Ова РИБА сматра се НАЈЧИСТИЈОМ за НИКОЉДАНСКУ ТРПЕЗУ - Ево која је по БИБЛИЈИ нечиста и треба је избегавати
Многе домаћице сматрају да је посна слава захтевнија од мрсне и оптерећују се одлуком коју рибу да одаберу ове године како би уштеделе, али и припремиле незаборавне специјалитете.
Предлажемо вам неколико врста рибе, а међу њима и сома - рибу која се према хришћанским списима сматра нечистом. Библија помиње још неке морске плодове, тако да уколико желите да испоштујете православну традицију, избегавајте ове специјалитете
Многе домаћице сматрају да је посна слава захтевнија од мрсне и ноћима "лупају главом" коју рибу да одаберу ове године како би уштеделе, али и припремиле незаборавне специјалитете. Доносимо попис најбоље и најзахвалније рибе, али на њему је и сом - риба која се према хришћанским списима сматра нечистом. Библија помиње још неке морске плодове, тако да уколико желите да испоштујете православну традицију, избегавајте ове специјалитете.
Када се говори о посној слави, кључна намирница коју људи траже је риба. Рибарнице и велики трговински ланци су тада веома запослени, посебно када је реч о одређеним врстама риба које се, како се обично каже, "као алва" брзо продају.
Приближава се Свети Никола, чије обележавање увек укључује посну трпезу, будући да пада током Божићног поста. Сви православни верници настоје поштовати ту традицију и прославити Светог Николу уз најбоље могуће посне специјалитете. Питање које се често поставља јесте која риба је "најбоља" и најзахвалнија за припрему?
Иако постоји много могућности за припрему посних јела, многи и даље сматрају да је организација посне славе изазовна. Неки тврде да припрема посне славе може захтевати мало више новца у поређењу с мрсном верзијом, али то не мора нужно бити случај ако пажљиво расподелите буџет на посне намирнице, од којих многе нису скупе.
Које су то врсте најпогодније за спремање?
Понуда рибе је прилично разнолика, омогућавајући свакоме да пронађе одговарајућу у складу са сопственим укусом, лакоћом припреме и ценом. На располагању су свеже и смрзнуте рибе, како морске тако и речне, а за сваку од њих постоји одговарајући начин припреме, о чему ће бити речи у наставку текста. Ако нисте сигурни коју рибу бисте одабрали као главно јело за своју славу или неку другу прилику, представићемо неке од најтраженијих врста риба код нас.
Шаран
Шаран је најпознатија речна (слатководна риба) која обитава у мирнијим и топлим водама. Ова риба је такође препознатљива по својој величини, с обзиром да може достићи значајну масу, чак и преко 20 кг, у повољним условима. Зато не чуди што је ова риба често избор за славску трпезу. Шаран се сврстава у категорију масних, хранљивих и сочних риба, што га чини веома укусним ако се припреми на одговарајући начин. За печење је препоручљиво да шаран има тежину до 3 кг, док су мање величине погодније за пржење и поховање.
Припрема шарана: Према једном рецепту који гарантује одличан укус шарана, прво га треба очистити од крљушти и унутрашњих органа, затим га попречно исећи и добро посолити. Затим, шарана прободите ножем на неколико места и у те отворе ставите сецкани бели лук. У посуду у којој ћете пећи шарана ставите уље и главицу црног лука исечену на четири дела. У засебној посуди помешајте кашику брашна, кашичицу алеве паприке и уља, а затим прелијте рибу овом смесом и пеците је.
Кечига
Кечига је слатководна риба распрострањена у сливу Дунава. Кечига спада у мање рибе, са максималном тежином која се креће око 9 кг, али је високо цењена као квалитетна риба за припрему јела. Иако није увек први избор за славску трпезу, кечига је веома погодна за припрему, јер се може пећи или поховати.
Припрема кечиге: Умочите кечигу у врелу воду, скините јој кожу и очистите је изнутра, извадите жилу која се налази дуж кичме. Затим је ставите у посуду за печење, посолите, прелијте загрејаним бутером и поспите сецканим першуном. Пеците је на умереној температури, а затим је прелијте соком у којем се пекла, помешаним са соком од два лимуна.
Сом
Сом је једна од највећих слатководних риба која може достићи импресивну величину од чак 3 метра и тежину до 200 кг, али то је могуће само у идеалним животним условима. Сом, као и шаран, спада у масне и хранљиве рибе. Често се на славској трпези могу наћи филети сома, који су веома укусни и једноставни за припрему.
Припрема сома: Сом се обично купује у облику филета, па вам представљамо како да припремите филете сома. Прво их је потребно исећи, а затим их уваљати у смесу од кукурузног брашна, кукурузног гриза, соли, алеве паприке и сувог зачина. Након што добро утапкате ову мешавину на сом, пржите их у тигању на добро загрејаном уљу. Када завршите са пржењем, прелијте филете преливом направљеним од маслиновог уља, лимуновог сока, сецканог белог лука и першуна.
Међутим, неки људи сматрају да сома спада у рибе које нису погодне за исхрану према библијским смерницама, посебно у контексту Старе заветне књиге Левитског закона.
Левитски закон, нарочито у Књизи Левитског закона 11:9-12 и 9:10, износи смернице о чистим и нечистим животињама, укључујући и водене животиње. Међутим, текстови се углавном фокусирају на категорије животиња, а не на појединачне врсте. У овим деловима се спомињу критеријуми попут присуства пераја и крљушти код риба које их чини "чистим".
Зато ту спадају и све врсте шкољки, ракова, јегуља, јастога, хоботница, шкампи, пужеви, дагње, лигње, као и месо од ајкуле, јесетре, кита и сабљарке.
Ослић
Ослић, за разлику од претходних риба, је морска риба. Ослић је често избор за посну славу, јер је веома укусан и воли га велики број људи. Ослић може достићи величину од око 10 кг, што је сасвим довољно за припрему више порција. У продаји можете пронаћи свеж, филетиран и паниран ослић.
Припрема ослића: Исеците ослића на крупније комаде и посолите га, прелијте соком од лимуна. Након што сок мало упије, уваљајте рибу у мешавину брашна, хлебних мрвица и алеве паприке. Пржите их на добро загрејаном уљу.
Пастрмка
Пастрмка је речна риба која се често налази у планинским, брзим и бистрим рекама и потоцима. Ова риба је здрава, богата гвожђем, па се препоручује особама које имају проблема с анемијом. Пастрмка је мања риба која може достићи максималну тежину до 15 кг.
Припрема пастрмке: Пастрмка није превише масна риба и омиљена је због своје једноставне припреме. Најбрже се може испржити у тигању, након што је очистите, исечете, посолите и уваљате у брашно, а затим пржите на добро загрејаном уљу. Ова риба је такође погодна за печење на роштиљу, након што се опере млаком водом и добро осуши.
Рибу треба јести сваког дана!
Риба је неизоставан део славске трпезе, али и свакодневног здравог менија. Нутриционисти препоручују рибу као главни оброк у здравој исхрани, с обзиром на богатство есенцијалним масним киселинама, висок садржај протеина, као и присуство различитих минерала и витамина који доприносе развоју нашег организма. Иако би риба требала бити неизоставни део јеловника барем три пута недељно, њена популарност расте како се ближи период слава.