистикама, дављење је један од чешћих узрока смрти деце у свету, а већина трагедија се догоди у малим кућним базенима, које родитељи због плитке воде сматрају безбедним. Стручњаци наглашавају да се мало дете може удавити за мање од пола минута у базену где је вода дубока тек око 20 центиметара
– Дете се утапа, тихо, без вриске, плакања, звања упомоћ, зато је јако битно да се овакви базени максимално заштите, на тај начин да дете није у могућности да самостално дође до базена, а то се углавном не ради. Дете вришти када падне, али када се утапа – не чује се, јер вода уђе у дисајне путеве и настаје гушење, бори се за ваздух и нема глас – упозорава за портал еКлиника педијатар прим.др сци. мед. Ружа Бајић. - пише Еклиника.
Базена на тржишту има различитих, а њихова цена може да варира од 3.000 па преко 100.000 динара. Базени могу бити вема мали, самим тим и лаки за одржавање, до оних већих са чврстим потпорама, филтерима и пумпама. Који год да имате, вашу децу би требало да држите на опрезу. Истраживања су показала да се највише деце удави у узрасту од прве до четврте године, а није непознат и случај дављења детета у кућном базену код нас.
Безбедност са кућним базенима можете повећати тако што ћете млађу децу увек држати на оку, а када се купање заврши прекрити базен. Увек је наравно добро и разговарати са децом и најбоље би било објаснити им да постоји време за купање, када је купање завршено, требало би покрити базен и прећи на другу активност. Није згорег деци објаснити да могу да се повреде или да се удаве у базену.
Када је вода чиста и бистра, лакше је видети шта се дешава испод површине, а такође смањујете ризик од болести које се преносе водом.
Након пливања, сакупите и сложите све играчке ван базена које су примамљиве радозналој деци. Инсталирате и одржавате пумпу како бисте спречили стварање неких опасних материја, редовно у њега сипајте све неопходне хемикалије али не мојте да користите дозаторе који изгледају као играчке.