ОМИЉЕНИ НАПИТАК МНОГИХ ИМА И МРАЧНУ СТРАНУ: Кафа пролази кроз различите процесе обраде-неки од њих су ризични по здравље
Буди милијарде људи широм Планете свакога јутра, али мало људи је упознато са тим колико кафа може бити опасна. Ево и када.
Чиме је богата кафа?
Садржи целулозу, масти, воду, шећере, киселине, кофеин и етарска уља. Од минералних материја су присутни калијум и магнезијум, а од витамина ниацин (Б3). Богата је антиоксидансима.
Канцерогено једињење
Пржењем кафе на 250-300°Ц долази до стварања акриламида, који је канцероген. Истраживањем је доказано да кувањем, пржењем и печењем хране (посебно хране која садржи скроб) на високим температурама (изнад 120°Ц) долази до настанка акриламида. Највише га има у чипсу и помфриту. Није присутан у куваној храни. Акриламид је пронађен и у шљивама, осушеним крушкама и црним маслинама.
ДИЈЕТА ЗБОГ КОЈЕ ЦЕЦА ИМА ДЕВОЈАЧКУ КИЛАЖУ У ПЕТОЈ ДЕЦЕНИЈИ: Врло је једноставна, две намирнице су кључне
ЗОРАНА ЈЕ УЈЕО ЗАРАЖЕНИ КОМАРАЦ: Почело је од ранице на образу, а онда није могао да подигне балон са водом
Кафа без кофеина
Уклањање кофеина се врши док је кафа зелена и непечена. У те сврхе се користи вода. Протеини и шећери се такође растварају у води, па се ради њиховог очувања додају дихлорметан, етил ацетат и угљен диоксид. Истраживања су показала да постоји вероватноћа да је дихлорметан канцероген.
Један од најбољих поступака уклањања кофеина je Swiss Water process, јер се кофеин одстрањује само помоћу воде, без додатка хемикалија. За разлику од кафе са кофеином, не спречава апсорпцију витамина и минерала. Ипак, треба обратити пажњу на поступак којим се уклања кофеин, односно да ли се користе хемикалије.
Кофеина има и у чају, газираним и енергетским пићима, у неким таблетама против главобоље и грипа.
Инстант кафа
Или растворљива кафа, производи се фреезе drying ili spray drying поступком. Frezze drying поступак се заснива на уклањању воде из кафе сублимацијом (прелазак из чврстог у течно стање). Spray drying поступак (код кога кафа пролази кроз пару врућег ваздуха) се чешће користи, јер је економичнији и бржи. Екстракт кафе се добија тако што се печена, млевена кафа екстрахује водом, након чега се упарава или суши.
Сурогат кафе
Мешањем кафе са пшеницом, јечмом, ражи и другим житарицама добија се сурогат. Он је јефтинији и лошијег је квалитета од кафе.
Уколико нисте сигурни да ли је кафа коју сте купили сурогат или не, извршити проверу на следеће начине.
У чашу хладне воде сипати мало кафе. Након пола сата проверити да ли је кафа на површини или се спустила на дно. Ако је на дну, у питању је сурогат.
Други начин је да се у направљену кафу потопи коцка шећера. Уколико се коцка обоји у црвено, а не у смеђе, у питању је сурогат.
Лековита својства
Кафа повећава концентрацију, побољшава расположење, смањује анксиозност, штити од дијабетеса типа 2, од Паркинсове и Alchajmerove болести. Препоручује се једна или две шољице кафе дневно, али не и више.
Уколико се претера са конзумирањем, долази до несанице, главобоље, нервозе, лупања срца, депресије, опадања концентрације, а ствара се и зависност. Кафа повећава крвни притисак, након чега нагло опада. Из тог разлога се не препоручује људима са ниским притиском. Штетна дејства кафе се повећавају у комбинацији са цигаретама и недовољним кретањем.