Ако сте у 30-ИМ прескочите СЛАНИНУ, а старији обавезно ИЗБАЦИТЕ ПУТЕР и КАФУ – Ево шта би ТРЕБАЛО (и не би) да једете према ГОДИНАМА
Регистровани нутриционистички терапеут Ана Mapson саветује да би се постигла најбоље здравље у свакој деценији живота требало фокусирати на исхрану прилагођену годинама. Препоручује одабир хране богате калцијумом у двадесетима ради заштите костију, док постизање равнотеже влакана, протеина, воћа и поврћа остаје кључно за одржавање здравља у средњим годинама и каснијем животу.
ДА ЛИ сте се заклели да ће 2024. година да буде година у којој ћете постати здрави и изгубити вишак килограма?
Последња недеља јануара је обично време у којој већина одбацује своје новогодишње одлуке. А ако сте у опасности да напустите ту планирану дијету, можда бисте желели да пробате ово.
КВАЛИТЕТАН САН је ПОЛА ЗДРАВЉА! Спавајте као БЕБА уз ТАЈНЕ СКАНДИНАВАЦА и ваш ИМУНИТЕТ ће бити ЧЕЛИЧАН, Финци имају ПРОВЕРЕН МЕТОД
Ево зашто увек треба да се МЕРИТЕ у ово ДОБА ДАНА! Најважнија је ДОСЛЕДНОСТ, ово може утицати ПОЗИТИВНО на МЕНТАЛНО ЗДРАВЉЕ
Да бисмо били сигурни да смо најздравија верзија себе, сви би требало да се фокусирамо на исхрану исправне хране за наше године, каже за "The Сун" регистровани нутриционистички терапеут Ана Mapson.
Одабиром хране богате калцијумом у двадесетим годинама можете заштитити ваше кости, док протеини постају важнији у каснијем животу.
Ана објашњава: - Без обзира на године, морате јести добре изворе влакана, протеина и пуно воћа и поврћа. Али оно што је на вашем тањиру требало би да се мења и прилагођава како старите, како бисте били здрави у средњим годинама и касније.
Ана објашњава најбољу храну за јело у свакој деценији вашег живота.
Деца
ШАРГАРПЕ: Са високим садржајем бета-каротена, антиоксиданса који помаже имунолошком систему да се бори против грипа и прехладе у школи.
Такође су добар извор растворљивих влакана, подстичући редовно пражњење црева.
ТРЕШЊЕ: Молекули који овом воћу и поврћу као што су цвекла, кељ и тиквица дају јарку боју су полифеноли.
Ово је веома добро за здравље наших црева и имунитет.
ИЗБЕГАВАЈТЕ РЕСТРИКТИВНЕ ДИЈЕТЕ: Деца треба да једу што је више могуће хране како би могла да добију кључне хранљиве материје за раст и развој.
Немојте непотребно уклањати групе хране. Циљајте на разноликост.
Тинејџери
ЈАБУКЕ: Лако се понесу у школу или на факултет, јабуке су добар извор пектина, који помаже у храњењу корисних цревних бактерија, а такође обезбеђује кверцетин за имуни систем.
КРОМПИР: Можда изгледа банално, али кромпир је добар извор влакана, а бели кромпир може бити изузетно хранљив. Само избегавајте превише дубоког пржења (као што је чипс!).
ИЗБЕГАВАЈТЕ ПИРИЖНИ КРИСПИ: Једна од житарица са најмањом количином хранљивих материја, ограниченим уносом влакана и протеина.
Много је боље заменити житарицама од целог зрна.
Двадесете
СИР: И даље градите густину костију, тако да су намирнице богате калцијумом као што су сир и млеко важне.
Требало би да циљате на две порције дневно. Вегани могу изградити калцијум са зеленим лиснатим поврћем, као и орашастим плодовима и семенкама.
ОРАСИ: Они садрже антиоксиданте за спречавање хроничне упале која може довести до болести.
Они такође хране корисне бактерије црева које производе бутират, масну киселину за коју се зна да је добра за здравље црева.
ИЗБЕГАВАЈТЕ БРЗУ ХРАНУ: Многи од нас одједном имају више слободе у двадесетим годинама тако што се одселе од куће, започну посао и имају сопствени новац.
Времена за оброке могу бити нестална и, као резултат тога, људи овог узраста се често ослањају на храну за понети и нездраву храну.
Ограничите путовања у McDonald's и покушајте да успоставите здрав начин исхране од три оброка дневно.
Тридесете
БИЉНА ХРАНА: Фокусирајте се на влакна. Покушајте да једете што више биљне хране.
Можете повећати унос махунаркама као што су сочиво, црни пасуљ и сланутак, који су богати влакнима, имају мало калорија и садрже протеине
Едамаме пасуљ такође има висок садржај протеина.
ЛОСОС: Масна риба попут лососа и скуше може помоћи у превенцији ризика од артритиса и срчаних обољења и смањењу високог крвног притиска, захваљујући високим нивоима омега 3 масних киселина.
Такође се показало да побољшава расположење и смањује упале у мозгу, смањујући ризик од депресије.
ИЗБЕГАВАЈТЕ СЛАНИНУ: Ограничите храну која садржи много соли, као што су сланина и шунка.
Висок крвни притисак је хронично стање и иако можда нећете видети ефекте док не достигнете 50, штета често почиње у вашим тридесетим.
Четрдесете
ЛИСНО ЗЕЛЕНЛО: Високо гвожђем и магнезијумом, лиснато поврће као што су спанаћ и кељ може помоћи у повећању нивоа енергије за запослене средње животне доби.
Посебно за жене, одређене намирнице као што су тофу и сланутак могу помоћи у балансирању хормона до менопаузе.
Тофу је такође добар извор протеина и може побољшати здравље срца.
СПАНАЋ: Више од једне од четири жене има мало гвожђа у четрдесетим годинама, а 15 одсто мушкараца не једе препоручену дневну количину.
Немасно црвено месо као што је бифтек ће повећати нивое, као и спанаћ.
ИЗБЕГАВАЈТЕ БУРГЕРЕ: Многи људи овог узраста једу више засићених масти него што им је потребно.
Смањите да бисте смањили ризик од хроничних срчаних обољења како старите.
Пљескавице, чипс и печену и прерађену храну треба избегавати.
Педесете
ЈОГУРТ: Густина костију поново постаје важна како старите ако желите да смањите ризик од остеопорозе и падова.
Једите грчки јогурт, који има мало масти и висок садржај протеина и калцијума.
МАЛИНЕ: Не само да малине садрже ферментабилна влакна, која су добра за црева, већ имају и много антиоксиданата који штите срце и смањују ризик од рака.
ИЗБЕГАВАЈТЕ ПУТЕР: Путер је богат засићеним мастима, што може повећати ризик од високог холестерола и, заузврат, срчаних проблема.
Не морате да га избаците у потпуности, али покушајте да га не нанесете ни центиметар дебљине на своје вруће укрштене лепиње.
Шездесете
ЈАЈА: Сада је време да почнете да размишљате о памћењу и здрављу мозга.
Јаја садрже холин, који је добар за мозак јер помаже у стварању важних неуротрансмитера. Такође, побрините се да сваке недеље имате две порције масне рибе као што су сардине или скуша.
ТАМНА ЧОКОЛАДА: Садржи антиоксиданте и магнезијум који подстиче здрав сан и помаже у смањењу крвног притиска.
Флавоноиди у црној чоколади такође могу имати повољан утицај на крвни притисак.
ИЗБЕГАВАЈТЕ АЛКОХОЛ: Вероватно ћете се кретати мање него што сте користили, тако да нећете тако лако сагорети калорије из пића.
Смањивање ће такође помоћи памћењу и когнитивним функцијама и смањити оптерећење ваше јетре.
Седамдесете
КАША: Како старимо често постајемо мање активни, што може довести до затвора.
Растворљива влакна која се налазе у овсу од каше ће вас одржавати редовним, заједно са коренастим поврћем као што су шаргарепа и тиква. Они такође штите од рака црева.
АВОКАДО: Добар је за кожу јер садржи висок ниво витамина Е и моно-незасићених масти, које такође помажу здрављу срца.
Такође су добар извор калијума, који је од виталног значаја за здрав крвни притисак.
ИЗБЕГАВАЈТЕ КАФУ: Како старимо, многи од нас имају проблема са спавањем, тако да смањење уноса чаја и кафе може помоћи да се избегне превише прекида сна.
Кафа може имати ефекат до шест сати, тако да чак и поподневни чај или кафа могу да вас ометају да заспите или значи да ћете се рано пробудити.