НЕ НАСЕДАЈТЕ! Наука оповргнула: 6 митова о КОРОНАВИРУСУ у које многи верују, а могу бити ОПАСНИ
Лажи на друштвеним мрежама.
Корон вирус се појавио у многим земаљама широм света и тренутно нема познатог лека.
ЗАШТИТНЕ МАСКЕ МОГУ И ДА ОДМОГНУ! Неправилном употребом се ПОВЕЋАВА ризик од ЗАРАЗЕ!
НАУЧНИЦИ ОТКРИЛИ: Ево колико је тачно дана потребно да развијете прве симптоме коронавируса од тренутка заразе
Нажалост, то није зауставило ширење мноштва здравствених савета, у распону од бескорисних, али релативно безопасних, до потпуно опасних. Ово су неки од најчешћих митова које су научници оповргнули:
1. Ко једе бели лук неће се заразити
На друштвеним мрежама се дели пуно савета који препоручују да се једе бели лук како би се спречила инфекција. WHO (Светска здравствена организација) каже да иако је то "здрава храна која може имати антимикробна својства", нема доказа да једење белог лука може заштитити људе од новог коронавируса.
У многим случајевима практиковање ове врсте лечења није штетно, све док нас не спречавају да следимо медицинске савете који се темеље на доказима.
2. Чудесни минерали бришу корону
Јутјубер Јордан Сатер, који има на хиљаде пратилаца на различитим платформама, тврди да "чудесни минерални додатак" назван MMS, може избрисати коронавирус.
Он наводно садржи хлор диоксид - средство за избељивање. Сатер и други промовисали су га још и пре појаве коронавируса, а у јануару је написао да не само да је MMS учинковит убица ћелија карцинома, него може и избрисати корона вирус.
Прошле је године америчка агенција за храну и лекове (ФДА) упозорила на опасности које прете из MMS-a. Он садржи опасне хемикалије, натријум хлорид и хлор диоксид, за које стручњаци за токсикологију кажу да изазивају тровање и тешка оштећења унутарњих органа, а у неким случајевима могу довести и до смрти.
3. Средства за дезинфекцију направљена код куће
Било је много извештаја о недостатку гела за дезинфекцију руку, јер је прање руку један од кључних начина да се спречи ширење вируса. Како су се у Италији и другде појавили извештаји о несташици, тако су се појавили и рецепти за домаћи гел на друштвеним мрежама.
Али ти су рецепти, истичу научници, погоднији за чишћење површина и нису прикладни за употребу на кожи. Гелови за руке на бази алкохола обично садрже и емолијенте који их чине њежнијима за кожу. Професорка с Лондонске школе хигијене и тропске медицине, каже да не верује како се може направити ефикасан производ за чишћење руку код куће - чак и вотка садржи само 40 посто алкохола.
4. Пијење сребра
Кориштење колоидног сребра промовисано је у једној америчкој емисији. Колоидно сребро су ситне честице метала суспендоване у раствору. Гост емисије тврдио је да колоидно сребро убија неке сојеве коронавируса у року од 12 сати (иако признаје да још није тестирано на Covid-19).
Идеја да би то могао бити учинковит третман за коронавирус широко се дели на разним друштвеним мрежама, а његови заговорници тврде да може лечити све врсте здравствених стања, деловати као антисептик и подстакнути јачање имунитета, Али јасни су савети америчких здравствених организација - нема доказа да је сребро учинковито. Што је још важније, оно би могло узроковати озбиљне нуспојаве, укључујући оштећење бубрега и аргирију, стања у којем кожа поприма плаву боју.
Кажу да, за разлику од гвожђа или цинка, сребро није метал који има неку функцију у људском телу.
5. Пијење воде сваких 15 минута
Један пост, копиран и дељен на фејсбуку, наводно цитира "јапанског лекара" који препоручује да се пије вода сваких 15 минута јер се тако може испрати коронавирус из уста. Професор Тса Универзитета у Oxfordu, оповргао је то, те каже да не постоји биолошки механизам који би подржао идеју да се респираторни вирус једноставно можете испрати.
6. Загрејте се и избегавајте сладолед
Разни савети сугеришу једно, да топлота убија вирус, од препоруке да се пије топла вода до купке с топлом водом или кориштења фена. Један пост, који је копирало и поделило на десетине корисника друштвених мрежа у различитим земљама - а лажно се приписују Уницефу - тврди да ће пијење топле воде и излагање сунцу убити вирус те каже да треба избегавати сладолед.
Шарлот Горнитка, која ради за Уницеф на дезинформацијама с коронавирусом, оповргнула је да та порука има везе с УНИЦЕФ-ом. Знамо да вирус грипе током лета не преживи изван тела, али још не знамо како топлота утиче на нови коронавирус.
Покушај загревања тела или излагања сунцу. Вероватно како би га учинили неприступачним вирусом - потпуно је неучинковит. Једном када се вирус нађе у вашем телу, не постоји начин да га убијете - ваше тело се мора само борити против њега. Изван тела, за активно убијање вируса потребне су вам температуре од око 60 степени Целзијуса, далеко топлије од било које купке.
Прање постељине и пешкира на 60 степени добра је идеја, јер то може убити било који вирус у тканини. Али није добра опција за прање коже.
ПРЕХЛАДА ИЛИ ГРИП? Решите се вечне недоумице: Ево у чему је РАЗЛИКА и како се ЛЕЧЕ
КОРОНАВИРУС И ГРИП: Лекари објаснили - Ево који су симптоми и КАКО да их разликујете
ПРЕХЛАДА ЈЕ ПРОШЛА, АЛИ КАШАЉ НЕДЕЉАМА НЕ ПРЕСТАЈЕ? Ако се и вама то дешава, ово морате да знате