Ове ТРИ НАВИКЕ на ТЕЛЕФОНУ "УБИЈАЈУ МОЖДАНЕ ЋЕЛИЈЕ" - Доктор упозорава да је НАЈГОРЕ стално ОТКЉУЧАВАЊЕ ЕКРАНА
Коришћење телефона може представљати озбиљне опасности по ментално здравље, укључујући негативан утицај на емоционалну добробит, повећану анксиозност и депресију. Дуготрајна изложеност екранима, социјална поређења на друштвеним мрежама и прекомерна употреба могу допринети оштећењу менталног здравља
Доктор Адити Неруркар упозорава да интензивно коришћење телефона, посебно са појачаном осветљеншћу и ноћним скроловањем кроз трауматски садржај на друштвеним медијима, може изазвати стрес и негативно утицати на ментално здравље. Пречесто проверавање телефона такође може створити зависност и повећати осећај стреса, док је препорука ограничење употребе телефона на 20 минута дневно.
Ваше телефонске навике могу бити разлог због којег имате "стресан живот", упозорио је доктор.
КВАЛИТЕТАН САН је ПОЛА ЗДРАВЉА! Спавајте као БЕБА уз ТАЈНЕ СКАНДИНАВАЦА и ваш ИМУНИТЕТ ће бити ЧЕЛИЧАН, Финци имају ПРОВЕРЕН МЕТОД
Ево зашто увек треба да се МЕРИТЕ у ово ДОБА ДАНА! Најважнија је ДОСЛЕДНОСТ, ово може утицати ПОЗИТИВНО на МЕНТАЛНО ЗДРАВЉЕ
Користимо своје мобилне телефоне за скоро све. Од упућивања позива и слања порука до праћења најновијих вести, гледања видео записа, слушања музике, па чак и играња игрица, не постоји скоро ништа што уређаји џепне величине не могу да ураде. Али пошто су многи од нас залепљени за телефон неколико сати дневно, то може негативно утицати на здравље, јер је један лекар упозорио да би неке навике могле да "убију" наш мозак.
Докторка Адити Неруркар је објаснила да коришћење вашег телефона са појачаном осветљеношћу може да изазове стрес, посебно када је упарено са гледањем "графичког садржаја" који је често видљив на друштвеним медијима и платформама за вести кроз које многи од нас листају пре спавања.
У разговору са Стивеном Бартлетом у епизоди његовог подкаста "Дневник генералног директора" , др Неруркар је рекао да ако желите да живите стресан и анксиозан живот, најбоља ствар коју треба да урадите је да "укључите свој телефон, проверите да ли је на високој осветљености и скролујте кроз сваку платформу друштвених медија, сваку платформу за вести, гледајте графички садржај, видео снимке ужасних ствари које се дешавају у свету у поноћ. И наставите то да радите све до 4 или 5 сати ујутро."
Доктор је такође поделио три телефонске навике које многи од нас имају, а које негативно утичу на наш свакодневни живот и чине да се осећамо још горе – укључујући колико често проверавамо своје телефоне и колико је светао екран.
Ноћно скроловање
Др Неруркар је позвао људе да престану да скролују на својим телефонима касно ноћу јер нам то може отежати да се одморимо и добро спавамо. Тврдила је да је наша жеља да скролујемо на нашим телефонима "примарни порив", да тражимо опасност која долази од осећаја под стресом, тако да спуштање телефона и пребацање фокуса на нешто друго да се опустите пре спавања може спречити да сате проводите читајући непријатне вести.
Она је објаснила: - У последње време било је много лоших вести, у ствари, чини се као да се лоше вести низају једна за другом, било да је климатска катастрофа или сукоб у одређеном делу света или нешто друго. Ток информација је брз и без преседана, тако да ми стално скролујемо и тражимо опасност.
Пречесто проверавате телефон
Многи од нас пречесто проверавају своје телефоне током дана, посебно поруке на које треба да одговоримо и откључавамо екран без неког посебног разлога. Др Неруркар је рекао да провера телефона чим се пробудите и пре него што одете у кревет може створити "зависност од мобилног телефона" и учинити да се осећате више под стресом.
Тврдила је да у просеку проверавамо своје телефоне 2.600 пута дневно, при чему 62% нас их проверава у року од 15 минута након буђења, а 50% их проверава усред ноћи. Да бисте то спречили, стручњак је препоручио да ограничите употребу телефона на 20 минута дневно и да "подесите тајмер ако морате за ангажовање и потрошњу".
Конзумирање трауматског садржаја
Платформе друштвених медија често су пуне узнемирујућих садржаја сукоба, климатских катастрофа или једноставно људи који деле видео снимке расправа које су имали са људима на улици. Гледање ових видео снимака може довести до емоционалног стреса, ПТСП-а и индиректне трауме - а пошто се осећате под стресом, ваша жеља да наставите да скролујете је повећана.
Др Неруркар је објаснио: - Графичке слике и видео снимци на вашем телефону могу да повећају ризик од ПТСП-а и менталног здравља, јер изазивају одговор на борбу или бекство и могу довести до индиректне трауме. Студије показује да се ризик од ПТСП-а повећава када конзумирате графичке слике , чак и ако се та ствар коју конзумирате дешава хиљадама миља далеко, као било који сукоб, било која климатска катастрофа, било шта.
- То је циклус. Што више видео снимака конзумирате или што више графичког садржаја конзумирате, ваша амигдала се распламсава, ваш примарни нагон за скроловањем почиње да нестаје, а онда још мало скролујете, а затим скролујете још јер се не осећате безбедно. Ово је уобичајена појава.