ОВИ лекови УНИШТАВАЈУ бубреге, док САМО ТРИ анализе ПОКАЗУЈУ у каквом су стању - ОТКРИВА НЕФРОЛОГ
Шта је то што им највише штети ?
Да ли је здраво пити до 3 литра воде дневно? Како препознати проблеме са бубрезима говори др Нада Димковић, нефролог.
Бубрези су међу најважнијим опрганима у телу, а како препознати оштећење и алармантне знаке говори нам др Нада Димковић:
ПОМОЛИТЕ СЕ ОВАКО - Најкраћа молитва која постоји, осам речи које помажу да свака ЖЕЉА буде ОСТВАРЕНА
Веза аспирина и анемије - УПОЗОРЕЊЕ ЛЕКАРА на НЕЖЕЉЕНЕ ЕФЕКТЕ за особе старије од 65 година!
1. Свакодневно би требало да уносите довољне количине воде
- Треба да се прате потребе организма. Нигде нисам нашла податак у литератури колико литара воде треба да се пије током дана. Свуда видим младе људе који са собом носе флашице воде и испијају је. Ти људи испијају по 3 литра воде, али нема потребе за толико воде. Од те силне воде сабирни систем бубрега зна да буде проширен. Не видим чему то служи - рекла је.
- Осим када сте болесни или када пијете неке јаке лекове, онда морате бубрегу да помогнете да избаци то и тада је дозвољно "наливање" водом - додала је.
2. Барем једном годишње треба дати мокраћу на анализу
- Из мокраће можемо доста тога да сазнамо: хроничну болест, акутну болест и тд. Прво погледамо да ли неко у мокраћи има беланчевине и то је озбиљан симптом. Данас ће доктор послати пацијента код нефролога зато што има отоке, при томе није погледао да ли има беланчевина - изјавила је.
- Не би требало ништа да има у мокраћи, а ако има онда тражимо даље....Ако се слуз види са леукоцитима онда може да се узме у обзир нека упала...Веома је битно да боја није црвенкаста или да мокраћа није мутна и да нема неки уобичајни мирис - додала је.
- Када мокраћа пени то је знак да можда има беланчевина у њој па треба да се провери. Важан је и осећај при мокрењу: пецкање, бол, напетост у пределу бешике, непотпуно пражњење и тд - нагласила је.
Ако хоћете да проверите стање бубрега једном годишње урадите анализу:
- Мокраће
- Крви - крвна слика (уреа и креатинин)
- Да се измери крвни притисак
Ти прегледи открију јако путо: дијабетес, хипертензију и друге болести.
- Симптоми болести бубрега су тих и ретки, ако се и појаве неки зражајни симптоми попут анемије, мучнине, малаксалост, хипертензија - то је обично знак да су бубрези пред отказом. Оне старе приче да подочњаци указују на болест бубрега треба проверити тако што анализирате мокраћу и ако немате беланчевине у мокраћи - мирни сте - изјавила је.
3. Уколико вам се више пута догодило да имате камен у бубрегу - потражите узрок
- То су метаболички поремећаји који погодују стварање камена: као на пример поремећај штитне жлезде. Данас се доста користи примена витамина Д и ту треба бити опрезан. Исхрана доста утиче. Они који су здрави могу да једу и пију све, а генетика одређује доста тога- рекла је.
- Камен уколико прави проблеме захтева хитно решавање. Ако камен прави застој отицања мокраће, то уништава бубрег. Камен је често и узрок појаве честих инфекција - додала је.
4. Они који имају хипертензију или дијабетес морају хитно да контролишу бубреге
- Свака особа која има хипертензију мора да зна да може добити бубрежно оштећење, дијабетес, они који у породици имају болести бубрега, болесници који су веома гојазни... Старија популација је угрожена исто и треба редовно конторилисати једном годишње рад бубрега - рекла је.
5. Неки лекови могу да доведу до престанка рада бубрега
- Наши домови здравља имају рестрикцију у антибиотицима, поготово скупљим, тамо се налазе јефтинији аминогликозиодни антибиотици који се лакше прописују и дају људима, старијим људима. То су веома добри антибиотици али имају озбиљно нежељено дејство: лоше делују на бубреге и на слух и уколико се дају у дужем периоду од 5 дана или у већој дози, може озбиљно да оштете бубрези - рекла је докторка.
- Треба бити опрезан са лековима, јер нема лека којег бубрег воли. Да не причам о аналгетицима који када се узимају више година могу да доведу до озбиљног оштећења бубрега - додала је.
- Када неко мора да пије тај лек, али када је глава у питању, онда се свесно пије одређени лек на уштрб бубрегу - нагласила је докторка.
Детаљније кликом на " таргет="_бланк">ОВАЈ ЛИНК.