Масне наслаге се УДВОСТРУЧУЈУ, а мишићи СЛАБЕ: Ови симптоми указују на ВЕЛИКУ БОЉКУ свих жена!
Није на одмет знати...
Пад естрогена и симптоми менопаузе, као што је поремећај сна, праћен валунзима могу бити кривци за гомилање килограма код свих средовечних жена.
Неки килограм вишка није можда велики проблем, али јесу масне наслаге у пределу стомака које могу испровоцирати кардиоваскуларне сметње, неки су од закључака студије Ендокринолошког удружења из Америке.
Слобода ПОДЕЛИЛА ФОТОГРАФИЈУ са одмора, због овог ДЕТАЉА одмах УСЛЕДИЛИ КОМЕНТАРИ: "Бобо, преслатко!"
БАЦАТЕ ЉУСКЕ ОД ЈАЈА?! Када чујете шта можете са њима, чуваћете их као СУВО ЗЛАТО
ИЗГЛЕДА СКУПО И ГЛАМУРОЗНО: Овај комад МОРАТЕ имати у свом ГАРДЕРОБЕРУ, одише елеганцијом
Повећање телесне тежине у менопаузи
Већина жена у менопаузи добије барем неки килограм вишка и то најчешће у пределу стомака. Зашто се и како ово дешава није још до краја јасно, али сматра се да недостатак сна изазван хормоналним променама у менопаузи, пре свега падом естрогена, може да поремети ноћи сан и доведе до вишка килограма.
Рад организације, која прати здравље жена у Америци из 2019, тврди да све почиње две године пре последње менструације. Удвостручују се масне наслага, док у исто време слабе мишићи. Целокупни овај процес траје седам година, после последње менструације. Стручњаци, ипак, упозоравај, да овај помак у корист масти не мора увек да се одрази на број килограма.
Половина жена добије додатне килограме
Истраживања Mayo клинике из октобра 2017. повезују, гомилање килограма са падом нивоа естрогена у менопаузи. Тумачи се, такође, да симптоми менопаузе као што су напади таласа врућине и ноћно знојење, могу демотивисати жене да буду физички активне и да више воде рачуна о здравим животним навикама.
- Мало је вероватно, само да је пад естрогена једини фактор који утиче на повећање телесне тежине, код жена у менопаузи. Све жене се суочавају са падом нивоа естрогена у менопаузи, али само око половине њих добије додатне килограме - каже др Лејла К. Грант, истраживач са Харварда и "Women’s Хоспитал" у Бостону.
Болести срца и проблеми са шећером
Килограми се таложе око стомака, а све ово има за последицу већу изложеност здравственим ризицима, када су у питању болести срца и регулација нивоа шећера у крви. Сматра се да су услед пада нивиоа естрогена, болести срца водећи узрок смрти код жена у менопаузи, па је самим тим и ово истраживање, једна од смерница која би могла спречити фаталне исходе.
- Отприлике половина жена које пролазе кроз менопаузу жали се и на проблеме са спавањем. Несаница се испољава у виду проблема са уснивањем, буђењем током ноћи са немогућношћу да се поново утоне у сан - каже дугогодишњи истраживач менопаузе др Nanette Санторо са катедре за акушерство и гинекологију на Медицинском факултету Универзитета у Колораду.
Испитиване реакције 21 жене у менопаузи
Истраживачи су проучавали 21 жену која је била у пременопаузи. Две жене, спавале су две ноћи без прекида, да би потом следеће три ноћи провеле у сну прекиданим сталним алармом.
- Изабрали смо експериментални модел прекида сна, који је у складу са њачешчим типом поремећаја спавања у менопаузи који је последица валугна - објашњава др Грант. Поред поремећаја сна, код девет жена истраживачи су привремено потиснули нивое естрогена леком леупролид, како би опонашали ефекте менопаузе.
Како долази до таложења масти?
Тела жена које су претрпеле поремећај сна сагоревале су мање масти, а слични су били резултати и групи жена којим је потиснут ниво естрогена.
- Уочили смо да и пад естрогена и прекиди спавања, чак и уз адекватне количине сна, утичу на енергију коју тело користи за елиминацију масти, што све временом може довести до таложења масти и коначног повећања телесне тежине - каже Грант .
Истраживачи сматрају да су налази ове студије важни за разумевање повећања телесне тежине у менопаузи, које се карактерише и знатно нижим нивоом естрогена и честим поремећаја ритма спавања.
Шта може бити од помоћи?
Стручњаци саветују особама које имају проблеме са спавањем, да иду у кревет ако је могуће увек у исто време, да избегавају алкохол и пушење пре спавања. Препорука је да се ради и на вежбама релаксације и редукције стреса. Од користи може бити, како се сматра и когнитивно бихејвиорална терапија за несаницу.
Проблем са несаницом могуће је некада решити и хормонском терапијом у менопаузи. Неке тренутне смернице препоручују хормонску терапију у менопаузи као најефикаснији третман за симптоме менопаузе, као што су поремећаји сна. Студија тврди да контрола нивоа естрогена и добар сан, могу спречити повећање телесне тежине, које се често примећује током менопаузе и на тај начин смањити ризик од срчаних обољења и гојазности. Уколико хормонска терапија, не обезбеди пожељне резултате, прекида се њена примена.