Од ретке болести крви у Србији болује око 500 људи: ОВО су симптоми
Тежак облик хроничне болести.
Мијелофиброза представља један од најтежих облика хроничне болести крви од којег у Србији болује око 500 особа и тај број је у сталном порасту.
ЖЕНЕ СУ НАЈВИШЕ УГРОЖЕНЕ: Ова болест НАПАДА подмукло - УМОР је један од почетних ЗНАКОВА!
БРИНИТЕ О СЕБИ: Овај зачин чува здравље срца и спречава инфаркт!
АКО ЈЕДЕТЕ БЕЛИ ЛУК НА ПРАЗАН СТОМАК ДОГОДИЋЕ ВАМ СЕ ЧУДО! То треба радити сваког дана због ОВИХ ТЕГОБА
Управница Клинике за хематологију КЦ Војводине проф. др Ивана Урошевић каже да је мијелофиброза веома ретко и агресивно обољење где се у коштаној сржи развија фиброзно ткиво што доводи до значајног смањења производње крви, повећања слезине и јетре, губитка телесне тежине и многобројних неспецифичних симптома.
То је тешка болест, која пацијентима значајно скраћује животни век. Ситуација је много боља од 2016. године, од када је омогућена примена иновативне терапије. Болест сада успешније контролишемо, а пацијенти квалитетније и дуже живе.
- Терапијом се успешно смањује увећана слезина, симптоми се повлаче, а одлаже се и прогресивни ток болести - рекла је Урошевић на трибини одржаној у Новом Саду, а саопштило Удружење оболелих од мијелофиброзе.
Ова болест спада у ретко обољење крви и најчешће погађа особе измеду 50 и 70 година старости, мада се може јавити и код младе популације. Једна од њих је управо и Ружица Олах, код које је дијагноза примарне мијелофиброзе постављена у 27. години живота.
- Симптоми попут повраћања, губитка телесне тежине, ноћног знојења и дијареје нису нажалост били довољни за лекаре из Дома здравља да препознају болест, па сам се веома дуго мучила док нисам дефинитивно сазнала од чега болујем. Када ми је коначно саопштена дијагноза након првог шока, дошло је до прихватања реалности и дала сам себи и породици обећање да се нећу предати - рекла је Ружица.
Додаје да се лечила на различите начине и да је 2017. године добила савремену иновативну терапију. Данас има 39 година, осећа се добро и труди се да водим нормалан живот.
- Поручила бих свима да верују докторима, слушају њихове савете, али да највише верују у себе - искрена је Ружица Олах.
У најранијим стадијумима болести, симптоми не морају да буду присутни. Како болест напредује, јављају се осећај умора и слабости, бледило коже, склоност појави модрица и крварења, појачано знојење током спавања, повишена температура, болови у костима, губитак телесне тежине.