ЛЕКАР АПЕЛУЈЕ! Дијабетичари морају једном годишње ОБАВЕЗНО да оду на ОВАЈ ПРЕГЛЕД, сметње које не смете игнорисати
Симптом који сигнализира да морате да се обратите за помоћ!
Међу учесталим компликацијама дијабетеса су болести вида који би оболели од дијабетеса морали редовно контролисати. Зашто је то изузетно важно, што кажу смернице те какве су могућности и пацијентима и лекарима, кроз разговор објашњава др. Љиљана Ћенан, спец. породичне медицине.
Сметње због којих се морате јавити лекару
Најдраматичнији симптом је нагли губитак вида којег болесници најчешће описују као да им се навукла завеса преко ока. Неки болесници одмах реагују и јаве се лекару. Али има и оних који мисле да ће то проћи само од себе и чекају. Зато је изузетно битно понављати и наглашавати да у случају оваквих симптома одмах реагирају.
Осим наглог губитка или замућења вида, болесници могу приметити и тачкице или тамне облике који им "плутају пред очима", проблеме с распознавањем боја и испаде видног поља (тамна или празна подручја).
У овом СТАЊУ је потребна ХИТНА ТРАНСФУЗИЈА КРВИ, а ево и зашто је ВЕОМА БИТНО да знате којој ГРУПИ припадате
ЗА ЉУБИТЕЉЕ ЦИМЕТА! Направите прелепо, слатко ПЕЦИВО по рецепту из БАКИНЕ КУХИЊЕ (ВИДЕО)
Било који од тих симптома ако примете, болесници би се што пре требали јавити лекару. Ипак најважнији су редовни превентивни прегледи вида код оболелих од дијабетеса.
Колико пута годишње ићи на преглед?
Америчко удружење за дијабетес (Америцан Диабетиц Association, АДА) има смернице које преузимају или се с њима усклађују сва друга дијабетолошка друштва. Сваке године ревидирају те смернице у случају почетних или узнапредовалих промена на мрежници.
Тако се за болеснике с дијабетесом типа 1 препоручује да у року од пет година од дијагностиковања болести одраде преглед код офталмолога. Сматра се како је за развој дијабетичке ретинопатије потребно барем пет година постојања повишених шећера у крви. За болеснике с дијабетесом типа 2 се сматра да су можда и годинама пре дијагностиковања дијабетеса имали повишен шећер у крви, па је препорука да се одмах по постављању дијагнозе болести упуте и на преглед офталмологу.
Упут за труднице
За труднице којима је дијагностикован дијабетес у трудноћи се сматра да не требају ићи током трудноће на преглед код офталмолога. Међутим, уколико болесница с дијабетесом типа 1 или 2 планира трудноћу, треба да оде на преглед офтламолога пре трудноће односно у случају настале трудноће у првом триместру.
Ако на том првом прегледу офталмолога нема знакова дијабетичке ретинопатије, обично се препоручује контролни преглед једном годишње. Уколико постоје знакови ретинопатије, болесници се шаљу чешће на преглед, зависно ради ли се о почетним или већ узнапредовалим променама на мрежници.