Јесте ли чули за МИКРОБИЉЕ? Од обичне БУНДЕВЕ направите МОЋНУ ХРАНУ која је толико ЗДРАВА да помаже и код НАЈТЕЖИХ БОЛЕСТИ
Знате оне листиће које користе најбољи кувари, е то је њихов тајни састојак!
Пошто је Ноћ вештица званично завршена, било да сте је прослављали или не, те да сте бундеву имали као декорацију или је једноставно пристигла у вашој башти, сада је право време да је искористите на најбољи могући начин.
Иако је бундева за конзумацију доступна од августа до марта, најбоља је у јесен, у октобру и новембру, када је концентрација храњивих материја највиша, укус најбољи, а цена најнижа.
НАЈВАЖНИЈИ СУ ЗА ЈАЧАЊЕ ИМУНИТЕТА: Ова ТРИ ВИТАМИНА треба уносити током јесени и зиме, штите од инфекција
Одмах ПРЕКИНИ НЕСАНИЦУ - Само један ЗАЛОГАЈ овог ВОЋА помаже да ЗАСПИМО, одличан избор пред спавање
Познато је да је бундева, тиква, дулек, лудаја, пеца или како је већ ви називате, плод који највише асоцира кишне месеце, те када кућа замирише на њу знамо да је јесен стигла.
Бундева има квалитете и воћа и поврћа истовремено. То је чини идеалном за комбинације са другим врстама воћа и поврћа.
На нашим просторима, бундева је од давнина незаобилазна на трпези за бадње вече и то печена у шпорету или искорићена нарендана као надев за питу бундевару.
Народно веровање је, да ако желите да вам деца буду дебељушкаста (што је био синоним за здравље) онда прво што треба да поједу у божићно јутро је комад печене бундеве или пеце.
Временом је бундева нашла своје место на јеловнику свих култура захваљујући свом пријатно слаткастом укусу, али и богатству нутријетената које носи и то како у плоду тако и у семену.
Док је многи користе као надев за питу, баштовански гуру Мајкл Грифитс препоручује мало другачију употребу.
Наиме, стручњак за баштованство открива да из семена које се налази у унутрашњости плода можете узгајати суперхрану и не мисли (само) на сушење семенки, већ на главни састојак врхунских кувара - микрозеленише.
Микрозелениш или мицрогреен је суперхрана - поврће које расте један корак даље од клица и гаји се дужи временски период (од 10 до 14 дана) док у потпуности не развије своје прве или друге листове. Врхунски кувари, првенствено они који раде у ексклузивним ресторанима, користе микро поврће да побољшају лепоту, укус и свежину својих јела деликатном текстуром и карактеристичним укусима.
Такође познат као @themediterraneangardener, Мајкл је својим 180.000 ТикТок пратиоцима рекао: - Не бацајте семенке својих бундева, користите их за узгој укусног микрозелениша.
Истраживања су показала да микро поврће има од 4 до 40 пута више витамина и хранљивих материја у односу на зреле биљке (на пример, црвени купус док је убран у овој, микро фази има 40 пута више витамина Е и шест пута више витамина Ц него зрела главица црвеног купуса). Бере се одмах изнад тла, а конзумирају се листови и стабљике.
Они садрже "екстремно" високе нивое моћних витамина, минерала и компоненти које имају изузетан утицај на здравље.
Да бисте узгајали ово здраво зеленило, Мајкл предлаже да сакупите све семенке бундеве у посуду и да их темељно оперете, пазећи да уклоните све влакнасте нити. Затим узмите тањир и "добру количину" кухињског убруса коју треба да потопите у воду.
- Узми своје опране семенке бундеве и рашири их на мокар убрус. Узмите други лист убруса и покријте их. Отворите их једном дневно да их попрскате (водом) тако да убрус остане влажан, али не и мокар и за неколико дана видећете корење.
- Држите их покривене док не видите зелене изданке, а затим их откријте и они ће прерасти у микрозелене бундеве. Сада су спремни за бербу и одличног су укуса у салатама, супама и чак пропржени. Микрозелениши су повезани са различитим здравственим предностима, као што је смањење ризика од срчаних обољења.
Healthline описује микрозеленише као "богат извор полифенола", што је класа антиоксиданата који су повезани са мањим ризиком од срчаних обољења. Студије на животињама су откриле да микрозелене биљке могу смањити нивое триглицерида и "лошег" ЛДЛ холестерола.
Штавише, дијабетес типа 2 је уобичајено стање које узрокује да ниво шећера у крви постане превисок, али Кливлендска клиника каже да микрозеленаши могу помоћи у регулисању нивоа шећера у крви.
- Истраживања на животињама показују да микрозелени броколи побољшава инсулинску резистенцију тако да шећер излази из крви и улази у ћелије.
Храна богата антиоксидансима, укључујући и ону са високим количинама полифенола, повезана је са мањим ризиком од Alchajmerove болести и смањеним ризиком од разних врста рака, напомиње Healthline.