Болови, грчеви у мишићима и ХРОНИЧАН УМОР - Нема места за панику, недостаје вам овај витамин
Већину потребне концентрације тело може добити излагањем сунцу, али ће многи ипак морати да посегну за суплементима или да коригују исхрану.
Витамин Д се назива још и сунчевим витамином, а његови позитивни учинци на наше здравље су вишеструки. Многобројне студије су показале колико је важан за јак имуни систем.
По своме деловању сличнији је хормону него витамину, те се све чешће примењује у борби против болести. Два најважнија облика витамина Д су: Д2 (ергокалциферол) и Д3 (колекалциферол).
Симптом који се јавља НАКОН БУЂЕЊА ЗНАК ЈЕ ДА ВАМ ФАЛИ ВИТАМИН Д: Лекари упозоравају на 1 СТВАР
ЛЕКАР ОБЈАСНИО: Ево КОЛИКО су витамин Д, цинк и селен ВАЖНИ у изградњи јаког ИМУНИТЕТА
Чак око 80 посто наших дневних потреба за витамином Д може се произвести у организму приликом излагања сунчевим зрацима након само 20 минута. На тај начин добијамо Д3 који се ствара из молекуле 7‑дехидроколестерола. Остатак се може надокнадити прехраном и суплементима.
Где се све налази?
Витамин Д2 углавном долази из биљака, посебно гљива и квасца, док витамин Д3 добијамо из животињских извора, као што су масна риба, јетра и јаја.
"Мањак витамина Д може за посљедицу имати танке и крхке кости, што води остеопорози. Он такође има велику улогу у производњи инсулина, те раду имунолошког система", пише Клиника Mayo.
Добробити витамина Д
Осим повећане изложености заразним болестима постоје и други разлози зашто је опасно имати мањак овог витамина. Професорка неурологије, др. Никол Авена је појаснила још неке улоге које овај витамин игра, а једна од важнијих је повећана апсорпција калцијума, који је јако важан минерал за кости и зубе.
Бебама се током прве године живота даје додатак витамина Д3, јер се не смеју директно излагати сунцу. То је зато што мајчино млеко, као ни неке млечне формуле не садрже довољно витамина Д, а у том периоду бебе расту јако брзо и потреба тела за витамином Д је јако велика, како би се могле формирати јаке кости.
Симптоми мањка овог витамина
Сматра се да око 40 до 50 посто светске популације пати од недостатка витамина Д. Хронична бол у мишићима, која није узрокована напрезањем, те бол у костима, која захвата веће делове тела чест су симптом хиповитаминозе витамина Д. Осим тога, хроничан умор и смањење издржљивости код вежбања могу бити физички показатељи да вам недостаје овај витамин. Мањк витамина Д изазива и психичке симптоме као што су лоше расположење, које може прерасти у депресију, и лош или испрекидан сан.
Колико нам је витамина Д потребно?
Витамин Д припада групи витамина растворљивих у мастима. ЕФСА је спровела знанствену евалуацију и препоручује унос од 600 ИЈ (15 µг) дневно за здраве особе. Као максимално допуштени дневни унос за бебе и децу наводи се 4000 ИЈ (100 µг) дневно. Особама старије доби препоручује се већи дневни унос у количини од 1000- 2000 ИЈ. Код верификованог дефицита примењују се повећане дозе, под надзором лекара у ограниченом временском раздобљу.
За потребне количине уноса витамина Д посаветујте се са вашим лекаром или фармацеутом.