"Не крећите на славу празног стомака"! Највише СРЧАНИХ и МОЖДАНИХ УДАРА има ТОКОМ ПРАЗНИКА - ово је ПРЕПОРУКА "БАТУТА"
Лекари Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" саветују избегавање прекомерног уноса хране и пића који може изазвати здравствене тегобе
Почела је сезона слава, а оно што прати свако славље јесте обимна трпеза и много калоричне хране, што утиче и на то да у празничном периоду буде највише срчаних и можданих удара.
Већина људи склона је претеривању у уносу хране током празника, те се често јављају тегобе у виду осећаја препуњености стомака, надутости, горушице, неретко и стомачних болова.
Претеривање у јелу и пићу је нарочито опасно за хроничне болеснике, пре свега оне који имају повишен крвни притисак, камен у жучној кеси, повишене вредности масноћа у крви, проблеме са шећером, као и за бубрежне болеснике.
ПОСЛЕДЊА ОБЈАВА МИХИНЕ ЖЕНЕ ТЕРА СУЗЕ НА ОЧИ: Аријана послала ЕМОТИВНУ И ВАЖНУ поруку - срцепарајуће (ФОТО)
ЗА ОВЕ ДЕТАЉЕ ЉУБАВИ НОВАКА И ЈЕЛЕНЕ нисте знали: Упознали се у школи из које је избачен, а због ње заборавио и српску Џеј Ло
Како избећи најчешће грешке:
Из Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" дали су савете којих треба да се придржавамо током празника, како бисмо могли да уживамо у храни, а да након јела немамо тегобе.
Често се на славски ручак или вечеру одлази „празног стомака”, што је грешка. У току дана треба да буду заступљени доручак и ручак уколико се на славу одлази у вечерњим часовима. Прва два оброка треба да буду лагана, да се састоје од житарица, воћа, поврћа и ове оброке никако не би требало прескочити. Како се славска трпеза састоји од јаке хране базиране на месу, ролатима, јаким салатама, колачима, следеће о чему би требало размишљати јесте како бити умерен. Зна се шта чини славску трпезу и без чега се не може. Да не увредимо домаћина а да се не преједемо, треба одабрати мање количине неколико јела.
Да ли можемо славску трпезу учинити мало здравијом? Тешко је замислити славски ручак или вечеру без свињског печења, салата са мајонезом или павлаком, сарми, колача и торти. Није реално очекивати да се печење замени мање масним пилећим месом или да се салате са мајонезом или павлаком замене сезонским салатама. Ипак, и ова храна може да се нађе на трпези уз храну која је традиционално заступљена. Уз салату са мајонезом можемо појести и зелену салату, салату од шаргарепе, целера, цвекле са мало маслиновог уља, поред кромпира можемо додати поврће уз пиринач или кускус. Што се тиче дезерта, поред чоколадних колача можемо појести и оне са воћем и тако можемо учинити славску трпезу мало здравијом. На тај начин се нећемо прејести, и то вече и наредног дана ћемо се осећати боље.
Након обилног славског ручка или вечере требало би прошетати. Ова блага физичка активност помоћи ће да се лакше свари храна, а и сан ће бити бољи. Следећег јутра не би требало прескочити доручак који може да се састоји од житарица, парчета хлеба са намазом, младим сиром, салатом, уз шољу чаја или јогурта. У току дана треба правилно распоредити остале оброке уз обавезан унос воде.