НЕМА ГЛАДОВАЊА И ЈЕДНОСТАВНА ЗА СПРОВОЂЕЊЕ: Све што треба да знате о дијети 5:2!
Није на одмет знати...
Дијета 5:2 је пример онога што се зове повремени пост или временски ограничена исхрана. У свом најосновнијем смислу, систем 5:2 значи да можете да једете шта желите пет дана у недељи.
Тим данима покушавате да и даље једете у разумним количинама. Онда два дана недељно значајно ограничавате унос калорија. Често се унос своди на 500 калорија дневно.
Зову је "МАЈКА МОНСТРУМ": Деци БРАНИ да се ОБРАЗУЈУ, учи их да је ЈЕДИНО ВАЖНО да ИЗГЛЕДАЈУ ДОБРО
ДИЈЕТА СИНДИ КРАФОРД КОЈА СКИДА 5 КИЛОГРАМА ЗА 7 ДАНА: Заслужна је за линију славног супермодела! (ЈЕЛОВНИК)
ПУНЕ СУ КОЛАГЕНА: Ове намирнице су одличне за КОЖУ, правилна КОНЗУМАЦИЈА позитивно утиче на изглед
Дијета 5:2 је врло једноставна за објашњење
Пет дана у недељи једете нормално и не морате да размишљате о ограничавању калорија. Затим, у друга два дана, смањите унос калорија на 1/4 дневних потреба. Ово је око 500 калорија дневно за жене и 600 за мушкарце. Можете изабрати која год два дана у недељи желите, све док између њих постоји бар један дан без поста.
Један уобичајени начин планирања недеље је пост понедељком и четвртком, са два или три мала оброка, а затим нормална исхрана током недеље. Важно је нагласити да "нормална" конзумација хране не значи да можете да једете било шта. Ако конзумирате нездраву храну, вероватно нећете изгубити тежину, а можда ћете чак и добити неки килограм. Требало би јести исту количину хране као да уопште нисте постили.
Дијета 5:2 се бори са гојазношћу
Док нека истраживања сугеришу да повремени пост није бољи од конвенционалне дијете за дуготрајан губитак тежине, друге студије наговештавају значајне предности. Те предности су повезане са временски ограниченом исхраном. Здравствене користи од поста могу да иду далеко даље од дијете.
Нова студија коју су водили истраживачи са "Queen Mary University" из Лондона препознала је још један разлог зашто неки људи можда желе да размотре примену дијете 5:2 у односу на друге познате дијете. Истраживачи су анализирали "прву контролисану евалуација дијете 5:2". Они су анализирали 300 одраслих особа које имају проблем са гојазношћу. Тих 300 особа је насумично распоређено у једну од три различите групе које су хтеле да смање телесну тежину.
Студија о дијети 5:2
У студији, 100 учесника (једна трећина целе групе) је добило уобичајене савете о контроли тежине. Сваки учесник је имао састанак са саветником. Саветник му је дао писане материјале. У материјалима се објашњавају ствари као што су контрола порција, вођење дневника исхране и савете како да се избегну непотребне грицкалице.
Друга група од 100 учесника имала је другачију сесију. Ова група је названа "група за самопомоћ". Њима је саветовано како да поштују дијету 5:2 током експеримента. Добили су лифлет који објашњава примере оброка. На лифлету су били линкови за додатну онлајн подршку. Учесници из ове групе су иначе били остављени да сами испробају дијету без много додатне помоћи.
Последњих 100 учесника је добило сличне савете и документацију о томе како да прате дијету 5:2. Они су додатно укључени у серију групних сесија подршке које су трајале шест недеља. Циљ је био да им се помогне да разговарају о својим искуствима током дијете са другим учесницима. Такође су могли да се консултују са саветником.
Дијета 5:2 даје резултате
Ове три групе учесника су затим праћене годину дана, након чега је студија завршена. На крају године, свака од три групе је у просеку показала знаке умереног губитка тежине, а 15 процената учесника у групи "конвенционалних савета" изгубило је најмање 5 процената своје телесне тежине (примарна мера исхода студије).
Две групе које су примењивале дијету 5:2 су у просеку изгубиле нешто више на тежини када се гледа у килограмима. При томе је 18 процената учесника групе "самопомоћ" изгубило најмање 5 процената своје телесне тежине, у поређењу са 28 процената учесника групе "групна подршка".
Али, док су све групе постигле умерени губитак тежине током студије, постојао је у резултатима још један податак који прави кључну разлику. У поређењу са учесницима студије који су примили конвенционалне савете о контроли тежине, учесници који су применили дијету 5:2 су боље оценили своје искуство током ове студије.
Дијета 5:2 свидела се многима и постаће редовни начин исхране
У анкети коју су попунили учесници студије, они који су држали дијету 5:2 оценили су своје искуство боље у смислу корисности у сваком погледу од учесника који су били у групи „конвенционалних савета“ за контролу тежине. Они који су држали дијету 5:2 су написали да ће највероватније ову дијету препручити и другим људима.
Повратне информације из анкете су такође показале да су они који су били на дијети 5:2 били спремнији да наставе са исхраном након завршетка студије. Укратко, могло би да се каже да су особе које су биле на дијети 5:2 боље искористиле време док су покушавале да се придржавају свог плана за мршављење.
Која дијета је супериорнија
– Након ове студије смо успели да добијемо прве резултате о ефикасности једноставних савета о исхрани 5:2 у стварном животу – објашњава здравствени психолог Кејти Мајерс Смит са "Queen Mary University" из Лондона.
– Открили смо да дијета 5:2 није била супериорнија од традиционалних приступа који се користе за губитак тежине. Корисници су преферирали овај приступ јер је био једноставнији и привлачнији – каже Кејти Мајерс. Према истраживачима, ефикасност мршављења код дијете 5:2 откривена у студији је отприлике иста као и код других студија које су пратиле неке друге дијете.
Искуства пацијената
Док се чини да дијета 5:2 не постиже невероватне резултате у поређењу са конвенционалним саветима за контролу телесне тежине, повољније оцене учесника могу да буду важан фактор који треба узети у обзир када лекари саветују пацијенте који се боре са прекомерном телесном тежином.
– Клиничари који дају савете о контроли телесне тежине могу да размотре препоруку за дијете 5:2 – закључују истраживачи у својој студији. Приступ није супериорнији од стандардног мултимодалног савета. Али, дијета 5:2 је једноставнија и привлачнији корисницима.