Направите природни, РУСКИ МЕЛЕМ ОД ЈАЈА - СПАС ЗА СИНУСЕ! Дисаћете лакше него икада!
Није на одмет знати...
Једна од најчешћих компликација сезонских респираторних инфекција које суверено владају у јесењем периоду јесте акутна упала синуса.
Готово да нема особе која бар једном у животу није имала синуситис, као последицу прехладе. Када вирус нападне дисајне органе, према правилу, веома се лако може проширити у назалне шупљине - синусе, изазивајући претерану имунолошку реакцију тела, потешкоће у дисању и главобољу.
Толико лак да могу и ДЕЦА да га направе: Сочни колач од јабука, који се ТОПИ У УСТИМА! (ВИДЕО)
СЈАЈНИ ЗА МЕТАБОЛИЗАМ: Ако желиш да УБРЗАШ МРШАВЉЕЊЕ, ова ЧЕТИРИ напитка обавезно уврсти у своју исхрану!
Професионални фотограф венчања ОТКРИВА: Ово су 3 знака да брак НЕЋЕ ПОТРАЈАТИ!
ПРЕХЛАДА КАО УЗРОК
- Синуситис може бити изазван вирусима, бактеријама, гљивицама или алергенима. Када инфламаторни процес захвати слузницу синуса, то доводи до њеног отока, а спор и отежан одлив секрета ствара повољне услове за раст бактерија, као што су пнеумококе или хемофилус инфлуенца. Оне се нормално налазе у горњим дисајним путевима без изазивања инфламаторних реакција, али у случају када су одбрамбене снаге организма ослабљене или је одлив слузи из синуса блокиран прехладом, ове бактерије почињу интензивно да се размножавају, изазивајући акутни синуситис - каже руски оториноларинголог Елена Јевгењевна Голупцова.
Она додаје да до упале синуса може доћи и услед дуготрајне изложености хладном ваздуху. Осим тога, неке особе су склоније овој болести због анатомских карактеристика и деформације носне шупљине и синуса или присуства других болести попут цистичне фиброзе, алергијског и неалергијског ринитиса. Чак и одређене лоше навике попут пушења, али и специфичан начин живота какав, рецимо, воде рониоци могу довести до упале синуса.
КАПИ ЗА НОС НАЈВИШЕ ПЕТ ДАНА
- За дијагнозу акутног синуситиса довољно је присуство два или више карактеристичних симптома. Оториноларинголог, пре свега, прегледаће носну шупљину, а, према потреби, обавиће ултразвучни преглед или затражити рендгенски снимак синуса. Некада ове дијагностичке методе нису довољне, па се прибегава компјутерској томографији параназалних синуса - објашњава др Голупцова.
Она истиче да ће у случају акутне упале синуса лекар прописати локални деконгестив, који ће смањити оток. У случају зеленожуте секреције прописују се антибиотици, средства против болова и имунокоректори, који ће стимулисати локални имунолошки одговор тела. Вазоконстриктори у облику капи или спреја олакшаће дисање, али се њихова употреба ограничава на највише пет дана. У супротном, симптоми отока или назалне конгестије могу се погоршати, а може се јавити и зависност од ових лекова.
- У случају повишене телесне температуре лекар ће препоручити одмарање и антипиретике по потреби. Испијање топлих чајева и инхалација природним средствима могу бити од велике помоћи у опоравку. Потребно је имати у виду да је синуситис подмукла болест због тога што његов акутни облик брзо прелази у хронични. Због тога је неопходно реаговати на прве симптоме упале синуса и обратити се оториноларингологу за помоћ - саветује др Голупцова.
Симптоми акутног синуситиса:
- Бол и притисак у пределу синуса
- Главобоља
- Запушен нос
- Обилна секреција из синуса
- Поремећај чула укуса и мириса
- Грозница и повишена телесна температура
- Оток очних капака
- Зубобоља
- Задах из уста
Руски народни лекови против упале синуса:
Напитак од цимета и меда
Растворите пола кашичице цимета и кашичицу меда у чаши топле воде и пијте три пута дневно у случају акутног синуситиса.
Руски мелем од јаја и маслиновог уља
Састојци:
- кувано жуманце
- 400 мл хладно цеђеног маслиновог уља
- 60 г пчелињег воска
Припрема:
Помешајте маслиново уље и пчелињи восак и загрејте на лаганој ватри док не добијете хомогену смесу. На крају умешајте изгњечено жуманце. Мелем процедите и сипајте у теглу. Стављате по сасвим мало овог мелема у ноздрве неколико пута дневно. Након неколико дана примене уочићете да се оток и упала повлаче и да проблеми с дисањем полако престају.
Сируп од јабуковог сирћета и бибера
Састојци:
- 50 мл воде
- 50 мл јабуковог сирћета
- кашика меда
- кашичица кајенског бибера
- кришка лимуна
Припрема:
Загрејте 250 мл воде до кључања, а потом склоните с рингле и помешајте са сирћетом. Додајте бибер и мед и све добро промешајте. На крају исцедите лимун. Три пута дневно пијте по шољу овог напитка.
Лековита мешавина за инхалацију
Састојци:
- кашичица белог лука у праху
- кашика сушеног листа жалфије
- кашика сушене мајчине душице
- неколико каранфилића
- кашичица семенки кима
Припрема:
У теглици помешаје све састојке, па две кашике мешавине прелијте са 300 мл кључале воде. Удишите врелу пару, покривајући главу пешкиром. Ова мешавина лечи главобољу изазвану упалом, разређује секрет и смањују оток синуса.