НЕ ИГНОРИШИТЕ: Чак и најмањи БОЛ ПРИ МОКРЕЊУ, може бити знак ОВИХ БОЛЕСТИ!
Није на одмет знати...
Дисурија је назив за осећај нелагодности током мокрења. Бол или пецкање током мокрења може бити узроковано бројним здравственим стањима, у распону од благих до озбиљних.
Бол током мокрења се обично осећа у уретри, цеви која изводи урин из бешике или у пределу око гениталија.
СА ОВОМ чињеницом СВЕКРВЕ не могу да се помире! ЕВО КАКО ТО ДА РЕШИТЕ
ДНЕВНИ ХОРОСКОП: Јарчеви губе ПОВЕРЕЊЕ у вољену особу, Рибе наилазе на ПОСЛОВНЕ ПРЕПРЕКЕ!
ДОРУЧАК ЗА ПОЖЕЛЕТИ: Направите мекане ПИЦА ПАНЦЕРОТЕ - састојке сигурно већ имате код куће! (ВИДЕО)
Дисурија - узрок појаве и симптоми
Најчешћи узрок дисурије је инфекција уринарног тракта. Болно мокрење може се осећати као пецкање или свраб, а може се јавити на почетку мокрења, током мокрења или после мокрења. Особе које осећају бол на почетку мокрења често имају инфекцију уринарног тракта. Нелагодност након мокрења често може указивати на проблеме са бешиком или простатом. Требало би потражити медицинску помоћ ако се поред болног мокрења запазе и следећи симптоми:
- исцедак из пениса или вагине
- смрдљив или замућен урин
- чест нагон за мокрењем
- пролазак каменца у бубрегу или бешици,
- крв у урину
- мучнина или повраћање
- свраб у пределу гениталија
- повишена температура
- бол у леђима или боку
Такође је важно да се обратите свом лекару ако осетите пецкање током мокрења током трудноће или ако болно мокрење траје дуже од 24 сата.
Уобичајени узроци бола током мокрења
Чест узрок болног мокрења је инфекција доњег уринарног тракта или запаљење уринарног тракта. Инфекција се јавља када бактерије уђу у уретру и путују до бешике. Жене старости од 20 до 50 година чешће доживљавају инфекције бешике (циститис) и због тога осећају бол при мокрењу. Труднице, особе са дијабетесом, жене у постменопаузи и особе са обољењима мокраћне бешике такође имају већи ризик од инфекција бешике и дисурије.
Дисурија може бити изазвана инфекцијм бубрега
Инфекције горњег уринарног тракта, или инфекције бубрега, такође могу изазвати дисурију. Бубрези се инфицирају када бактерије путују до бубрега из бешике. Труднице, особе са дијабетесом, особе са историјом камена у бубрегу и мушкарци са увећаном простатом имају већу вероватноћу да доживе инфекције горњег уринарног тракта.
Упала вагине
Вагинитис, или упала вагине, такође може изазвати болно мокрење. Вагинитис може бити узрокован алергијском реакцијом на хемикалије (као што су спермициди, сапун или купка са мехурићима), ниским нивоом естрогена, гљивичним инфекцијама, бактеријском вагинозом или полно преносивом инфекцијом трихомонијазом.
Уретритис
Уретритис или запаљење уретре, такође може изазвати болно мокрење. Узроци обично укључују сексуално преносиве инфекције, као што су гонореја и кламидија, реакцију на иритирајуће хемикалије или иритацију од уметања катетера.
Зависи и од пола
Узроци дисурије такође могу варирати у зависности од пола. Жене често доживљавају дисурију због следећих стања: иритација вагиналног ткива, атрофични вагинитис током менопаузе, херпес инфекција у гениталијама, исхрана, сексуални однос. Мушкарци могу доживети пецкање са мокрењем ако имају болест простате (упаљену или инфицирану простату) или рак. Мушкарци старији од 50 година имају већу вероватноћу да доживе инфекције бешике због проблема са простатом. Додатни узроци болног мокрења за мушкарце и жене могу укључивати:
- интерстицијски циститис
- оштећење бешике услед терапије зрачењем
- спазми бешике
- инфекција простате
- полно преносиве инфекције
- псоријаза
- "Стевенс-Јохнсонов" синдром
- Бехчетова болест
Шта узрокује болно мокрење код деце
Иритација уретре од хемикалија је најчешћи узрок болног мокрења код деце. Ове хемикалије често укључују лосионе за кожу, хемикалије за купање или сапуне. Други узроци болног мокрења код деце могу укључивати:
- бактеријска инфекција бешике
- вирусна инфекција бешике
- лабијалне адхезије
- мање трауме
- болно мокрење које траје више од три дана
- повишена температура
- немогућност мокрења
- црвенило или осип у пределу гениталија
- исцедак из пениса или вагине
- крвав, замућен или смрдљив урин
Дијагноза
Да би утврдио узрок болног мокрења, ваш лекар може да уради анализу урина како би анализирао количину белих крвних зрнаца, црвених крвних зрнаца, протеина, глукозе и страних хемикалија у вашем урину. Присуство белих крвних зрнаца у урину може указивати на инфекцију уринарног тракта. Лекар може такође да уради уринокултуру како би утврдио која врста бактерија може да изазове инфекцију уринарног тракта и који антибиотици ће најбоље лечити инфекцију. Ипак, сам тест уринарног штапића можда неће бити довољан за правилно дијагностицирање и лечење инфекције уринарног тракта. Да би се заиста знало да ли постоји инфекција и који је одговарајући антибиотик, пацијенту је потребна формална анализа урина и уринокултура. Додатни тестови могу укључивати:
- преглед карлице
- испитивање вагиналних течности
- брис уретре
- ултразвук бубрега или бешике
- цистоскопијаМРИ (магнетна резонанца)
- ЦТ (компјутеризована томографија)
- скрининг полно преносивих инфекција
Како се лечи дисурија и сродна стања
Лечење болног мокрења ће се разликовати у зависности од узрока нелагодности. Инфекције уринарног тракта се лече антибиотицима, а дисурија обично нестаје у року од неколико дана. Ако постоји иритација коже која је изазвала упалу, лекар вам може саветовати да избегавате све што иритира кожу. Вагинитис се обично лечи антибиотицима, а гљивичне инфекције се често лече антифунгалним лековима. Ако имате тешку инфекцију бубрега (пијелонефритис), ваш лекар може применити антибиотике интравенозно пре него што вас на крају лечи антибиотским пилулама или капсулама. Лекар вам такође може дати препоруке за смањење нивоа бола, што може укључивати пијење више течности, узимање лекова без рецепта, као што су ацетаминофен (Тиенол) или ибупрофен (Адвил или Мотрин), или промену навика у исхрани. Ако ваше дете доживљава иритацију због хемикалија као што је купање са пеном, ваш лекар може препоручити крему за пелене без рецепта.
Превенција дисурије и стања која је могу изазвати
Постоји неколико промена у дневним навикама које могу спречити болно мокрење. Пијење неколико чаша воде дневно може смањити ризик од дисурије. Пракса безбедног секса, као што је употреба кондома, такође може спречити полно преносиве болести које могу изазвати болно мокрење. Родитељи девојчица и младих девојака треба да воде рачуна да се оне не играју предуго у мокрим купаћим костимима, јер то може изазвати иритацију. Женама се саветује да уринирају након сексуалног односа како би спречиле бактерије да путују у бешику. И треба их обавезно обрисати тоалет папиром од напред до позади након пражњења црева. Жене такође треба да често мењају тампоне и хигијенске улошке током менструације и избегавају туширање и вагиналне спрејеве.