Малаксалост, вртоглавица, главобоља... Ови симптоми могу да указују на један ПРОБЛЕМ, а ево како да га решите!
Анемија или малокрвност, како се још назива, сматра се глобалним проблемом јавног здравља.
Према проценама Светске здравствене организације, преко 10 посто светске популације пати од анемије или се у неком моменту борило са њом. Трећина жена у свету погођена је анемијом, као и преко 40 одсто трудница и деце млађе од пет година.
О анемији и разлозима због којих пацијенти одустају од примене гвожђа разговарамо са ass. др Радомиром Аничићем, специјалистом гинекологије запосленим у ГАК Народни фронт.
Постоји велики број симптома, али су умор и појачано замарање при уобичајеним активностима одлика свих анемија, а врло често се занемаре услед свакодневих обавеза.
Такође, убрзано лупање срца, осећај слабости, малаксалост, несвестица, вртоглавица, бледило, главобоља, кратак дах, мучнина, болови у грудном кошу, хладне шаке и стопала, опадање косе, слаба концентрација, модрице, такође су, како тврде стручњаци, симптоми који могу да укажу да је особа анемична и да треба да се обрати лекару.
Третман анемије зависи од врсте, узрока и тежине малокрвности. Циљ је да се повећа количина кисеоника у крви, што се постиже повећањем нивоа хемоглобина. Други циљ је лечење основног узрока анемије.
У зависности од узрока, препоручују се промене у стилу живота и навика у исхрани, надокнада гвожђа препаратима, надокнада витамина Б12 или фолне киселине, трансфузија концентрованих еритроцита.
Суплементи гвожђа се врло често слабо абсорбују и лоше подносе. Према студијама, 8 од 10 пацијената који користе препарате гвожђа пријављују нежељене ефекте, а сваки други пацијент прекида узимање гвожђа на своју руку управо због нежељених ефеката. Неправилно узимање и лоша толеранција оралних препарата гвожђа може ограничити њихову ефикасност.
Узимањем препарата гвожђа, концентрација хемоглобина би требало да порасте за приближно 20 г/л током 4 недеље. Међутим, степен повећања хемоглобина који се може постићи суплементима зависиће од његовог нивоа на почетку суплементације, као и од текућих губитака и од апсорпције гвожђа. И други фактори, као што су недостаци других микронутријената, инфекције и погоршање бубрежне функције, могу допринети развоју анемије.
Соли гвожђа могу изазвати иритацију желуца услед чега се јављају нежељени ефекти, укључујући мучнину, повраћање и нелагодност у пределу изнад желудца. Затвор, дијареја и метални укус у устима су такође могући нежељени ефекти суплемената гвожђа.
Често буде потребно да се измени доза до нивоа где су нежељени ефекти прихватљиви или може бити потребно да се промени препарат. Такође, одређена храна и пића смањују апсорпцију гвожђа, па се препоручује избегавање чаја и кафе.
Поновљена анализа хемоглобина након две недеље је потребна да би се проценио одговор на примену гвожђа. Време даљих провера зависиће од степена анемије и периода трудноће код жена.
Уколико орални препарат не изазива гастроинтестиналне тегобе или то чини у изузетно малом проценту и ако лекар процени на основу крвне слике и општег стања да је ефекат примене гвожђа добар, пацијент неће одустајати од суплементације. Зато је од велике важности да се пацијенту препоручи најбоље могуће решење. Изузетно добро искуство имам са Бивитс® Ацтиве гвожђе Боостер. Коришћењем ове суплементације, постоји могућност да се нежељени ефекти у виду стомачних тегоба јављају 6 x ређе од других препарата гвожђа. Када је хемоглобин у нормалном опсегу, са применом треба наставити још 3 месеца, а код порођаја, најмање до 6 недеља након порођаја да би се попуниле залихе гвожђа.