(НЕ)ОБИЧНА МЕНСТРУАЦИЈА: Када су БОЛОВИ у доњем делу леђа разлог за ПОСЕТУ ГИНЕКОЛОГУ?
Некада то није само чест симптом ПМС-а.
Ако спадате у скупину жена које имају болне менструације, велика је вероватноћа да су вам познати и болови у доњем делу леђа.
Међутим, јаки болови у доњем делу леђа могу бити симптом стања као што су предменструални дисфорични поремећај или дисменореја. Такође, могу бити симптом озбиљнијег стања које се назива ендометриоза.
Ако приметите ових 11 СИМПТОМА, то је знак да ПИЈЕТЕ ПРЕМАЛО ВОДЕ: Ово су сигнали да вам је хитно потребна хидратација
СПАШАВА ЖИВОТЕ, А НЕ КОШТА НИШТА: ПРИРОДНО и потпуно БЕСПЛАТНО средство за ЈАЧАЊЕ ИМУНИТЕТА
УЗРОЦИ
Постоји неколико потенцијалних узрока јаких болова у доњем делу леђа током менструације. Многи од њих повезани су с гинеколошким стањима.
Први је ПМС. Симптоми ПМС-а обично се јављају у недељи пре менструације и престају када она почне, а на попису уобичајених симптома су:
- надутост
- грчеви у стомаку
- болне груди
- затвор или дијареја
- главобоље
- емоционалне промене / промене расположења.
Код неких жена јављају се и јаки болови у доњем делу леђа који могу бити повезани с појачаном упалом током менструације.
Други је предменструални дисфорични поремећај. Предменструални дисфорични поремећај (PMDD) стање је које карактеризују озбиљнији симптоми од ПМС-а, а који могу ометати ваш свакодневни живот, укључујући одласке на посао и личне односе.
Затим иде дисменореја. Дисменореја је бол из материце у време око менструације. То стање карактеризују болни грчеви јер се материца контракује више него што је нормално. Последица су озбиљни, понекад и исцрпљујући грчеви.
Ендометриоза је такође један од проблема на који указују болови у доњем делу леђа. Иако су болови у доњем делу леђа повезани с менструацијом нормални, понекад они могу указивати и на озбиљнији проблем попут ендометриозе.
Ендометриоза је врло честа хронична болест код које ткиво ендометрија (унутрашњи слој материце) расте изван ендометрија и миометрија материце.
Ако су болови у доњем делу леђа толико јаки да не можете обављати свакодневне активности, време је да посетите свог гинеколога. Лекар ће вас затим прегледати како би утврдио узрок боли.
Чак и у случају да се не открије неко основно стање, лекар је тај који вам може понудити разне методе лечења код куће како бисте смањили бол.