РЕГУЛИШЕ ШЕЋЕР, СМАЊУЈЕ УПАЛЕ - Ова намирница је одлична ЗА ДИЈАБЕТИЧАРЕ, треба је што чешће јести
Веома је здрава и делотворна.
Према најновијим истраживањима ФДА (Фоод анд Друг Administration), јогурт је намирница која нам може помоћи да смањимо ризик од хроничних обољења.
Од 1. Марта 2024. године, ФДА је објавила да се не противи одређеним тврдњама о конзумирању јогурта и смањењу ризика од Дијабетеса типа 2, све док су формулисане на начин који не би довео потрошаче у заблуду.
УПОЗОРЕЊЕ ЛЕКАРА! Ове лекове никако немојте кобиновати са кафом, стварају нежељене ефекте
ЏАБЕ ВАМ ОСАМ САТИ СНА - Ово је најважнија ставка квалитетног сна, без ње нема одмора и јаког имунитета
ФДА жели да се са овим истраживањима сасвим опрезно приступи конзументима. Они не желе да се јогурт посматра као једини спас од Дијабетеса типа 2. У складу са тим допустили су блаже формулације ефеката које јогурт има на превенцију ове болести: "Редовна конзумација јогурта, најмање 2 шоље недељно, може смањити ризик од Дијабетеса типа 2 према ограниченим научним доказима"
Да ли конзумирање јогурта заиста спречава Дијабетес 2?
Јогурт је одавно познат као здрава храна због високог садржаја пробиотика и протеина. Могуће је да би ови хранљиви састојци могли да доведу до смањења ризика од Дијабетеса типа 2. "Као извор протеина, јогурт помаже у регулисању шећера у крви и може помоћи у регулисању глади током дана, посебно ако се конзумира током доручка" наводи Томасон.
Пробиотици, са друге стране, могу бити терапеутски третман за Дијабетес типа 2 због његове способности да смање упалу, према истраживањима из 2023. године.
Међутим, нису сва истраживања тако импресивна. Мета-анализа у Нутриенсу из 2019. годие тврди да пробиотички јогурт нема ефеката на глукозу у крви, инсулин или инсулинску резистенцију. Неки јогурти би чак могли бити штетни за људе са (или у ризику од) Дијабетеса типа 2, рекла је Палински-Вејд. "Многи јогурти н атржишту су заслађени великим количинима додатих шећера, што може негативно утицати на шећер у крви".
Одабир здравог јогурта
Треба бирати јогурт са високим процентом протеина, као што је грчки тип јогурта, али и оне јогурте без додатих шећера. До пораста нивоа шећера у крви неће довести јогурт који је заслађен Стевијом или сличним заслађивачима.