ОД ЈЕДАН ДО ШЕСТ: Редослед најбољих НАЧИНА ПРИПРЕМЕ ХРАНЕ - овако ћете сачувати све нутријенте!
Није на одмет знати...
Иако се каже да је припрема хране у кућним условима најздравија, то заправо зависи од начина спремања. Уколико користите превише масти и уља, сасвим је логично да таква јела нису баш много здрава.
Како бисте били сигурни на који начин се одређене намирнице обрађују, нутриционисткиња је саставила листу најздравијег начина припреме хране.
- Кување је најпопуларнија, али и најзахвалнија техника, јер готово да нема намирнице која се не може припремити на овај начин, док кување на пари, бланширање и гриловање одговарају малом броју њих - каже нутриционисткиња Марија Ђурковић.
СУПЕР БРЗИ ДЕТОКС: Помаже у избацивању ТОКСИНА, али и СКИДА КИЛОГРАМЕ, поребна су вам само ОВА 3 САСТОЈКА
РЕШИТЕ СЕ МАСНОГ СТОМАКА И ОЧИСТИТЕ ЈЕТРУ: Треба вам само НАПИТАК ОД ОВЕ БИЉКЕ, смршаћете и бити здравији
Пет природних МАСКИ ЗА ЛИЦЕ које штите од ХЛАДНОЋЕ - све састојке већ имате у кухињи! (РЕЦЕПТИ)
1. КУВАЊЕ НА ПАРИ - намирнице са већим садржајем воде: спанаћ, блитва, млади купус, млади грашак, шаргарепа, као и неке врсте младог меса.
Храна припремљена на овај начин је најздравија, јер задржава сва хранљива својства. Можете је припремати у специјалном посуђу за ту намену или на старински начин, са једном посудом (рупичастом) у другој, у којој се налази кипућа вода.
2. БЛАНШИРАЊЕ - углавном се на овај начин термички обрађује младо поврће.
За разлику од кувања на пари, где намирнице не долазе у контакт с водом, код бланширања се она само кратко убацује у кључалу воду и одмах затим се испира под млазом хладне, како би се прекинуо процес кувања.
3. КУВАЊЕ - као што сам рекла, све: месо, риба, све врсте поврћа, махунарке...
Кување подразумева дуже излагање термичкој обради намирница, али је оно једно од најпопуларнијих, здравих начина.
4. ПЕЧЕЊЕ У РЕРНИ - важи исто. Врло пожељан начин припреме, нарочито ако се храна пече у сопственом соку.
Одличан начин да сачувамо већину хранљивих састојака из намирница јесте и термичка обрада врелим ваздухом, нарочито када се храна пече у сопственом соку, без додавања масноће, али нећете погрешити ни ако је додате у минималној количини.
5. ДИНСТАЊЕ - најчешће се динста младо и замрзнуто поврће, као и све врсте меса.
С обзиром на то да је код динстања потребно да се намирнице мало запеку на масноћи, пре доливања воде, овај начин припреме, иако генерално један од здравијих, требало би да буде заступљен у мањој мери. Када налијете воду, динстати на тихој ватри.
6. ГРИЛОВАЊЕ - риба и младо пилеће месо, печурке, одређене врсте поврћа: тиквице, патлиџан, паприка, црни лук, шаргарепа...
И последњи, али у здравој исхрани такође цењен начин припреме хране, јесте поступак гриловања. За ову технику не користити класични роштиљ (димљење), него електрични роштиљ или грил тигањ.
Пржење и поховање се не налазе на овом списку, јер не спадају у здраве начине припреме и свакако треба да их избегавате.