Најважнија је права дијагноза
Добар тимски рад, уз савремену и квалитетну опрему, искуство и знање лекара и медицинског особља да рукују најсавременијим уређајима од изузетне су важности у превенцији, детектовању најранијих фаза болести, као и у самом лечењу оних најтежих – каже за „Илустровану Политику“ др Милица Ђурђић
Са др Милицом Ђурђић специјалистом радиологије и начелницом Одељења радиологије у новоотвореној BioCell болници која је најмлађа чланица биотехнолошког холдинга Винцула Biotech Гроуп, једног од светских лидера на пољу биолошке-регенеративне медицине и генетских и ћелијских терапија, разговарамо о њеним почецима, посвећности раду и пацијентима, али и будућности те области која чини спој најновије технологије и медицине.
На почетку др Ђурђић питамо како се одлучила за специјализацију радилогије и шта је њен највећи изазов?
– За мене је увек највећи изазов у медицини био поставити праву дијагнозу. То и јесте један од најизазовнијих корака у лечењу сваке болести. Када поставите тачну дијагнозу, лечење прати свој протокол. У супротном, све крене у погрешном смеру. Радиологија је изазовна због своје комплексности, у њој се спајају целокупно клиничко знање лекара и његова вештина коришћења технолошки најсавременијих уређаја. Истовремено, радиологија је једна од области медицине која најбрже напредује у смислу технологије, што захтева стално усавршавање лекара.
Дуго сте радили у Клиничком центру Србије где сте стицали потребно искуство. Да ли сте сада, након отварања BioCell болнице посвећени раду само на овој клиници?
– Пројекат развоја иновативних медицинских процедура, промоције регенеративне медицине и циљ који је наш тим заједнички поставио – да се нашим пацијентима, усвим областима медицине којима се бавимо, пружи највиши стандард лечења, захтевају пуну преданост послу. Радиолошка дијагностика је значајан ослонац у нашој мисији и зато сам сада искључиво у BioCell болници, посвећена повезивању нашег одељења са осталим карикама у ланцу, и формирању заједничког приступа лечењу усмереног према индивидуалним потребама сваког нашег пацијента.
Радиолог се бави различитим типовима болести и повреда тако да, за разлику од других специјалности, открива поремећаје у различитим органима – од тумора мозга, дојке, преко инфаркта срца или мозга, до камена у жучној кеси. С обзиром на тако велики спектар проблема, поред дугогодишње едукације било вам је потребно и завидно клиничко и научно искуство. Да ли сте, и колико, радећи на Клиничком центру, могли да пратите трендове у области радиологије?
– Заиста сам имала прилику да доста путујем у току свог стручног усавршавања и са поносом могу да кажем да је знање наших лекара, а посебно наш ентузијазам и искрена љубав према професији, нешто што се чак и у земљама са изузетним системима здравствене заштите не среће често. Клинички центар Србије је свакако једна од најеминентнијих установа у нашој земљи која лекару пружа огромно искуство и могућност да стекне знање, али морам истаћи да је институција ментора, старијег искусног колеге који учи и обликује размишљање младог лекара, нешто што је у мом случају такође одиграло веома значајну улогу, допринело мојој стручности, али и развило жељу да сопствено знање поделим са другима. Мислим да то мора бити основа сваког система, уколико желимо изврсне професионалце у свим областима.
На отварању BioCell болнице, председник Винцула Biotech Гроуп професор др Александар Љубић је рекао да је то болница будућности која пружа услуге лечења иновативним техникама. Имали смо прилику да видимо најновије уређаје који омогућавају бољу дијагностику и већи комфор за пацијенте. Које све апарате користите у свом раду и које су то предности најновијих генерација уређаја?
– Рекла бих да је, за добру дијагностику, на првом месту потребан добар тим, а одмах потом и добра и квалитетна опрема. Опрема у нашој болници је нова, сви апарати које користимо су последња технолошка генерација. Посебно бих издвојила магнетну резонанцу од 1.5 Т (Тесла) са најновијим софтверима, који прегледе чине знатно бржим и комфорнијим за пацијента, а нама радиолозима дају перфектан и детаљан приказ свих делова тела. Ту је и 160-слајсни ЦТ скенер који омогућава максимално брзе прегледе са минималном дозом зрачења. Квалитетна опрема повећава и комфор пацијената и њихову безбедност, а то је свакако један од наших приоритета.
Такође, на отварању болнице сте нам указали и на специфичне лабораторијске анализе које се раде овде. Које бисте ви издвојили, односно које су значајне за вашу област?
– У складу са индивидуалним приступом пацијенту, значајно је проценити колики ризик свако од нас носи за развој одређених болести у току живота. Ово је посебно важно код малигних, али и многих других хроничних обољења која драстично могу да промене квалитет живота. Ово у великој мери може помоћи самој превенцији, а такође помаже и пацијенту и нама лекарима да болест, уколико је већ присутна, детектујемо у фази када не постоје никакви или само лакши, почетни симптоми. Тада је и могућност лечења највећа. У BioCell болници, захваљујући најсавременијим лабораторијским тестовима, пружамо пацијентима увид у њихове ризике по здравље, саветујемо их како да те ризике смање или одстране, и омогућавамо да се евентуални развој обољења открије у правом тренутку.
BioCell је најмлађа чланица биотехнолошког холдинга Винцула Biotech Гроуп који је усмерен на регенеративну медицину, генске и ћелијске терапије. Можете ли да нам објасните колико је то значајно за област којом се бавите?
– За све иновативне процедуре које спроводимо у BioCell болници важно је установити праву индикацију, односно проценити да ли ће, и колико, потенцијалне користи сам пацијент имати од спроведене интервенције. Не мање важно јесте уочити да ли код пацијента који је кандидат за терапију постоје одређени ризици да се приликом процедуре развију нежељени ефекти. И на крају, наш циљ је да што прецизније проценимо какав је ефекат терапија имала, да квантификујемо резултате терапије. У све ове сегменте укључена је радиолошка дијагностика пре интервенције, и евалуација процедура након што су спроведене.
Да ли је, поред дијагностике најтежих болести, попут канцера, овде сада омогућена и примена захвата и савремених терапија због којих су наши пацијенти били принуђени да одлазе на лечење у иностранство?
– Карактеристика рада наше болнице је да се све одлуке и препоруке везане за лечење озбиљних здравствених стања доносе конзилијарно и у њих су укључени експерти из свих релевантних области везаних за конкретни проблем који пацијент има. Наш циљ је да се директном интервенцијом и терапијом или саветом и усмеравањем на наредне кораке, реши здравствени проблем сваког пацијента који нам је указао поверење.
Услед пандемије вируса корона лекари апелују да су посебно ризични онколошки болесници, они којима се болест дијагностикује у каснијој фази. Шта бисте саветовали пацијентима, када и колико често треба да се подвргну снимањима и прегледима?
– Волела бих да овде посебно истакнем значај превенције и подизања нивоа здравствене свести и културе међу нашим људима. Најсигурнија борба против малигних болести лежи у превенцији и раном откривању. Ако већ нисмо у стању да развијемо здраве навике, јако је важно бити дисциплинован и отићи код лекара на превентивне прегледе. Тако је могуће на време открити неке од најчешћих карцинома и код мушкараца и код жена - дојке, грлића материце, дебелог црева, простате... У случају када је болест већ узела маха, треба доследно поштовати препоруке о редовним контролама лекара или лекарског конзилијума који пацијента прати, што зависи од врсте малигне болести, њеног стадијума и терапије која је примењена.
У ком правцу иде медицина будућности и како Ви видите даљи развој на пољу радиологије?
– Један од најактуелнијих и најинтригантнијих момената у развоју савремене медицине, а посебно радиологије, је примена вештачке интелигенције. Циљ је да се компјутерски анализира велики број података, као што су радиолошки снимци, направе алгоритми за препознавање одређених патолошких промена у организму и тако лекару усмери пажња на њих, што у великој мери олакшава, убрзава и донекле контролише цео процес постављања дијагнозе. Овакви системи се већ имплементирају у многим развијеним земљама, а BioCell болница такође учествује у њиховом развоју. Очекује се да ће рачунари, вештачка интелигенција и достигнућа као што је телемедицина, заузимати све значајнију улогу. Будућност долази можда и брже него што то очекујемо, међутим ја верујем да је још увек лекар тај који је најбољи гарант здравља.