Менструација вам траје краће него обично? Ево могућих разлога
Сазнајте све.
Када добијете менструацију, понекад имате осећај као да ће трајати вечно. Међутим, када она траје краће него иначе, то може изгледати као разлог за славље.
Ипак, уколико се трајање менструације драстично скрати (уколико се то од устаљеног трајања од седмице скрати на свега пар дана), можда се дешава и нешто много озбиљније.
Покушајте: Ако ово попијете пре спавања, брже ћете смршати!
Због крпеља антибиотик 21 дан: Ако приметите овај симптом, обавезно се јавите лекару
УКОЛИКО ВАС ЧЕСТО СВРБЕ ГРУДИ ОБРАТИТЕ СЕ ЛЕКАРУ: Ево шта то значи
Уколико је менструација изненада променила образац трајања, то се може десити уколико сте почели користити контрацепцијске пилуле или ако сте променили оне које сте до сада користили. То се може десити због благих хормоналних разлика у генеричким верзијама пилула, а које могу скратити трајање менструације.
Поред тога, контрацепцијске пилуле могу утицати и на то да менструација постане знатно мање обилна него што је то раније био случај.
Поред контрацепцијских пилула, одређене врсте лекова могу такође утицати на време трајања менструације, захваљујући једињењима која они садрже.
Нестероидни анти-инфламаторни лијекови (бруфен, напроксен, нурофен и слично), антидепресиви, лекови за штитну жлезду и стероиди могу скратити време трајања менструације.
Синдром полицистичних јајника је обољење код којег жене производе превисоке количине мушких хормона, а што може потиснути овулацију. Код жена које имају синдром полицистичних јајника, нередовна менструација није уопше неуобичајена појава. Такође, може доћи и до периода када менструација у потпуности изостане, а све због неуравнотеженог нивоа хормона.
Уколико имате синдром полицистичних јајника онда постоји могућност и да имате цисте на јајницима, претерану маљавост, акне, прекомерну тежину, а постоје и велике шансе да сте неплодни.
Превремена инсуфицијенција јајника или превремено отказивање јајника дешава се када код жене дође до престанка нормалног фукнционисања јајника прије четрдесете године живота. Уколико ваши јајници не функционишу правилно, они не производе одговарајуће количине естрогена или не отпуштају јајашца када је то потребно, што може довести до скраћених и нередовних менструација.
Превремено отказивање јајника обично се јавља око двадесет и седме године живота, мада истраживања показују да се може јавити код једне од хиљаду жена између 15 и 20 година старости и код једне од стотину жена између 30 и 39 година старости. Најчешћи симптом превременог отказивања јајника су неплодност и аменореја (губитак менструације).
Ожиљци унутар материце могу утицати на краће трајање менструације. Ово је познато и као Ашерманов синдром, ретко обољење које се најчешће јавља код жена које су имале процедуре вишеструких дилатација и киретажа. Поменуте процедуре често се користе за пражњење материце након побачаја, као метода абортуса и за лечење одређених гинеколошких обољења.
Жене које имају поменути синдром имају и краће циклусе или аменореју, јер су само делови материце који нису захваћени ожиљцима способни за крварење. Што више ожиљака има то је и мање и слабије крварење.
Већина жена које доје искључиво неће имати циклус за време трајања дојења. Дојење може да одложи овулацију до осамнаест месеци, јер тело потискује хормоне овулације производњом пролактина, алфа-лакталбумина и синтезе лактозе.
Нормални циклус ће се вратити након престанка дојења или смањењем његове учесталости, али чак и тада он може бити краћи него што је то уобичајено, због флуктуације хормона.
Звучи чудно, али штитна жлезда може утицати на менструацију. Штитна жлезда се регулише у хипоталамусно-хипофизно-надбубрежној осовини мозга, као и хормони који регулишу овулацију и менструацију. Када је један аспект осовине поремећен, може доћи и до поремећаја других аспеката.
Други показатељи преактивне или недовољно активне штитне жлезде могу укључивати промене апетита и телесне тежине, тешкоће с регулисањем телесне температуре, промене на коси, осећај анксиозности и лупање срца. Проблеми са штитном жлездом веома су чести, а њихово лечење важно је за одржавање плодности и целокуно здравље.
Како жена стари, тако и њен циклус може постати краћи, посебно како се она приближава менопаузи. Перименопауза, време пре саме менопаузе, када тело почиње са хормоналним преласком, обично почиње у четрдесетим годинама живота, али није необично да се јави и у тридесетима.
Перименопауза може трајати између четири и шест година. Током тог периода, жена може имати краћи циклус, а може се дестити да га уопште нема. Све је то потпуно нормално и нема потребе тражити лекарску помоћ током тог периода. Међутим, ако сте забринути, а посебно ако је реч о плодности, посета гинекологу сигурно вам неће шкодити.
Семенке сунцокрета успостављају баланс хормона! Ово је рецепт за путер
Стално сте на дијетама, али стомак вам је увек велик? Проверите да ли је ОВО разлог - ако јесте, решење је врло једноставно
Најмоћнији лек на свету! Паста од меда и белог лука!
АЛЕРГИЈА НА КУЋНУ ПРАШИНУ: Препознајте СИМПТОМЕ и олакшајте себи свакодневни живот!
Незаобилазан јутарњи напитак! Турска кафа и четири здравствене предности!