Ако сте приметили ОВЕ СИМПТОМЕ после вакцинације, ВЕРОВАТНО ЈЕ У ПИТАЊУ НОЦЕБО: Ево шта то значи
Супротно плацебу, ноцебо се може окарактерисати као "зли близанац" плацебо ефекта, што значи да се ноцебо ефекат јавља када пацијент доживи негативне нуспојаве на третман само зато јер их очекује.
Више од две трећине учесталих нежељених реакција на вакцину заправо нису последица вакцине, већ је у питању "ноцебо" ефекат, показују резултати нове студије.
Наиме, како преноси Гардијан, амерички научници испитали су податке 12 клиничких испитивања ковид вакцина и установили да је за 76 одсто учесталих нежељених реакција заправо последица "ноцебо" ефекта у првој дози вакцине. У другој дози, ноцебо ефекат одговоран је за нежељене ракције код 52 одсто људи који су примили вакцину.
Шта је ноцебо ефекат?
Супротно плацебу, ноцебо се може окарактерисати као "зли близанац" плацебо ефекта, што значи да се ноцебо ефекат јавља када пацијент доживи негативне нуспојаве на третман само зато јер их очекује.
Споменуто истраживање које је спровео медицински центар Beth Исраел Deaconess (БИДМЦ) у Бостону каже да је највећи део честих нуспојава, оних у виду главобоља, умора, бола у руци заправо производ ноцеба, односно чињенице да су људи очекивали такве нуспојаве.
Научници који су дошли до ових података кажу да верују да би боље информисање јавности о ноцебо ефектима могло да повећа број оних који желе да се вакцинишу, будући да доста људи оклева управо из страха од нуспојава.
– 12 клиничких испитивања које је проучавао тим укључивало је укупно 45.380 пацијената. Од тога је 22.802 добила праву вакцину. Преосталих 22.578 пацијената је добило плацебо, односно безопасну супстанцу без терапеутске вредности, као што је физиолошки раствор. Нико од пацијената није знао да ли су добили вакцину или плацебо. Након прве инјекције, 46,3 одсто пацијената са вакцином пријавило је системске нежељене догађаје, који су захватили цело тело, најчешће главобољу и умор. Већи проценат пацијената, 66,7 процената, пријавио је локални нежељени догађај, као што је бол или оток на месту инјекције - саопштавају научници податке који су објављени у медицинском часопису Јама Network Опен.